gut diyeti
Diyet

Gut Hastalığı Diyeti

Gut Hastalığı Tanımı ve Diyet

Gut hastalığı diyeti ile ilgili detaylara başlamadan önce sizlere, gut hastalığıyla alakalı olarak bir takım bilgiler sunacağız. Bu bilgilerin akabinde, gut hastalığı diyeti

Gut, kanda ürik asit birikiminin neden olduğu artritin ağrılı bir şeklidir. Sodyum fosfat kristalleri deride ve çevresinde birikir ve ciddi eklem ağrısı ve iltihaplanma yaratır.

Ürik asit, vücutta pürinler denilen, proteinlerde bulunan bileşikleri parçaladığında oluşan atık üründür. Bu pürinler vücutta doğal olarak bulunur ancak tükettiğimiz gıdaların çoğunda bulunur. Gut hastaları et, sakatat, yağlı balıklar ve mantarlar gibi pürinler açısından zengin gıdalardan kaçınmalıdır. Alkol ve fruktozla tatlandırılmış gıdalar ürik asit seviyesini de artırabilir ve kaçınılmalıdır.

Birçok kişi, ürik asit düzeyini, ilaç kaybı, kilo verme ve önerilen diyet takip etme gibi yaşam tarzı değişiklikleri kombinasyonu yoluyla azaltmayı başarır. Diyetteki düşük purin içeriği gut tedavisini iyileştirmese de gut ataklarının sayısını ve ciddiyetini azaltabilir. Öte yandan pürin açısından zengin bir diyet, bu saldırıların meydana gelme riski beş kat arttırabilir.

Gut hastalığı diyeti

Bazı genel diyet önerileri aşağıda verilmiştir:

⦁ Et, tavuk ve balık alımını azaltın
⦁ Kırmızı et, kümes hayvanları, yağlı balıklar ve deniz ürünleri gibi pürinler açısından zengin hayvansal gıdalardan kaçının.
⦁ Doymuş yağları sınırla
⦁ Doymuş yağlar ürik asitin vücuttan atılmasını sınırlar ve bakliyat ve baklagiller ya da az yağlı süt gibi bitki temelli proteinleri yiyerek ürik asit seviyelerini düşürmeye yardımcı olabilir.
⦁ Karmaşık karbonhidratları yiyin
⦁ Kepekli tahıl, meyve ve sebze gibi gıdaların alımını arttırın ve kek ve beyaz ekmek gibi az rafine karbonhidrat yiyin.
⦁ Fruktozla tatlandırılmış gıdalardan kaçının
⦁ Früktoz ile tatlandırılmış gıdalar veya içecekler tüketmek ürik asit seviyesini ve gut ataklarını arttırır. Birçok üreticinin artık yüksek fraktozlu mısır şurubu kullandığı için, tatlandırılmış çeşnilerden de kaçınılmalıdır.

Gıda purin seviyeleri

Pürlerden zengin ve kaçınılması gereken bazı gıdalara örnekler şunları içerir:
⦁ Karaciğer, böbrek ve kalp dahil olmak üzere sakatat
⦁ Tavşan ve geyik eti gibi oyun etleri
⦁ Kabuklu deniz ürünleri, midye, yengeç ve karides gibi deniz ürünleri
⦁ Ringa, uskumru, hamsi, sardalya ve alabalık gibi yağlı balıklar
⦁ Marmite gibi mayalar içeren gıdalar veya ilave maddeler

Orta pürin seviyesine sahip bazı gıdalar şunları içerir:

⦁ Domuz, kuzu, sığır eti, tavuk, ördek gibi etler
⦁ Kurutulmuş fasülye, bakla fasülyesi, soya fasulyesi, baklagiller
⦁ Mantarlar
⦁ Kepekler ve kepekli ekmek gibi bütün tahıllar

Düşük purin gıdalara bazı örnekler şunları içerir:

⦁ Süt, yoğurt, peynir, tereyağı gibi süt ürünleri üretmektedir.
⦁ Yumurtalar
⦁ Ekmek ve tahıllar (kepekli değil)
⦁ Makarna
⦁ Erişte
⦁ Meyve ve sebzeler

Yüksek pürin içeriğine sahip gıdalar dikkatli bir şekilde yenilmesine rağmen insanlar, proteinin diyetin önemli bir bölümünü oluşturduğunu ve büyüme, gelişme ve onarım için gerekli olduğunu unutmamalıdır. Gut hastalarının genellikle hayvansal ve bitkisel protein kaynakları diyetlerine dahil etmeleri önerilir. Araştırmalar, sebze pürleri bakımından zengin bir diyetin gut oluşumuna neden olma olasılığının önemli ölçüde düşük olduğunu ortaya koyuyor.

Diğer diyetle ilgili faktörler

Gutta hastaların benimsemeye teşvik edilen diğer yaşam tarzı değişiklikleri, bir kilo kaybı planını takiben, alkolden kaçınarak bol miktarda sıvı içiyor.

Kilo kaybı
Aşırı kiloluluk ürik asit seviyesini artırabilir ve aşamalı kilo kaybı, gut ataklarının sayısını önemli ölçüde azaltabilir. Kilo kaybı aynı zamanda kalça, ayak bilekleri ve dizler gibi eklemlere uygulanan stres azaltır. Bununla birlikte, hızlı kilo kaybından kaçınılmalıdır çünkü gerçekleşen hücresel arıza nedeniyle gut ataklarını tetikleyebilir. Kilo kaybı ideal bir şekilde sağlıklı, dengeli bir diyet yiyerek ve düzenli fiziksel aktivite ile gerçekleştirilmelidir.

Alkolden kaçınmak
Alkol ürik asitin vücuttan atılmasını azaltır. Özellikle bira kaçınılmalıdır, çünkü alkollü içecekler, alkollü içecekler ve şaraplar gibi içeceklerden daha yüksek düzeyde içerir. Bira aynı zamanda karaciğerde ürik asit üretimini uyarır. Halen gut içen insanlar şu an alkolden kaçınmalı ve geçmişte gut yorgunluğu yaşayanlar günde 1 veya 2 ünite alımlarını sınırlamalıdır.

Sıvı Tüketimi
Bol miktarda sıvı, özellikle de su içmek ürik asidin vücuttan çıkarılmasına ve eklemlerde kristal oluşumunu önlemeye yardımcı olabilir. Gut hastaları, günde 8 bardak alkolsüz sıvı içmeyi hedeflemelidir.

Gut hastalığı diyeti, son zamanlarda internet ortamında çok sık merak edilen diyet konuların başında gelmektedir. Gut hastalığı diyeti haricinde, gut hastalığı nedir başlıklı konumuzu incelemenizi de tavsiye ederiz.

Arama Terimleri: Yumuşak kabuklu yengeç mail

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir