fibomiyalji tedavisi
Genel

Fibromiyalji tedavisi ve çeşitleri

Fibromiyalji tedavisi nedir?

Dünya nüfusunun yaklaşık %3-5’inde fibromiyalji adı verilen yaygın bir ağrılı bozukluk görülmektedir. Dişiler erkeklerden daha sık etkilenirler. Uyarı bozuklukları, irritabl bağırsak sendromu, baş ağrısı ve hastayı ciddi şekilde etkisiz hale getirebilecek yorgunluk ve yaşam kalitesini etkileyen günlük işleyişine müdahale edebilen çok sayıda ihale noktası ve diğer semptomlar vardır.

Her birey için semptomlar ve zaman çizelgesi değişkendir ve zamanla parlamaz ve kaybolur, asla gerçekten yok olmaz. Tedavi böylece semptomları asgariye indirmeyi hedefler. Durum iyileştirilemez.

Yönetim terapileri
Yönetim aşağıdakileri içeren sınıflara ayrılabilir:
⦁ fibromiyalji İlaç tedavisi
⦁ Fizik tedavi ve egzersiz
⦁ Bilişsel davranışçı terapi

Fibromiyalji Tedavi Çeşitleri

Fibromiyalji İlaç tedavisi

Fibromiyaljili hastalarda ilaçların tedavi edebileceği en büyük sorun ağrıdır.

⦁ Bu nedenle en sık kullanılan ajanlar, Nonsteroidal anti-inhaluvar ilaçların sınıfına (NSAID’ler) ait ağrı gidericilerdir. Parasetamol gibi NSAID’ler, sentetik bir opioid ve zayıf bir opioid agonisti olan Tramadol ile birlikte kullanıldığında fibromiyaljisi olan hastalara fayda sağlayabilir.

⦁ Antidepressanlar, beyin düzeyindeki nörotransmitter seviyelerini yükselterek çalışırlar. Bu sınıfta kullanılan ilaçlar, trisiklik antidepresanlar (Amitriptilin gibi), Selektif serotonin geri alım inhibitörleri (SSRI’lar) (Fluoksetin gibi) ve Serotonin-noradrenalin geri alım inhibitörleri (Duloksetin, venlafaksin, milnasipran vb.) Içerir.
Amitriptilin gibi trisiklik antidepresanlar kronik gerilim tipi baş ağrısı, fi bromyalji ve kas spazmıyla ilişkili ağrı için yararlıdır. SSRI’lar ağrı, uyku ve esenlik hissini geliştirir.

⦁ Kas gevşeticiler veya Alfa-2 adrenerjik agonistler – Bu sınıfa ait ilaçlar klonidin ve tizanidin içerir. Tizanidin kas spazmını hafifletir ve ağrıyı hafifletir.

⦁ Antikonvülzanlar – Pregabalin, epilepside kullanılan bir ilaçtır ve fibromiyaljinin tedavisinde fayda sağlamıştır.

Fibromiyalji tedavisi egzersizleri
Egzersiz, fibromiyaljinin tedavisinde en önemli özelliklerden biridir. Egzersizler esnekliği artırır, işlevleri geliştirir ve ayrıca ruh hali, kendine güven ve ağrı azaltılmasında yardımcı olur.

Bilişsel davranışçı terapi
Bu stres azaltma ve diğer davranışsal yaklaşımlar ağrı hafifletmek ve diğer belirtileri geliştirmek odaklanmaktadır. Bilişsel-davranışsal programlar, meditasyon, aşamalı rahatlama eğitimi ve biofeedback de dahil olmak üzere stres azaltma teknikleri.

Diğer terapiler
Diğer tedaviler arasında ağrıyı hem miyofasyal ağrı hem de fibromiyaljide rahatlatan akupunktur yer alır. Diğerleri arasında masaj, transkutanöz elektriksel sinir uyarımı ve ultrason tedavisi yer alır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir