fibomiyalji belirtileri
Genel

Fibromiyalji Hastalığı Belirtileri

Fibromiyalji Ana Belirtileri

Fibromiyalji, bir dizi belirtiler içerir ve böylece durum fibromiyalji sendromu olarak adlandırılır. Mevcut en kalıcı ve yaygın semptom ağrıdır. Bu, ihale veya tetik noktaları üzerinde mevcut olabilir veya tüm vücuda yayılabilir. Belirtilerin derecesi hafif olmaktan şiddetli zayıflamaya kadar değişir. Ağrı genellikle kalıntı değildir ve hayat boyu bir dereceye kadar sürebilir.

Fibromyalji belirtileri nelerdir?

Ağrı

  • Ağrı, fibromiyaljisi olan hastalarda belirli bir dereceyle devam eder. Stres, hava değişiklikleri ve fiziksel aktivite ile ağrı şiddetinde değişiklikler olabilir.
  • Çoğu hasta, vücudun hemen hemen tamamı üzerinde etkili olan yaygın bir ağrı şikayetinde bulunur. Bu ağrı vücudun her yerinde hissedilebilir, ancak sırt veya boyun gibi bazı bölgelerde özellikle görülür.
  • Ağrı donuk bir ağrı, keskin bir atış ağrısı veya cilt üzerinde yanan bir his olarak hissedilebilir
  • Artmış ağrı duyarlılığı ve azalmış ağrı eşiği
  • Fibromiyaljisi olan hastalar, ağrıya karşı giderek daha hassastırlar ve normalde ağrılı olmayan etkiler olurlar. Örneğin, bazı hastalarda bir dokunuş bile ağrılı olabilir. Buna, ağrılı bir uyarı olmadığında alodinia veya ağrı algısı denir.
  • Buna ek olarak, küçük bir travmadan sonra ağrı normalden daha uzun sürebilir. Buna, hiperaljezi denir. Hiperalgesia da normalden daha fazla ağrı hissi demektir.
  • Fibromiyaljisi olan hastalar, yüksek sesler, parlak ışıklar, duman, bazı gıdalar vs. gibi diğer uyaranlara da duyarlıdır. Bazı hastalar sıcaklık hissine duyarlılığın aşırı sıcak veya çok soğuk olmasına neden olabilirler.

Kas ve eklem sertliği
Acı ile ilgili kas ve eklem sertliği vardır. Bir dinlenme gecesinden sonra sabahları sertlik genellikle daha kötüdür. Bazı hastalar, kas ağrısını şiddetlendiren fibromiyaljiye bağlı olarak kas spazmıyla karşılaşırlar.

Yorgunluk
Fibromyaljili hastaların büyük bir çoğunluğu açıklanamayan aşırı yorgunluk şikayetinde bulunur.

Uyku sorunları
Uyku sorunları ve düşme ve uykuda kalma güçlüğü hem hastalığın semptomları hem de ağrı nedeniyle görülür.

Kognitif bozukluklar
Fibromiyaljisi olan bazı hastalar, fibro-sis veya bilişsel bozukluklar ve bellek kaybı yaşayabilir. Öğrenme, dikkat süresi, konsantrasyon gibi konfüzyon ve konuşmayı yavaşlatmada sorunlar olabilir.

Baş ağrısı
Migren ve diğer baş ağrıları daha da kötüleşebilir.

İrritabl bağırsak sendromu
İrritabl bağırsak sendromu fibromiyaljisi olan hastalarda gelişebilir veya kötüleşebilir.

Huzursuz bacak sendromu
Bu durumda hastalar bacaklarını kontrol edilemez bir şekilde hareket ettirme ihtiyacı hissetmektedir. Bu uyku ve günlük faaliyetleri engeller.

Parmaklar ve ayak parmaklarındaki duyumlar
Karıncalanma, uyuşukluk, parmaklar ve ayak parmaklarında yanı sıra avuç içi eller ve ayak tabanlarının yanması hissi.

Ağrılı dönemler
Ağrılı, ağır dönemler ve infertilite riski.

Diğer
Fibromiyaljiyle bağlantılı diğer semptomlar depresyon ve anksiyete, çene kemiğinde sertlik veya temporomandibular eklem disfonksiyonudur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir