Anne ve Bebek

Emzirme Süreci ve Ay Ay Bebekler Kaç Dakika, Ne Kadar Emer?

Yeni Doğan Bebeklerde Emzirme Süreci

Yeni doğan bebekler büyüme konusunda çok agresif yaratılmışlardır. Neredeyse uyanık oldukları her an emmek isterler ve bunu da ağlayarak, bacakları ile teperek veya kol hareketleri ile belli ederler. Yeni doğmuş bebeklerin midesi henüz bir yumurta kadar bile yoktur, bu yüzden çok sık fakat azar azar beslenmek isterler. Yeni doğan bebeklerin veya daha da büyümüş bebeklerde emzirme süresi dakikaya göre belirlenmez. Bazı çocuklar genetik yapılarından dolayı az emer, bazıları ise obur bebektir ve çok daha uzun emebilirler. Bebek doyduğunda zaten memeyi ağzından çıkarır veya uyur. Özellikle anne sütünün içerisinde bebeğin uyumasını sağlayan hormonlar bulunmaktadır, süt mideden bebeğin kanına karışmaya başladığında bebeğin gözleri de yavaştan kapanmaya başlayacaktır.

Yeni Doğan Kaç Dakika Emer?

Yukarıda belirttiğimiz gibi dakika hesabı çok mantıklı değildir fakat yeni doğan bir bebek ortalama olarak 20 dakika boyunca emer. Bu aslında sizin sütünüzün de ne kadar hızlı geldiğine bağlı olarak değişir. Son yıllarda kadınların geç yaşta evlenmesi sebebiyle sütleri az gelmekte ve bebek kimi zaman 1 saat bile emebilmektedir. Sütünüz çok şiddetli bir şekilde akıyorsa bebek 10 dakikada doyarak, memeyi bırakabilir.

Her 3 dakikada bir bebeğinizin gazını çıkarmanız da daha rahat emmesini sağlayacaktır. Bazı anneler acemi oldukları için bebeğin emip emmediğini dahi anlayamazlar. Bunu anlamanın 2 yolu bulunmaktadır. Sessiz bir ortamda emzirirken bebeğinizin yutkunmalarını duymaya çalışın veya bebeğinizin gazını çıkarın. Bebek gaz çıkarmışsa, midesi de dolmuş demektir.

Bunun yanında eğer emmeden sonra bebek uyuyorsa kesinlikle karnı doymuş demektir. 1 ay sonra yapılacak kilo kontrolünde bebeğinizin gelişimi de sütünüzün yeterliliği konusunda size bilgi verecektir.

Yeni Doğan Emzirme Sıklığı Ne Olmalıdır?

yeni doğanBebekler yaratılışları gereği sadece emmeye odaklı küçük insanlardır. Başka hiçbir şey bilmezler fakat emmeyi çok iyi bilirler, tek dertleri daha çok emerek bir an önce büyümektir. O yüzden aç kaldıkları zaman sanki canları yanıyormuşcasına ağlarlar, aslında hiçbir şekilde acı çekmezler fakat açlık konusunda tahammülsüzdürler. Bu da onların sık beslenmelerini ve daha hızlı büyümelerini sağlar. Tamamen ilkel fakat kusursuz bir sistemdir.

Yeni doğan bebekler ne zaman süt isterse o zaman emzirilmeleri gerekir. Kendinize göre çizelge yaparak, 3 saatte bir 4 saatte bir veya 2 saatte bir gibi programlar yapmanız bebek için zararlı olacaktır. Zira çocuğunuz iri veya sizin sütünüz az olabilir. Bu değişkenler bu sürenin belirlenmesinde çok önemli rol oynar. Anne sütünün sindirimi çok kolaydır, yeni doğan bebekler daha 1 saat önce emdiği sütü 1 saat geçmeden tuvalet olarak çıkarabilir, doğal olarak yine acıkmış olacaktır.

Bebeğin aç olup olmadığını ise dudağının kenarına parmağınızı dokundurarak test edebilirsiniz. Yeni doğanlar ağız kenarlarına dokunan her şeyi meme zannederek, parmağı ağızlarına almak için refleks yaparlar bu da bebeğinizin aç olduğunu gösterir.

İlk Ayda Bebeğin Beslenme Düzeni

İlk ay için özel bir paragraf açmak istedim zira ilk ay annelerin en acemi oldukları ay. Bu ayda aslında bütün kontrol bebeğinizde, size pek bir irade bırakmayacak küçük yavrunuz. Uykusundan uyandığı anda bebeğiniz %100 aç olarak uyanacaktır, yeni doğanların midesi o kadar küçüktür ki uyku sürecinde zaten çoktan boşalmıştır. Uyanır uyanmaz ağlayarak açlığını belli edecektir.

Emzirme sonrasında kısa bir süre uyuduktan sonra uyanırsa aç olmayabilir. Burada ağlamasının iki sebebi vardır; ya altı pislenmiştir ya da az önce emdiği sütten dolayı gazı vardır. Altı temizse, göğsünüze yaslayarak hafifçe sırtına masaj yapın. Kısa sürede gazı çıkacak ve rahatlayacaktır.

İlk ayda bebeğinizin günde 12-15 kez beslenmesi normaldir, sürekli emiyor diye şaşırmayın. Memeniz daha ilk zamanlarda çok süt veremeyeceği için tüm gün emse dahi maksimum yarım litre emebilecektir.

Ay Ay Bebekler Kaç Dakika Emer?

Yeni doğanı anlattık, peki daha sonraki aylardaki bebekler kaç dakika emerler? Bu da çocuğunuzun memeye ne kadar düşkün olduğuna ve memenizdeki süt geliş hızına bağlı olarak değişir. Zira bazı çocuklar memeden tatmin olmazlar ve mecburen mamaya dönmek zorunda kalırsınız. Her şeyin normal olduğu anne ve bebekte ay farketmeksizin emme süresi 15 ile 30 dakika arasında değişir. Süt çok az ve bebek buna rağmen çok istekliyse 1 hatta bazen 2 saate kadar emme süreci uzayabilir. Bu zamanla  meme ucunda tahribata yol açacağı için sütün hepten kesilmesine de sebep olabilir. Bunun önüne geçmek için çocuğunuzu 1 saatten fazla emzirmemeniz ve bakım için krem kullanmanız tavsiye edilmektedir.

Bebeğin emme süreci çok uzuyorsa tutuş pozisyonunuzda yanlışlıklar olabilir. Çocuğunuzu emzirirken memeden uzak tutmayın, tüm vücudu kafasına paralel olacak şekilde kendinize yaslayın fakat bastırmayın. Midesinin rahat pozisyonda olması kusmasını engelleyecektir.

En önemli bilgi de bebeğinizin meme ucunu tam kavramasıdır. Sadece meme ucunu emerse hem daha az süt gider hem de siz çok acı çekersiniz. Burnunun göğsünüze yapışması ve kahverengi bölgenin tamamen bebeğinizin ağzının içinde olması gerekir. Bebeğiniz ısrarla sadece ucunu alıyorsa, meme ucunu geri çekin ve kahverengi bölgeyi tamamen kavramasını sağlayın. Bebek bunu zamanla öğrenecek ve artık o şekilde emecektir.

Yenidoğan Bebeklerde Mama Tüketimi

Yukarıda bilgilendirme yaptığımız konular tamamen anne sütü ile alakalıdır fakat günümüzde çoğu anne maalesef mama kullanmak zorunda kalmaktadır. Hatta artık doğum yapılan günde dahi annenin sütü olmayabiliyor ve hastane görevlileri tarafından mama ile çocuğa beslenme takviyesi veriliyor. Bu annelerin kendilerini kötü hissetmelerini sağlasa da aslında çok normal bir durum.

bebek mamaAnne sütünün yetersiz kaldığı durumlarda yenidoğan mamaları kullanmak en doğru yöntemdir.

İnek sütü veya başka herhangi bir besin verilmesi çok tehlikelidir.

Yenidoğan toz mamaları bebeğinizin sindirim sistemine göre özel ayarlanmış ve anne sütüne en yakın gıda maddesidir. Yeni çıkan ürünlerde bebeğinizde gaz oluşumunu da minimuma indiren özellikler vardır, öyle ki bu özelliği sayesinde sütü yetmesine rağmen mama kullanma tavsiyesi bazı kolik bebek sahibi annelere verilmektedir.

Anne sütünün artmasını sağlayan en büyük etken; annenin moralidir. Zira anne sütü bir salgıdan ibarettir. Bu salgıların çok iyi çalışması da tamamen annelik duygusunun hissedilmesi ve moral ile alakalıdır. Eğer anne çocuğuma mama yediriyorum, sütüm yetmiyor diye kendisini kahrederse sütü daha da azalacaktır. Burada annenin ben çocuğum için en iyisini yapıyorum ve sütüm de yakında gelecek diyerek kendine moral vermesi gerekir. Anne sütü günde çok çok az dahi gelse her gün verilmelidir, günden güne hem süt artacak hem de az bile olsa bebeğinizin anne sütünden faydalanması sağlanmış olacaktır.

Anne Sütünün Yeterliliği

Her şeyin normal işlediği bir süreçte anne sütü bebek için tek başına yeterlidir. Bebeğiniz emzirme sonrasında uyuyorsa ve ağlaması kesiliyorsa doymuş demektir. Size ilk başlarda doymuyormuş hissiyatı verebilir fakat anne sütü ikiz hatta üçüz bebeklere dahi yetebilen bir kapasiteye sahiptir. Anne moralli olduğu ve çocuğuna aşkla baktığı müddetçe zamanla sütü daha da artar. Bebeğin çok sık emmesi anne sütünü artıran en büyük etkendir, emdikçe süt kanalları açılır ve süt üretimi de daha çok olmaya başlar.

Emzirirken dolan göğsünüz tamamen bitmeden diğer göğüse geçmemenizi tavsiye ediyoruz, eğer bebeğiniz bir göğsü bitirdikten sonra hâlâ aranıyorsa diğer göğse geçebilirsiniz. Göğüste çok fazla süt birikmiş ve bebeğiniz o anda emmek istemiyorsa bir pompa ile göğsünüzü boşaltmanız faydanıza olacaktır, çıkan sütü bebeğinize biberon ile tekrar verebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir