kürtajdan sonra enfeksiyon belirtileri
Genel

Düşükten Sonra Oluşabilecek Enfeksiyonlar

Düşükten Sonra Enfeksiyon

Düşükten sonra oluşabilecek septik enfeksiyonlar ve düşük sonrası enfeksiyon belirtileri, aynı zamanda enfeksiyonu önlemek için yapılması gerekenler..

Düşük, kadınlar için son derece talihsiz bir olaydır ve 20. haftadan önce gebelik kaybına işaret eder. Gebeliklerin %10’undan fazlası birçok nedenden ötürü düşük yapmakla sonuçlanır. Bazen, düşük, gebeliğin çok erken döneminde gerçekleşir ve bir kadın bu durumun farkına varamaz. Bir düşük, enfeksiyona neden olduğunda oldukça üzücü durumlar ortaya çıkar. İlk üç aylık döneminde düşük yapmak durumunda olan kadınların %3’ünden fazlası bir enfeksiyon oluşturmaktadır. Düşükten sonra efektlerin tedavisi mümkündür, ancak düşükten sonra enfeksiyon belirtileri biliyorsanız, doğru bir tedavi seçeneği seçmek ve doktorunuza başvurmak en doğru sonucu almanızı sağlayacaktır.

Düşükten sonra enfeksiyon belirtileri

  • Hamilelikteki doku hâlâ rahmin içinde olduğundan ötürü, bir enfeksiyon geliştirebilirsiniz. Bu genellikle ciddi kanamalara neden olabilir.
  • Daha pelvik bir muayene, enfeksiyonun başka bir belirtisi olan rahim ağzınızdan çıkan dokuları gösterecektir.
  • Vajinanızdan gelen kötü koku fark ederseniz, bu bir enfeksiyona işarettir.
  • Ateş, düşükten sonra başka bir bulaşmadır.
  • Eğer enfekte olmanız durumunda da karnınızda ağrı hissedebilirsiniz.

Ne yapmak gerekir?

Düşük sonrası ortaya çıkan enfeksiyonlar zamanında tedavi edilmezse, bazen yaşamı tehdit edebileceğini unutmamalısınız. Durumunuz hakkında doktorunuza haber vermek ve tedavi seçenekleri en doğru sonuç olacaktır.

Bir enfeksiyon geliştirebileceğinizi düşündüğünüzde ilk olarak tedavi seçeneğini göz önünde bulundurmalısınız.

Düşükten sonra enfeksiyonu nasıl önleyebilirim?

Doktorunuz enfeksiyonunuzu temizlemeye yardımcı olmak için bazı ilaçlar önerecektir, ancak kanama duruncaya kadar durumunuzu daha iyi yönetmek için çeşitli yollar deneyebilirsiniz. Yeni başlayanlar için tampon kullanmaktan kaçınmalısınız. Tamamen kurtarılana kadar yüzme ve cinsel ilişkiden kaçının. Bu önlemlerin alınmasının yanı sıra, öngörülen antibiyotikleri yönetmeliğe uygun olarak kullanmaya devam etmelisiniz.

Başka bir düşük yapma
Birinciden sonra başka bir düşük yapmak isteyip istemediğinizi sormak sıklıkla görülür. Genellikle sizin benzersiz koşullarınıza bağlıdır. Eğer bu talihsiz olaydan önce düşük yapmaktaysanız ve normal gebelikleriniz varsa ve ilkiniz buysa, sonraki gebelikleriniz normal ve sağlıklı olacaktır. Eğer düşüklerinizden önce birkaç kez düşük yaptıysanız, özellikle düşüklerinizden önce herhangi bir normal hamilelik olmaksızın, durumunuz hakkında endişelenmeniz gerekebilir. Tekrarlayan düşük türünün altında yatan nedeni belirlemek için doktorunuzla görüşmeniz gerekmektedir.

Cinsel ilişkiye devam
Düşüklerden sonra enfeksiyon belirtileri fark ettikten sonra kadınlar için bir diğer yaygın endişe budur. Sağduyu, tekrar seks yapmadan önce kanamanızın durmasına izin vermeniz gerektiğini söylüyor. Genellikle bir ile üç hafta arasında beklemek anlamına gelir; düşükte görülen komplikasyonlara bağlı olarak daha uzun sürebilir. Cinsel ilişkiye devam etmek, vücudunuzun iyileşmesi için yeterli zamanı vermez. Bebeğinizi kaybettikten sonra tekrar seks hakkında ne hissettiğinizi düşünmelisiniz. Bazen tekrar düşünmek isteyebilirsiniz ve eşinizle en kısa sürede seks yapmak isteyebilirsiniz – düşükten bir hafta sonra tekrar bir kez daha hamile kalabilirsiniz. Durum ne olursa olsun, eşinizle birlikte değerlendirdiğinizden ve düşüncelerinizi doktorunuzla paylaşarak tekrar seks yapmanın güvenli olup olmadığını kontrol edin.

Tekrar hamile kalma
Gebe kalmaya karar vermeden önce ara vermenin gelecekteki düşükleri önleyeceğine dair bir kanıt olmadığını belirtmek gerekir. Yani iyi hissettiğinizde kesinlikle tekrar seks yapabilir ve hamile kalmayı umarsınız demektir. Bazı uzmanlar, düşükten bir ay sonra, özellikle de kan kaybederseniz, gebe kalmamayı önerebilir. Ayrıca, yüksek tansiyonunuz veya şeker hastalığınız olup olmadığını düşünmek için teşebbüslerinizi ertelemek iyi bir fikirdir.

Düşük sonrası enfeksiyon hakkında bilgilendirme amaçlı açıklamaların yer aldığı konumuzda, tekrar hamile kalma, düşükten sonra enfeksiyonu önleme ve düşük belirtileri konuları da yer almaktadır. Konumuzda yer alan tüm bilgiler bilgilendirme amaçlıdır, düşük belirtileri gibi bir durumla karşı karşıya kalmanız durumunda, en kısa zamanda doktorunuza başvurmanızı önermekteyiz.

Ayrıca, hamilelik kategorisinde yer alan Düşükten Sonra ne Zaman Hamile Kalınır başlıklı makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.

Arama Terimleri: düşükten sonra enfeksiyon belirtileri, düşük sonrası yapılması gerekenler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir