En düşük sperm sayısı kaçtır
Genel

Düşük Sperm Sayısı

En düşük sperm sayısı kaçtır?

Düşük sperm sayısı veya oligospermi, boşaltılan sperm konsantrasyonunun ovumun doğal gübrelemesini arttırmak için çok düşük olduğu bir durumdur. Genellikle sperm sayısı 20 milyon / ml’den az olan sperm olarak tanımlanır, ancak daha yeni araştırmalar eşiği 15 milyonun altına düşürür.

Erkek faktör infertilitesi insanların yaklaşık yüzde 7’sinde bulunur ve genellikle sperm eksikliklerinden kaynaklanmaktadır. Gebe kalabilmek için yardımcı üreme tekniklerini araştıran çiftlerin üçte birinde erkek infertilitesinin nedeni budur. Üreme ve üreme sistemlerinde birden fazla neden olabilir, ancak çoğu durumda idiyopatiktir.

Sperm sayısının düşük olmasının nedenleri
Bazı yaygın etiyolojiler şunları içerir:

 • Hipogonadizmde olduğu gibi düşük androjen seviyeleri
 • Klinefelter sendromu gibi genetik bozukluklar
 • Testiküler travma
 • İnmemiş testisler
 • Post-inflamatuar testiküler atrofi
 • Testis sperm kanallarında hasar, hastalık, inflamasyon veya konjenital tıkanmayı takiben obstrüksiyon
 • Önceki testiküler cerrahi

Testosteron, anabolik steroidler, kemoterapi ve bazı antibiyotikler veya antidepresanların sperm sayısını azaltabilen kullanımı

Yaşam tarzı veya çevresel faktörler:

 • Klamidya, gonore veya prostatit kaynaklı cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar
 • Örneğin aşırı derecede sıkı iç çamaşırı nedeniyle testislerin lokal sıcaklığının artması
 • Alkol veya uyuşturucu kullanımı
 • Sigara içmek

Düşük sperm sayısı teşhisi

Düşük sperm sayısı, bir spermin adam tarafından toplanan bir sperm miktarının ve kalitesinin bir laboratuarda analiz edildiği bir spermanın analiziyle saptanır. Sonuçlar anormal sayılırsa, onay için üç ay sonra bir tekrar test yapılır.

Sperm sayımı için ev kitleri mevcuttur ancak doğruluklarıyla ilgili çok araştırma bulunmamaktadır. Ayrıca, sperm morfolojisi ve motilitesi de dahil olmak üzere, diğer sperm parametreleri kontrol edilmemektedir ve her ikisi de erkek fertilitesini etkileyen önemli faktörlerdir. Bu nedenle, yanlışlıkla rahatlatıcı olabilirler ve gerektiğinde tedaviyi erteleyebilirler. Bazı durumlarda yanlışlıkla düşük sayımlar da yapabilirler.

Obstrüktif azoospermi veya şiddetli Düşük sperm sayısı(5 milyon / ml’den az) artmış gonadotropin seviyeleri ve küçük, yumuşak testislerle ilişkilendirilebilir.

Sperm sayısı düşük olanlar ne yapmalı?

Düşük sperm sayısı teşhisi konulduysa veya sperm sayınızın düşük olduğunu düşünüyorsanız, ilk yapmanız gereken doktora başvurmak olmalıdır.

Her ne kadar sizleri, WikiMedi platformunda bilgilendirme amaçlı makaleler yayınlasak bile her hastalığın çözümü gibi, düşük sperm sayısı sorunu yaşayanlarında ilk çözüm noktası, en yakın uzman doktorlar olmalıdır.

Düşük sperm sayısı tedavisi

Sınırdaki sperm sayısına sahip kişiler hala partnerlerini başarıyla tohumlayabilir. Bazı yaşam tarzı değişiklikleri ve cinsel ilişki sıklığını özellikle iki veya üç günde bir arttırmak, özellikle kadın ovulasyonunun (yumurtalıklardan ”yumurta” atılması) zamanı gelince, gebelik şansını artırmak önerilir.

Tüp bebek gibi, gebe kalamayanlar için diğer seçenekler mevcuttur. Bu, kadınlardan oositlerin alınmasını ve döllenmeyi sağlamak için kadının vücudunun dışındaki adamın spermiyle karıştırılmasını içerir; bunu takiben embriyo kültürlenir, implantasyon (yerleşme kanaması) ve hamileliğe dönüşmesi için birkaç gün içinde kadının rahmına geri döndürülür.

Mikroenjeksiyon, oositin sitoplazmasına enjekte edilerek doğrudan döllemek üzere tek bir sperm hücresi kullanan daha yeni bir mikroenjeksiyon tekniğidir ve ardından normal mikroenjeksiyon prosedürleri uygulanır. Erkeklerin düşük sperm sayısını tedavi etmek yerine baypaslar ve semende çok az sperm hücresi olan veya sperm hücreleri ölmüş veya immotil olan erkekler için uygundur.

Donör tohumlama, bir kadının oositlerini suni dölleme veya mikroenjeksiyon yoluyla dölleme amacıyla başka bir adamın sperminin her iki tarafın rızasıyla kullanılmasıdır. Adamın, yavrulara bulaşabilecek bir genetik bozukluğu olduğunda en çok kullanılır.

Erkek hipogonadik ise, gonadotropin uyarıcı ilaçlar veya gonadotropin replasmanları sperm üretimini arttırmak için kullanılabilir. İdyopatik erkek infertilitesinde yararlı değildirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir