Sırt ağrısı
Hamilelik

Doğumdan Sonra Sırt Ağrısı

Doğumdan Sonra Sırt Ağrısı hakkında bilinmesi gereken konular, değişiklikler, yapılması gerekenler ve normal doğumdan sonra sırt ağrısını hafifletmek adına yapılacakların hepsi konumuzda bulunmaktadır.

Çok sayıda fiziksel değişiklikler, doğumdan sonra da belirgin olan hamile kadınlar için bel ağrısı oluşturur. Hamilelik, rahim gelişimi sırasında uzar gibi uterusu genişletir. Bu, karın kasının zayıflamasına ve postürü etkilemesine neden olur ve sırtı gerginleştirir, aynı zamanda kalıcı sırt ağrısı ile sonuçlanır. Birkaç nedeni, doğum sonrası dönemde sırt ağrısını tetikleyebilir. Neyse ki doğumdan sonra sırt ağrısı, günlük uygulamayla kolayca tedavi edilebilir ve bir dereceye kadar da önlenebilir.

Doğumdan sonra sırt ağrısının nedenleri

Hormonal değişiklikler
Hormon seviyelerindeki önemli değişiklikler omurganın pelvis kemiklerine bağlanan eklemleri ve bağları etkiler. Bu iskelet unsurları gevşer ve özellikle uzun süre ayakta dururken veya ayakta dururken kadınların fiziksel olarak dengesiz hissetmelerine neden olur.

Uzun süre çalışma
Uzun çalışma saatleri de bir takım sırt ağrılarının ortaya çıkmasındaki başlıca sebeplerden biridir. İşgücü, vücudun sık kullanılmayan kasları kullanmasına neden olur ve ağrı gibi nedenlerle ortaya çıkar. İşgücü kaynaklı sırt ağrısı bir süre devam edebilir.

Anne sütü
Emzirmek, bebek bakımının önemli bir sürecidir, ancak doğru duruşu takip etmeden geri sorunlarınızı daha da ağırlaştırabilir. Anneler genellikle bebeklerini, uygun olmayan duruş nedeniyle sırt üstü ve boyun kaslarını zorladıklarını fark etmeden tutmaya odaklanırlar.

Diğer nedenler
Vücudun bitkinlik ve stres gibi çeşitli nedenleri doğumdan itibaren yaşanan acıyı kötüleştirebilir. Yeni anneler, bebekleri gece gündüz izlemekten ve uzun vadede sırt ağrısını yoğunlaştırmaktan kurtulurlar.

Sırt ağrısı ne kadar sürer?
Sırt ağrısının ortadan kalkması birkaç ay sürecektir. Yine de, bazı kadınlar doğumdan sonra uzun süreli sırt ağrısı yaşar. Sırt ağrısı hisseden bu kadınlar arasında, gebeliğin erken veya öncesinde bel problemleri olanlar yer almaktadır. Aşırı kaslar sürekli olarak aşırı kilo vermeye devam ettiği için kilolu anneler de bu konuyu daha uzun süre ele alırlar.

Normal doğumdan sonra sırt ağrısını hafifletmek

Kademeli bir egzersiz rutini ile başlayın
Taşınma ve egzersizler doğumdan sonraki ilk birkaç gün içinde motivasyon eksikliğine rağmen kadınların sırt ağrısından kurtulmalarında yardımcı olur. Belli egzersizler yaparak karın kaslarını güçlendirin, egzersizler arkadaki yoğun baskıyı önler. Egzersizler, aynı zamanda, ağrıyı gidermeye katkıda bulunan esnekliği de geliştirir. Örnek alıştırmalar şunları içerir:

⦁ Yürüyüş gibi yorucu olmayan egzersiz, yeni annelerin yapabileceği en iyi egzersizlerdir. Annenin vajinal veya Sezaryen doğumuna bakılmaksızın bu egzersiz basit ve etkilidir. Doğumdan sonraki ilk haftalar boyunca yavaş ve kısa yürüyüşler yapılabilir.

⦁ Yüzmek de kadınlar için bir başka uygulamadır. Hareket artı su, eklemleri aşırı basınç altına sokmadan kasları güçlendirir. Bununla birlikte, bu hareketler yeni annenin egzersiz rejimi ile devam etmesi nedeniyle bir alternatiftir. Doğum yaptıktan sonra kısa süre yüzmemeniz gerektiğini unutmayın.

Basit yoga egzersizlerini uygulayın, ancak aşırı germe veya daha zor pozisyonlardan kaçınmaya dikkat edin. Önemli not, egzersizleri yaparken rahatsızlık olup olmadığını kontrol edin ve etkinlik acıyı uyandırırsa hemen egzersiz yapmayı bırakın.
Uygun duruş ve uygun vücut mekaniğini muhafaza edin

Vücudunuzu sevin
Düzgün vücut bakımı, gergin kasları ve gebelikten sonra genellikle yatan rahatlatıcı rahatlığı hafifletir. Etkiler uzun süreli olmayabilir, ancak kısa süreli etkiler hareket ve günlük aktiviteleri etkileyen ağrıların hafifletilmesinde yardımcı olur. Sırt ağrısının giderilmesi aşağıdaki ipuçlarını içerir:

⦁ Sıcak banyolar kasları rahatlatır, aynı zamanda yeni bir annenin daha huzurlu olmasını sağlar.
⦁ Etkilenmiş kaslara ısıtma sıcak kompres uygulamak kısa vadede olmasına rağmen yatıştırıcı etkiye sahiptir. Sıcak kompres çalışmazsa, soğuk bir paket kullanarak geçici bir çözüm getirin.
⦁ Masaj tedavisi, stresli kaslar, bel ağrısı ve gergin omuzlarda geçici rahatlama sağlar. Masaj pahalı, profesyonel hizmetleri gerektirmez, ancak bir arkadaşınızın veya eşinizin basit bir ovuşturması bile bazen rahatlamanıza yardımcı olabilir.
⦁ Sağlıklı beslenme ve egzersiz yoluyla ekstra kilo vermek, aynı zamanda bedenden de sorun çıkarmaya yardımcı olacaktır, zira kilo kaybı farklı kas zeminine baskı yapar.
⦁ Profesyonel terapistlerin sırt ağrısı ile doğrudan ilgilenen diğer teknikleri olduğu için fizik tedavi de yararlıdır. Terapistler ayrıca, hasta için etkili bir şekilde çalışacak bir egzersiz rejimi önerebilir.
⦁ Akupunktur gibi alternatif şifaların ağrının hafifletilmesinde etkili olduğu bildirilmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir