Anne ve Bebek

Doğumdan Sonra Ne Zaman Adet (Regl) Görülür?

Regl (Adet) Süreci Nedir?

Halk arasında aybaşı olarak bilinen bu süreç her sağlıklı kadının her ay düzenli olarak yaşadığı bir kanama olayıdır. Her kadının yumurtaları ayda 1 adet ve 1 kereye mahsus olmak üzere rahim yoluna girerler. Yumurta ayın sadece 1 veya 2 gününde (yaklaşık 36 saat) döllenmeye hazır olarak rahim iç kısmında bekler. Bu döllenme gerçekleşmediği durumlarda ise yumurta beraberindeki onu besleyen kan hücre ve kılcal damarları ile beraber kadının vücudundan dışarıya gönderilir.

Bu dönemler kadın vücudu için yorucudur ve o dönemlerde kadınlar halk arasında bilindiği üzere hassas olurlar. Bunun sebebi kan kaybından daha çok hormonâl dengesizliklerdir. Bilinenin aksine bu dengesizlikler 1 hafta değil çoğu sağlıklı kadında kanamanın başladığı gün öncesi ve o gün olmak üzere sadece bir kaç gün görülür.

Regl süreci herhangi bir hastalık olmadığı müddetçe sadece 2 olay karşısında bozulur. Adet düzensizliği durumunun; ilki kadının hamile kalması diğeri ise doğum sonrasındaki bebeğin emzirilme döneminde gerçekleşir.

Doğumdan Sonra Adet Görmek

Hamilelik; her kadın ve vücudu için çok yorucu bir süreç. Bu süreçte neredeyse tüm fonksiyonları ve hormonâl düzeni bozulan vücudun bazı rutinleri de değişebiliyor. Normalde her kadının düzenli olarak her ay gördüğü adet düzeni de hamilelik sürecinde bozulmakta. Hamilelik süresi 9 ay gibi uzun bir süreç olduğu ve vücudun bu sürede hiç adet kanaması geçirmemiş olması da hormon düzeninin değişmesinin bir sonucu. Uzun süreli değişen bu sistemlerin tekrar eski düzenine dönmesi de doğal olarak bir hayli zaman alabilmekte.

Doğum Sonrası Ne Zaman Adet Görülmesi Normaldir?

anne ve bebekDoğum sonrası adetin gecikmesi bir çok kişiyi endişelendirse de bu normal bir süreçtir. Özellikle emziren annelerde adet kanamasının gelmemesinin sebebi hipofiz salgı bezidir. Vücut tamamen annenin süt salgılamasına odaklandığı için gücünün azalmasına sebep olacak olan adet kanamasının başlangıç sürecini erteler, bu tamamen bebeğinizin faydası için beyniniz tarafından planlanmaktadır.

Normal gebelik süreci geçiren annelerde emzirseler dahi adet görmeleri 2. ay civarında başlayacaktır. Annenin sütü gelmiyorsa bu süre çok daha erken olabilir, muhtemelen ilk 2 hafta içerisinde adet kanamaları başlayacaktır.

Doğum Sonrası Adet Düzeni

Normalde saat gibi işleyen regl süreci doğum sonrasında çok dengesiz olabilir. Kimi kadınlarda günler dengesini şaşırabilirken kimilerinde ise çok şiddetli veya çok cılız kanamalar gerçekleşebilir. Tüm bunların normale yani hamilelik öncesi döneme dönmesi 3 ay kadar bir süre alacaktır. Bu süre sonrasında halen normal düzenine dönmeyen kadınların vakit kaybetmeden bir uzmana görülmesi gerekmektedir.

Emzirmek ve Adet Olmama Bağlantısı

Emzirme sebebiyle adet düzeninin gecikmesi aslında vücudumuzun ne kadar mükemmel tasarlandığını bizlere gösteriyor. Vücut annenin emzirmesi ile beraber süt yapımında kullanılan hormon seviyesinin yüksek olduğunu tespit ediyor. Beyin bu hormonun seviyesini yüksek gördüğü müddetçe de başka bir çocuğun oluşumunu engellemek adına yumurtaların rahim yoluna girmesini engellemek adına regl sürecini erteliyor. Bu mükemmel süreç ise bebeğin daha az emmesi ile beraber son buluyor. Beyin annenin yükünün azaldığına ve yeniden gebe kalabileceğine karar vererek regl sürecinin tekrar oluşmasına izin veriyor.

Adet Kanamasının Olmaması Durumu

Hamilelik sonrasında 3-4 hatta daha zaman geçmiş ve halen adet kanamanız olmamışsa normal gitmeyen bir şeyler var demektir. Hormonâl sisteminizin bozulmuş olma ihtimalinin yanında yumurtalıklar ile alakalı bazı rahatsızlıklar da gerçekleşmiş olabilir. Bunlar ciddi durumlardır ve derhal doktor gözetimine girilmesini gerektirir.

Arama Terimleri: doğumdan sonra ne zaman adet gorulur

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir