dis-gebelik-belirtileri
Hamilelik

Dış gebelik

Dış gebelik nedir?

Dış gebelik, döllenmiş yumurtanın rahmin dışındaki implantları ile sonuçlanır. Ne yazık ki, dış gebeliği rahmine nakletmenin bir yolu yok, bu yüzden hamileliği sonlandırmak tek seçenek. Gebeliklerin yaklaşık %2’si ektopiktir.

Dış gebelik sizin için potansiyel olarak tehlikeli olduğundan, erken belirtileri tanımak ve mümkün olan en kısa sürede tedavi almak önemlidir.

 

Dış gebelik nasıl olur?

Konsantrasyondan sonra döllenmiş yumurta, fallop tüplerinden bir tanesini rahminize doğru ilerler. Tüp hasar görmüşse veya yumurtayı rahminize doğru ilerletemezse, yumurta tüpe implante edilebilir ve orada gelişmeye devam eder. (Çoğu dış gebelik bir fallop tüpünde görülür, bu yüzden sıklıkla “tubal” gebelik olarak adlandırılırlar.)

Her ne kadar çok daha az sıklıkta gerçekleşse de, bir yumurta da bir yumurtalık, rahim boynunda, doğrudan karnın içine veya hatta bir c-kesiti izine implante edilebilir.

Ayrıca normalde rahiminizde ve başka bir tüpte veya başka bir yerde başka bir implantta bir embriyo implantına sahip olmak da mümkündür. Heterotopik gebelik olarak adlandırılan bu durum oldukça nadirdir. Uzmanlar, 4000 ila 10.000 gebeliğin 1’inde gerçekleştiğini tahmin ediyor.

Dış gebelik tanınmaz ve şiddetli abdominal ağrıya ve kanamaya neden olan, yırtılmış bir fallop tüpünde hızlıca sonuçlanabilir. Bu çok ağır iç kanama hemen tedavi edilmezse kalıcı tüp hasarı, tüp kaybı veya hatta ölüme neden olabilir.

Dış gebelik için risk faktörleri nelerdir?

Herhangi bir kadına dış gebelik gelse de, belirli risk faktörlerine sahip olmak daha muhtemeldir. Yaygın bir risk faktörü, aşağıdaki gibi fallop tüplerini etkileyen herhangi bir durum veya ameliyat geçirmiş olmanızdır:

Ameliyat. Sterilizasyon için tubal ligasyon, tubal ligasyon reversal veya fallop tüpleri ile ilgili bir sorunu düzeltmek için yapılan cerrahi dış gebelik riskinizi artırabilir. (Başka bir pelvik veya karın ameliyatı geçirdiyseniz, riskiniz de daha yüksek olabilir, ancak daha az derecede olabilir.)

Bir önceki dış gebelik. Araştırmanın gözden geçirilmesinde araştırmacılar, dış gebelik geçiren kadınların, önceki dış gebeliğin nasıl tedavi edildiğine bağlı olarak, yüzde 5 ila 25 oranında tedavi edildiğini bulmuşlardır.

Pelvik inflamatuar hastalık (PID). Rahim, yumurtalık veya fallop tüplerindeki bu bakteriyel enfeksiyon, genellikle gonore veya klamidya gibi tedavi edilmemiş cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlara (STI) neden olur. PID her zaman semptomlara neden olmaz, bu STI’lerden herhangi birine sahip olsanız bile, PID olduğunu düşünmüyorsanız bile dış gebelik riskinizi artırır.

Endometriozis. Bu durumda, normalde rahminizi çizen doku, yumurtalıklarınız, bağırsaklarınız veya fallop tüpleriniz gibi karnınızın başka yerlerinde büyür. Doku fallop tüpleriniz üzerinde büyürse, inflamasyona ve skarlaşmaya neden olur ve dış gebelik riskinizi artırır.

 

Dış ektopik gebelik için diğer risk faktörleri şunlardır:

 • Doğurganlık sorunları. İnfertilite genellikle hasarlı tüplerden kaynaklanır. Doğurganlık ilaçları veya in vitro fertilizasyon (IVF) sonucu gebe kalırsanız, gebelikte dış olma şansı daha fazladır.
 • 35 ya da daha büyük yaşta olmak. 35 yaş ve üzerindeyseniz, pelvik enfeksiyonlar veya fallop tüplerinin ne kadar iyi çalıştığı gibi zaman içinde risk faktörleri birikmiş olabilir.
 • Sigara içmek. Bazı uzmanlar sigara sigaralarının fallop tüplerinin normal işlevlerini bozabileceğini söylüyorlar.
 • Hamilelik sırasında ilaç DES aldı bir anne olması. Bu ilaç düşük yapma ve çeşitli gebelik komplikasyonlarını önlemek için kullanılır. Hamileyseniz, dış gebelik riskinizi arttıran fallop tüplerinizin ve uterusunuzun anormallikleri de dahil olmak üzere sağlık sorunlarınız olabilir. (Not: DES, Amerika Birleşik Devletleri’nde 1971’de piyasadan çıkarıldı, ancak başka ülkelerde de mevcuttu. 1972 veya daha önce veya anneniz hamileliğiniz sırasında başka bir ülkede yaşıyorsa, DES’i alıp almadığını sorun).
 • Yerde intrauterin cihaz (GİB) ile hamile kalmak. Bu durumun şansı nadir olsa da, eğer varsa, dış gebelik riski ortalamasından daha yüksektir. RİA rahim içine implant ederek çalışır, ancak çok nadir durumlarda, dışına implant edebilir.
 • Tabii ki, bir RİA kullanırken, genel dış gebelik riskiniz genel popülasyondan çok daha düşüktür. (Ve dış gebelik riskine sahip olduğumu düşünmüyorum.)
 • Sadece progestin hormonal kontraseptifler almak. Bazı çalışmalar bunun dış gebelik olasılığınızı biraz artabileceğini düşündürmektedir.

dış gebelik-tedavisi

Dış gebelik belirtileri nelerdir?

Dış gebelik belirtileri kadından kadına değişebilir, ancak ortak belirtileri kaçırılmış bir dönem, karın ağrısı ve vajinal kanamadır. Bununla birlikte, birçok kadının dış gebelik rüptürüne kadar hiçbir semptomu yoktur.

Bir dönemi özleyebilir ve boğaz göğüsleri, yorgunluk ve mide bulantısı gibi normal erken bir hamilelik sırasında sahip olabileceğiniz aynı belirtilerden bazılarını almaya başlayabilirsiniz. Evde hamilelik testi alırsanız, olumlu bir sonuç alabilirsiniz. Karınınız ihale edilebilir ve vajinal kanamanız varsa, sporadik ve hafif olabilir.

Dış gebelik belirtileri söz  konusu ise varsa bunları ciddiye alın. Eğer varsa hemen doktorunuzu arayın:

 • Karın veya pelvik ağrı veya hassasiyet. Sadece bir tarafta hissedebilirsiniz, ancak ağrı karın veya pelvisinizde herhangi bir yerde olabilir. Erkende hafif ve aralıklı olabilir, ancak ani, kalıcı ve şiddetli olabilir. Sıkıcı veya keskin olabilir ve ayrıca mide bulantısı ve kusmanız da olabilir. Aktif olduğunuzda veya bağırsaklarınızı veya öksürdüğünüzü hareket ettirdiğinizde ağrının daha da kötüleştiğini görebilirsiniz. Eğer fallop tüpü yırtılmışsa, karnınız şişebilir ve şişebilir.
 • Vajinal lekelenme veya kanama (pozitif gebelik testi sonucunuz varsa). Hafif bir dönemin başlangıcı gibi görünebilir. Kan, kurutulmuş kanın rengi gibi kırmızı veya kahverengi olabilir ve sürekli veya aralıklı, ağır veya hafif olabilir.
 • Omuz ağrısı. Omzunuzdaki ağrı, özellikle de yattığınız zaman, yırtılmış dış gebelik için kırmızı bir bayraktır ve derhal tıbbi yardım almak önemlidir. Ağrının nedeni, omuz bölgenize giden sinirleri tahriş eden iç kanamadır.
 • Şok belirtileri. Eğer fallop tüpünüz patlarsa, kan kaybı şoka girmenize neden olabilir. İşaretler zayıf ve yarış nabzı, baş dönmesi, bayılma ve solgun, clammy bir cildi içerir.
 • Dış gebelik için yüksek riskiniz olduğunu ve hamileyeceğinizi düşündüğünüzde erken bakım almak da önemlidir.

Doğurganlık tedavileriniz varsa ve hamile kalıyorsanız, sağlık uzmanınız hamileliğinizi dikkatli bir şekilde izler, ancak olası dış gebeliğin herhangi bir belirtisine hemen dikkat edin.

 

dış gebelik

 

Dış gebelik nasıl teşhis edilir?

Dış gebelik teşhisi zor olabilir. İlk doğum öncesi ziyaretinizde karın ağrısı ya da pelvik muayene sırasında ağrı yaşıyorsanız ya da sağlayıcınız kitle algılarsa, sağlayıcınız dış gebelikten şüphelenebilir.

Dış gebelik öneren belirtileriniz varsa, sağlayıcınız ne kadar ilerlediğini hesaplar (eğer bilmiyorsanız), size tanıyı doğrulamak için size bir kan testi ve bir ultrason verin.

Ultrason sırasında, sonografi tüplerinizi ve uterusu yakından inceler. Kan testiniz hamilelik hormonu hCG’nin belirli bir seviyede olduğunu gösteriyorsa, ancak sonografi rahimdeki embriyoyu (veya bir embriyonun kanıtını) bulamıyorsa, dış bir hamileliğiniz olabilir. Bununla birlikte, aynı zamanda düşük yapmış olmanız veya hala erken aşamada olan bir rahim hamileliğiniz olması da mümkündür.

Eğer fallop tüpünde bir embriyo görebiliyorsa, kesinlikle dış bir hamileliğiniz var. Ancak çoğu durumda, embriyo implante edildikten kısa bir süre sonra ölür ve sonografın bulması için çok küçüktür. Bunun yerine, fallop tüpünüzün şişmiş veya kan pıhtılarının yanı sıra embriyondan kalan dokuları görebileceğini fark edebilir.

Acı çekmiyorsanız ve hala teşhisle ilgili bir soru varsa, iki gün içinde başka bir ultrason ve kan testine sahip olacaksınız. Eğer hCG seviyeniz olması gerektiği gibi artmazsa, bu dış gebelik, rahimdeki bir hamilelik veya düşük yapma anlamına gelebilir.

Sağlayıcınız, teşhisinizi doğrulayabilene veya semptomlarınız kötüleşene kadar durumunuzu kan testleri ve ultrasonla yakından izlemeye devam edecektir.

Eğer düşük yapmış veya dış gebelik geçirdiğiniz belirsiz ise, sağlayıcınız uterusunuzdaki tüm dokuları çıkarmak için dilatasyon ve küretaj (D & C) adı verilen cerrahi bir prosedür uygulayabilir. Ya da tüplerinizi incelemek için laparoskopik cerrahi yapabilir. Bu prosedürde, sağlayıcınız küçük bir kamera ile ince bir tüpü küçük bir insizyonla karnınıza sokar.

 

Dış gebelik nasıl tedavi edilir?

Tedavi, teşhisin kesin olup olmadığına, embriyonun büyüklüğüne ve ağrı, iç kanama veya diğer ilgili semptomlarla karşılaşıp karşılaşmadığınıza bağlıdır.

Hamilelik açıkça dış ise ve embriyo hala nispeten küçük ise, sağlayıcınız size ilaç metotreksat verebilir. Bu ilaç bir kas içine enjekte edilir ve kan dolaşımınız yoluyla embriyoya ulaşır. Plasenta hücrelerinin büyümesini durdurarak hamileliği sonlandırır. (Küçük embriyo zamanla vücudunuza geri emilir.)

İlaç işe başladığında karın ağrısı veya krampları ve muhtemelen mide bulantısı, kusma ve ishal olabilir.

Daha sonra, hCG seviyenizi kontrol etmek ve tedavinin işe yaradığından emin olmak için bir dizi kan testine sahip olacaksınız. HCG seviyeniz sıfıra ulaşıncaya kadar bu testi yapmaya devam edeceksiniz. (Bu genellikle birkaç hafta sürer.)

Bu süreçte herhangi bir şok veya tüp rüptürü belirtisi varsa (semptomlar için yukarıdaki bölüme bakınız), hemen 911’i arayın.

Dış gebeliğin tedavisi için ameliyat gerekir:

 • Metotreksat almak için çok uzaktasın.
 • Şiddetli acı çekiyorsun.
 • Dahili olarak kanıyorsun.
 • Emziriyorsun.
 • İlaçları alabileceğiniz anlamına gelen belirli sağlık koşullarınız var.

Eğer stabil durumdaysanız ve embriyo yeterince küçük ise, genellikle daha az invaziv olan laparoskopik cerrahi ile çıkarılabilir. Genellikle sağlayıcınız tüpünüzü korurken embriyoyu veya kalan dokuyu kaldırabilir.

Bununla birlikte, eğer fallop tüpünüzde çok fazla hasar varsa veya çok fazla kanama varsa, tüpün çıkarılması gerekebilir. (Eğer aşırı kanıyorsanız, kan transfüzyonu da gerekebilir.) Ameliyattan sonra iyileşmek yaklaşık bir hafta sürer.

İlaç tedavisi ile olduğu gibi, hCG seviyenizi izlemek ve prosedürün başarılı olduğundan emin olmak için ameliyattan sonra bir dizi kan testine sahip olacaksınız. Yine bu test, seviye genellikle sıfıra ulaşana kadar devam edecektir, ki bu genellikle birkaç hafta sürer.

Bazı durumlarda laparoskopi bir seçenek olmayabilir. Örneğin, ağır kanamanız varsa, karın bölgesinde geniş yara izi dokusu varsa veya embriyo çok büyükse, bir laparotomiye ihtiyacınız olacaktır. (Bu prosedür, genel anestezi altında embriyonun çıkarılması için abdomede daha büyük bir insizyonu içerir.)

Laparoskopik cerrahide olduğu gibi, tüpünüz korunabilir veya bireysel durumunuza bağlı olarak çıkarılması gerekebilir.

Daha sonra, iyileşmek için yaklaşık altı haftaya ihtiyacınız olacak. Şiştiğinizi hissedebilir ve iyileştiğinizde karın ağrısı veya rahatsızlığı hissedebilirsiniz.

Not: Kanınız Rh negatif ise, dış gebelik için tedavi edildikten sonra Rh immün globulin iğnesine ihtiyacınız olacaktır (bebeğin babası aynı zamanda Rh negatif değilse). Daha fazla bilgi için Rh durumu hakkındaki makalemize ve neden sizi tanımanız gerektiğine bakın.

 

hamilelik

 

Dış gebe olduğumdan sonra başarılı bir hamilelik yapabilir miyim?

Evet. Daha önce dış gebelik geçirirseniz, etkilenen tüpte daha az hasar ve gelecekteki başarılı hamilelik şansınız artar. Tüplerinizden birini kaybetmiş olsanız bile, diğer tüpünüz normal olduğu sürece doğurganlık tedavisi görmeden hamile kalabilirsiniz.

Bununla birlikte, ilk dış gebeliğin bir enfeksiyon, tüp ligasyonu tersine veya DES maruziyetinden kaynaklanan bir tüp hasarı sonucu olsaydı, diğer tüpün de hasar görme şansı daha yüksektir. Bu, gebe kalma şansınızı azaltabilir ve başka bir dış gebelik olasılığınızı artırabilir.

Hasarlı tüpler nedeniyle doğal olarak gebe kalmayı başaramazsanız, IVF gibi fertilite tedavileri için iyi bir aday olabilirsiniz.

 

Kaybımla nasıl başa çıkabilirim?

Tecrübeniz tarafından harap hissedebilirsiniz. Sadece hamileliği kaybettiniz, ama şimdi tekrar gebe kalmanız daha zor olabilir. Ayrıca, yorgun ve uyuşan ya da depresif ve savunmasız hissetmenize neden olan hormonal iniş ve çıkışlar yaşayabilen büyük ameliyattan da kurtulabilirsiniz. Tekrar denemek için istekli olabilirsiniz, ya da korkmuş ve ihtiyatlı olabilirsiniz.

Her durumda, tekrar hamile kalmaya çalışmadan önce hem duygusal hem de fiziksel olarak iyileşmek için zamana ihtiyacınız var. Hazır olduğunuzda, gebe kalmaya çalışmak için en uygun zaman konusunda sağlayıcınızla konuşun.

Eşiniz de üzgün veya çaresiz hissediyor olabilir ve bu duyguları nasıl destekleyici olarak ifade edeceğini bulmakta zorluk çekebilir. Bu deneyim sizi birbirine yaklaştırır veya ilişkinizi zorlayabilir. Size veya eşinizin iyileşmesine yardımcı olacağını düşünüyorsanız, danışmayı düşünün. Aklınıza takılan bir kişi yoksa, tedarikçinizi bir yönlendirme için sorun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir