Diş çekimi
Ağız ve Diş

Diş Çekimi Genel Bakış

Diş hekimi tarafından tamamen alınmış bir dişe sahip olmak, birden fazla diş çekimi gerekiyorsa, bir randevuda veya birkaç seansta yapılabilir. Kayıp dişin yerini almayı seçebilir veya bunu yapmak gerekli olabilir. Diş hekiminiz sizin için mevcut olan tüm seçenekleri açıklayacaktır. Kişisel diş bakımı, bireysel ihtiyaçlarınızı karşılamak üzere tasarlandığından, seçeneklerinizin burada açıklananlardan farklı olabileceğini unutmayın.

 

Diş çekimi hakkında
Dişlerinizin çekimi için bir takım nedenler vardır. En yaygın nedenlerden bazıları şunlardır:

  • Şiddetli diş eti hastalığı (periodontal hastalık). Bunun nedeni bakterilerin dişlerinizde oluşması ve bunları tutan kemiklerin zarar görmesidir. Dişler gevşer ve
  • profesyonelce kaldırılması gerekecektir.
  • Diş çürüğü. Bir diş çok bozulursa, sinirleri ve kan damarları ölebilir ve acı verici bir abseye neden olabilir.
  • Kırık bir diş. Onarılamıyorsa, çekilmesi gerekir
  • Sıkışık dişler. Küçük bir çeneniz varsa veya süt (bebeğiniz) dişlerini erken kaybettiyseniz, dişleriniz eğri olabilir ve geri kalanı düzeltebilmeniz için bir veya daha fazla kaldırılmış olmanız gerekebilir
  • Bilgelik diş problemleri. Ağzınızda bilgelik dişleriniz için yeterli alan yoksa, etkilenebilir (ön dişin arkasına yapışmış olabilir) ve çekilmesi gerekir.

 

Alternatifler nelerdir?
Dişini çektirmek istemiyorsan, bazen alternatif tedaviler alabilirsiniz. Ağrı kesiciler veya antibiyotikler herhangi bir ağrı ve şişkinliği hafifletebilir ancak bunlar sadece belirtilerinizi kısa vadede rahatlatır ve altta yatan sorundan kurtulmazlar. Dişleriniz çarpı varsa bazen ekstraksiyon yapılmadan düzeltilmeleri mümkündür. Bir ortodontist (dişlerin düzeltilmesinde uzmanlaşmış bir diş hekimi) size sunulan tedavi seçeneklerini açıklayabilecektir.

 

Diş çekimi hazırlığı
Diş hekimleriniz diş ve tıbbınız hakkında soracaklardır. Onlara herhangi bir tıbbi durum, alerji veya son işlemler hakkında bilgi vermeniz önemlidir. Bir inhalatör kullanıyorsanız veya kontraseptif hap veya aspirin gibi tezgah üstü ilaçlar da dahil olmak üzere herhangi bir ilaç kullanıyorsanız diş hekiminize söylemelisiniz.
Tedavi konusunda çok endişe duyuyorsanız, diş hekimi size bir sakinleştirici verebilir – bu kaygıyı hafifletir ve sizi uyutmadan geçici rahatlamaya neden olur. Bazı durumlarda, hastaneye gitmeniz ve dişin genel anestezi altında çıkarılmasını gerektirebilirsiniz; bu da, dişiniz kaldırılırken uykuda kalmanızın ve acı hissetmemeniz anlamına gelir.

 

Bir diş çekimi sırasında ne olur?
Prosedür sırasında veya sonrasında herhangi bir ağrı hissetmemek için diş hekiminiz ağzınıza lokal anestetik enjeksiyon yapacaktır. Bu, bölgedeki hissi tamamen engeller, bu nedenle işlem esnasında herhangi bir ağrı hissetmezsiniz, ancak ağzınızda bir miktar baskı hissedebilir ve biraz gürültü duyabilirsiniz.

Anestezi yürürlüğe girdikten sonra, diş hekiminiz bir asansör veya bir çift özel forseps denilen bir aleti kullanarak yuvayı (dişinizin bulunduğu bölge) genişletin.

Daha sonra, tamamen kaldırılabilecek kadar gevşek olana kadar dişin yan yana taşınırlar.

Daha zor ve daha seyrek durumlarda, dişçiniz dişinizin köküne erişemeyebilir, bu nedenle sakızınızda küçük kesikler yapılacaktır. Gerekirse dişçiniz daha sonra kemiğin bir kısmını delip dişin kökünü çıkarabilir.

 

Diş Çekimi Sonrası
Bir miktar kanama olacaktır ve diş hekimleriniz ilmek koyabilir. Çekimden sonra, kanamayı durdurmak için ısırmak için bir parça yumuşak dolgu verilir. Dişinizi lokal anestezi altında çektirdiyseniz, kanama kontrol edilinceye kadar diş ameliyatında kalmanız gerekir. Bu muhtemelen yaklaşık 10-15 dakika sürecektir. Anesteziklerin aşınması gibi rahatsızlıklara yardımcı olmak için ağrı kesici olmanız gerekebilir.

Genel anestezi veya sedasyondan sonra, sizi eve götürecek birilerini ayarlamanız gerekecek. Ertesi güne kadar sizinle bir arkadaşınız veya akrabanız arasında kalmaya çalışın. Sedasyon ve genel anestezi, koordinasyon ve akıl yürütme becerilerinizi geçici olarak etkiler, bu nedenle diş hekiminiz size bunu emniyetli bir şekilde söyleyene kadar araba kullanmayın, alkol kullanmayın, makine kullanmanız veya yasal belgeler imzalamamalısınız. Bu, en azından ertesi güne kadar olacaktır.

Sıcak yiyecek veya içecek almadan lokal anestetik aşınırcaya kadar bekleyin – ağzınızı yakabilir veya hala hissizken yanağınızın iç kısmını çiğneyebilirsiniz. Biraz hissettiğinizde, ılık, yumuşak yemeğe yapışın ve ağzınızın dişinin çekildiği bölümde çiğnememeye çalışın. Ekstraksiyon işleminden sonra ilk 24 saat alkol veya sigara içmemeye çalışın – bu daha fazla kanamanın oluşmasına neden olabilir.

En iyisi çalkalamadan sonra ilk birkaç saat boyunca ağzınızı durulamayacak veya herhangi bir egzersiz yapmayınız. Bunun nedeni, oluşan kan pıhtılarının rahatsız edilebilmesi ve kanamanın yeniden başlamasıdır. İlk birkaç saat sonra günde birkaç kez ağzınızı tuzlu su ile (bir bardak ılık suda bir çay kaşığı tuzla) durulayınca yardımcı olabilir.

 

Diş Çektirmenin Riskleri
Diş çekimi yaygın bir işlemdir ve genellikle güvenlidir. Bununla birlikte, bilinçli bir karar vermek ve rıza göstermek için, muhtemel yan etkilerin ve komplikasyon riskinin farkında olmalısınız.

 

Yan etkiler
Birkaç gün sonra rahatsızlık ve şişlik yaşarsınız ve çeneniz biraz sertleşebilir. Ağrıyı hafifletmeniz gerekirse, parasetamol veya ibuprofen gibi tezgah üstü ağrı kesicileri deneyin. Eşlik eden tüketici ilaçları bilgi broşürünü daima okuyun ve eczacınıza danışın.
Bir diş çekildikten sonraki ilk birkaç gün içinde hafif kanamalar normaldir. Fazlalıklarını ağzından çalkalayın ve daha sonra mendil gibi temiz bir malzeme yastığı üzerine koyun. Kanama 15-30 dakika içinde durmazsa tavsiye için diş hekiminize başvurun.

 

Komplikasyonlar
İşlemden sonra aşağıdakilere maruz kalırsanız derhal diş hekiminize başvurun:

  • Uzun kanama
  • Şişme
  • Şiddetli acı
  • Yüksek sıcaklık (ateş)

Bunlar bir enfeksiyon belirtileri veya diğer komplikasyonlar olabilir.

Diş çekimi işleminden sonra ortaya çıkabilecek en yaygın sorunlardan biri kuru sokettir. Bu kan pıhtısı olmadığında diş yuvası beklendiği kadar çabuk iyileşmez. Bu, genellikle ekstraksiyon işleminden iki ila dört gün sonra olur ve son derece ağrılıdır. Dişçiye geri dönüp bölgeyi durulayacak, üzerini örtün ve antibiyotik verebilirsiniz. Eğer gebeliği önleyici hap kullanıyorsanız veya sigara içiyorsanız, daha az molar diş çekildikten sonra kuru soket daha sık görülür.

Kesin riskler sizin için spesifiktir ve her bir kişi için farklıdır, bu nedenle burada istatistiklere yer vermedik. Diş hekiminizden bu risklerin size nasıl uygulanacağını açıklamalarını isteyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir