Demir Fazlalığı
Genel

Demir fazla alındığında ne olur?

Fazla Demir Alımı

Demir yemeklerdeki önemli bir mineraldir ve hemoglobin, vücuda oksijen taşıyan kırmızı kan hücrelerinde bulunan çok önemli bir bileşendir. Yemeklerde demir iki şekilde bulunur. Heme demir, porfirin adı verilen halka şeklinde bir molekülün içinde bulunur. Çoğunlukla kırmızı ette bulunur. Heme demir hem bitkilerde hem de hayvanlarda bulunur. Emilim C vitamini yardımcısıdır.

Hepcidin hormonu vücudun demir dengesini düzenler. Hepcidinin işlevi demir emilimini baskılamaktır. Vücudun demir depoları yüksek olduğunda, hepcidin seviyeleri artar ve demir absorpsiyonu azalır. Demir depoları düşük olduğunda, demir absorpsiyonu artar. Bu nedenle diyette fazla miktarda demirden muzdarip olmak nadirdir. Bununla birlikte, demir toksisitesi veya demir aşırı yüklenmesi meydana gelebilecek bazı durumlar vardır.

 

Demir toksisitesi

Demir toksisitesi, uzun süreler boyunca yüksek miktarda demir takviyeleri alarak veya tek bir doz aşımı yaparak ortaya çıkabilir. 10 ila 20 mg / kg gibi düşük tek dozlar demir toksisitesinin bazı belirtilerine neden olabilir. Tıbbi dikkat 40 mg / kg’dan fazla dozlarda gereklidir ve 60 mg / kg’dan fazlası ölümcül olabilir.

Aşırı demir gastrointestinal sisteme zarar verebilir. Demir toksisitesinin belirtileri bulantı, kusma, ishal ve mide ağrısıdır. Zamanla demir organlarda birikebilir ve karaciğer veya beyin için ölümcül hasarlara neden olabilir.

Toksik hücresel etkiler de oluşur. Oksidatif fosforilasyon ve mitokondriyal fonksiyon, büyük miktarda demir ile engellenebilir, bu da hücrelerin ölümüne yol açar.

Demir toksisitesi öncelikli olarak karaciğeri etkiler, ancak diğer organlar ve kan da etkilenebilir.

Metabolik asidoz, sıvı kaybı, kan damarlarının dilatasyonu ve oksidatif fosforilasyon inhibisyonu nedeniyle bir anaerobik metabolizma nedeniyle oluşur.

 

Aşırı Demir Yüklemesi

Aşırı demir yüklemesi, özellikle miyelodisplastik sendrom, talasemi veya orak hücre hastalığı gibi birçok kırmızı kan hücresi transfüzyonu alan kişilerde zamanla gelişebilen bir durumdur.

Vücut çok fazla miktarda demir absorbe ederken demir bağlayıcı protein doymuş olduğunda, hemokromatoz olarak bilinen demir aşırı yükünde bir bozukluk olabilir. Hastalık cildi bronzlaştırır. Bununla birlikte, aynı zamanda bozukluğun organlar üzerinde daha ciddi etkileri de getirir. Karaciğerdeki demir yatakları siroza neden olabilirken, pankreasta şeker hastalığına neden olabilir.

Hemokromatoz, demir metabolizmasının genetik bir bozukluğudur. Genetik açıdan normal bir birey tarafından fazla miktarda demir alınmasından kaynaklanmaz.

Hemokromatozlu insanlar, aşırı demir yükünden dolayı hastalık riskini, kırmızı et gibi demirden zengin yiyeceklerin alımını azaltarak ve sıklıkla kan bağışıyla azaltabilir.

 

Kanser

Yüksek demir düzeylerinin insanlarda ve hayvanlarda kansere neden olduğu gösterilmiştir. Diyette yüksek seviyelerde heme demir, artmış kolon kanseri riski ile ilişkilidir. Demir, sindirim sisteminde kanserojen N-nitrozol bileşiklerine neden olabilir.

Arama Terimleri: aşırı demir vitamini pıhtılaşmaya neden olur mu, fazla demir vucutta ne olur

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir