uykusuzluk belirtileri
Genel

Çocuklarda Uykusuzluk

Uykusuzluk uykudaki bir rahatsızlıktır, düşme veya uykuda zorluk çekmeyi içerir ve çocuklar da dahil olmak üzere her yaştan insanı etkileyebilir. Büyük çocuklar uykusuzluk semptomlarını kendi kendine rapor edebiliyor olsalar da, küçük çocuklarda anne veya babanın bakım verenler genellikle durumun belirtilerini fark ederler.

Çocuklarda Uykusuzluk Belirtileri

Uykusuzluğun çocuklarda belirleyici özelliği, uykuya dalmak, uykuda kalmak veya sabahın erken saatlerinde uyanık olmaktır. Zihni tamamen yenilemeyen zayıf uykunun bir sonucu olarak, etkilenen çocuklar gündüz yorgunluğunu yaşayabilir. Bu, aşağıdaki gibi belirtilere neden olabilir:

  • Azalan bellek ve performans
  • Disiplin problemleri
  • Dikkat ve hiperaktivite sorunları
  • Sinirlilik ve / veya saldırganlık

Türleri
Kısa süreli uykusuzluk birkaç gün veya haftalar sürer ve hastalık veya ilaç gibi geçici faktörlerden kaynaklanır. Buna karşılık, uzun süreli uykusuzluk en az bir ay boyunca haftada birkaç kez meydana gelir ve ağrı, anksiyete, depresyon veya diğer altta yatan tıbbi durumlar gibi devam eden faktörlerden kaynaklanır.

Uykusuzluk çeken bazı çocuklarda durumun nedeni belirlenemez; bunlar idiyopatik uykusuzluk vakalarıdır.

Yatmakta zorluk çeken ya da ebeveynlerine uyumasına engel olan çocuklar da uykusuzluğa yakalanmış olarak sınıflandırılabilir. Bu vakalarda davranış alışkanlıklarının sorunun temel nedeni olduğu düşünülmektedir.

Çocuklarda Uykusuzluk Nedenleri

Stres hem çocuklarda hem de yetişkinlerde uykusuzluğun önemli bir nedenidir. Çocukların, sahip olabilecekleri herhangi bir sorun ya da endişeden bahsetmek için güvendikleri birine sahip olduklarını hissetmeleri önemlidir. Uykusuzluğa sahip birçok çocuk okula ya da yaşlarına göre diğer çocuklarla ilgili zorluklarla karşılaşmaktadır. Medeni ya da maddi sıkıntılar, tehcir ya da bir aile bireyinin ölümü de dahil olmak üzere evdeki sorunlar da önemli bir etkiye neden olabilir.

Uyanıklığı etkileyebilecek veya sinir sistemini uyaracak maddeler, özellikle yatmadan kısa bir süre önce tüketildikleri takdirde, gece çocuklarını uyanık tutabilir. Bu, yüksek kafein veya şeker içeriğine sahip gazlı içecekler, enerji içecekleri ve şeker içerebilir. Yatmadan önce ekranları kullanmak da beyin aktivitesini uyarabilir ve uykusuzluğa yol açabilir.

Altta yatan bir tıbbi durum veya hastalık da çocuklarda uykusuzluğa neden olabilir. Örneğin, burun akması, burun akması veya tıkanıklığındaki burunlarının nefes almalarına ve geceleri iyi uyku kabiliyetine müdahale ettiği için çocuklarda uykusuzluğa neden olabilir. Egzama veya diğer cilt koşullarından kaynaklanan kaşıntılar, çocuğun yeterince uykusunu sağlamada bir sorun teşkil edebilir. Çocuklarda uykusuzluğa neden olabilecek diğer tıbbi durumlar kas krampları, mide ekşimesi, tiroid anormallikleri ve nörogelişim bozuklukları içerir.

Sonunda, bazen uyku ortamı çocuklarda uykusuzluğa neden olmaktan sorumlu olabilir. Bu, yatak odasındaki gürültü, sıcaklık ve aydınlatma gibi faktörleri ve yatağın konforunu içerebilir.

İyi Uyku Hijyeni Alışkanlıkları

Uykusuzluk yaşayan çocuklar için durumu idare etmenin ilk adımı iyi uyku hijyen alışkanlıklarının teşvik edilmesini sağlamaktır. Bu aşağıdakileri içerebilir:

  • Yatağı sadece uyku için kullanın (okuma, oyun ve diğer etkinliklerden kaçının)
  • Her gece aynı saatte yat.
  • Yatmadan önce 1-2 saat boyunca heyecanlı aktivitelerden ve ekran kullanımından kaçının
  • Öğleden sonra ve yatmadan önce şekeri ve uyarıcı maddeleri sınırla
  • Uyku ortamının uykuyu teşvik ettiğinden emin olmak da önemlidir. Sınırlı ışık ve ses ile rahat bir sıcaklık en iyisidir. Ayrıca, yatak odasından saatleri kaldırmak da yararlı olabilir.

Yönetim
Bazı durumlarda, davranışsal ve bilişsel terapi, çocuklarda uykusuzluğun tedavisinde faydalı olabilir. Bu durumun semptomlarını, uyku uyandırmak için ilaçlar kullanmak yerine psikolojik yöntemler kullanarak azaltmaya yardımcı olur. Bunun çocuğun genel sağlık durumu için, özellikle de uzun vadede, daha güvenli ve iyi olduğu düşünülmektedir.

Farmakolojik müdahaleler, genellikle uzun süreli etki nedeniyle uykusuzluk yaşayan çocuklar için önerilmese de, bazı durumlarda bir uzman tarafından tavsiye edilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir