beyaz lekeler
Hastalıklar

Cinsel İlişki Sırasında Beyaz Akıntı

Kadınlar genellikle vajinal deşarjlarındaki değişiklikleri fark ettiklerinde tıbbi yardım isterler. Bu değişiklikler, taburcu edildikleri renk, tutarlılık, koku ve miktarda değişiklikler gerektirebilir. Gerçek şu ki, beyaz akıntı, normal koşullar ve ciddi koşullar da dahil olmak üzere birçok nedenden kaynaklanıyor olabilir. Tıbbi yardıma ne zaman ihtiyacınız olduğunu öğrenmek için beraberindeki diğer işaretleri dikkatlice kontrol edin.

Cinsel İlişki sırasında beyaz akıntı

Normal deşarj

Vajinal akıntı vücut tarafından üretilen doğal sıvılardan ve hücrelerden yapılır ve bu genellikle orta devirde veya ovulasyon sırasında mukusta karakteristik olarak berrak ve benzerdir. Bu deşarj, yumurtlamadan sonra daha kalın ve beyazımsı renkte olur. Bununla birlikte, vajinal deşarjın rengi ve tutarlılığı, yaş, cinsel aktivite miktarı, hormonâl değişiklikler, ilaçlar ve enfeksiyon varlığı gibi çeşitli faktörlere bağlı olarak kadınlar arasında farklılık gösterebilir.

Cinsel uyarılma ve cinsel ilişki sırasında, yağlamayı sağlamak için vajinal sekresyon artar. Fiziksel ve psikolojik değişiklikler, pelvik bölgede artmış kan dolaşımına yol açarak, klitorisin erimesine ve serviksin ve vajinanın bezlerinden artmış mukus salgısına neden olur. Tek veya birden fazla olabilir orgazm veya doruk sırasında boşalma olmaz (erkeklerin aksine), ancak rahim ve vajina kasları kasılıp kan dolaştırılır, kalın beyaz akıntıyı salgılar ve tatmin ve barış hissi eşlik eder.

Ne zaman endişelenmelisin?

Enfeksiyon oluştuğunda vajinal sekresyonlar artabilir ve bunlar genellikle renk, koku ve sekresyonlarda tutarlılık ve yanma veya kaşıntı hissi gibi semptomlara eşlik eder. Doğru değerlendirme ve tedavi için bir doktora danışılması önerilir. Burada seks sırasında beyaz akıntıdan anormal vajinal sekresyonların nasıl tanınacağı hakkında bazı bilgiler:

Anormal Vajinal Boşalmalar

Bakteriyel Vajinoz

  • Nedenler: Bakteriyel vajinoz, vajinal ortamda dengeyi bozan zararlı bakterilerin aşırı büyümesiyle karakterizedir. Zararlı bakteri sayısı normal sayılarının ötesinde arttıkça semptomlar ortaya çıkar. Rekürrens sıktır ve durum diğer vaginal enfeksiyon türleri ile birlikte bulunabilir. Birden fazla partnerle cinsel ilişki kurma veya sözlü ilişkiye girme vajinoz geliştirme riskinizi arttırır.
  • Belirtiler: Etkilenen kadınların yaklaşık yarısında belirti ve semptomlar yoktur ancak diğerleri beyazımsı veya grimsi, ince ve balıklı veya kötü kokuya sahip vajinal akıntı miktarında bir artış yaşarlar. Özellikle cinsel ilişki sonrası koku belirgin olabilir.

Trikomonas

  • Nedenler: Trichomoniasis, Trichomonas adı verilen ve cinsel ilişki yoluyla yayılan protozoonlardan kaynaklanır. Bununla birlikte, mikroorganizmalar nemli ortamda birkaç saat boyunca hayatta kalabilir, böylece enfeksiyon mayo veya ıslak havlular yoluyla iletilebilir.
  • Belirtiler: Bazı kadınlar ve çoğu erkekte semptomlar görülmemesine rağmen, belirtiler ve semptomlar köpüklü, sarı veya yeşil bir deşarj ve kötü koku içerebilir. Vulvanın veya vajinanın iltihaplanması ve kaşınması ve idrara çıkma sıklığının artması fark edebilirsiniz.

Mantar enfeksiyonu

  • Nedenler: Normal olarak kadınların vajinasında az sayıda maya (veya Candida albicans) bulunur. Bununla birlikte, bir maya enfeksiyonu, mayada fazla miktarda oluştuğunda ortaya çıkar. Buna genellikle vajinal pH’daki değişiklikler veya vajinanın asitliği neden olur. Mantar enfeksiyonu genellikle cinsel yolla bulaştırılmamaktadır. Maya enfeksiyonları riskinizi artırabilecek faktörler, stres, şeker hastalığı, gebelik, oral kontraseptifler ve antibiyotiklerdir.
  • Belirtiler: Belirti ve belirtiler, beyaz olarak nitelendirilen, vulva ve vajinalarda yazlık peynir, kaşıntı, kızarıklık ve yanma hissi gibi görünen deşarj miktarında bir artış içerir.
Arama Terimleri: bayanlarda ilişki sırasında akıntı, cinsel ilişki sonrası beyaz akıntı, cinsi münasebet sırasında kadınlardan nasıl bir akıntı gelir, ilişki sırasında beyaz akıntı, iliski sirasinda vajinadan beyaz gelmesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir