Ciltte yanma hissi
Hastalıklar

Ciltte Yanma Hissi

Ciltte kaşıntı ve yanma hissi

Cilt, alan açısından, cildin yüzeyinde bulunan çeşitli reseptörlerden bilgi toplayan geniş bir kan damarı ve sinir lifi ağı ile zenginleştirilmiş vücudun en büyük organıdır. Bu reseptörler, kemoreseptörler, fotoreseptörler, termoreptörler, nosiseptörler ve çevreden bilgi toplayan ve yaralanmalar, kazalar ve toksinler önleyen diğer duyusal reseptör çeşitlerine kadar uzanır. Çoğu zaman cildinizde yanma hissi yaşarsınız, bu durum için pek çok neden vardır ve tedaviler nedenlere göre değişir.

Ciltte ve vücutta oluşan yanma hissi nedenleri ve tedavileri

Deri koruyucu özelliklerine rağmen, güneş ışınları, bulaşıcı virüs, fiziksel travma veya çevresel toksikler yüzünden cildin yüzeysel tabakası (epidermis) zarar görürse, aslında hoş olmayan semptomlar üretebilen vücudun hassas organlarından biri olarak karşımıza çıkar. Peki, ciltte yanma hissi neden olur ve tedavisi nasıl yapılır? İşte, sorumuzun cevapları;

Diyabetik nöropati

Durum açıklaması:
Diyabet kısmen veya tamamen insülin eksikliği veya insülin hareketine direncin bir sonucu olarak ısrarla yükselmiş kan şekeri seviyeleri ile karakterize olan kronik ve zayıflatıcı metabolik hastalıklardan biridir. Her iki senaryoda da, artmış kan şekeri seviyeleri, ekstremite ya da vücudun diğer bölümlerinin derisinde karıncalanma ya da yanma hissi veren sinirlerde hasara neden olur. Diyabetik nöropati sıklıkla, ilk hasar kontrol edilmediğinde felaket sonuçlarına neden olan geri döndürülemez bir süreçtir.

Tedaviler:
Sinir hasarını ve uzun süredir devam eden diyabetin yol açtığı diğer sonuçları yönetmek için insülin enjeksiyonları veya hipoglisemik ajanlar ile kan şekeri düzeylerini kontrol etmeniz önerilir. Buna ek olarak, sonucu düzeltmek için beslenme modifikasyonu ve yaşam tarzı değişiklikleri de önerilir.

Cilt koşulları

Durum açıklaması:
Enflamatuar veya enfeksiyöz cilt koşulları, hastalığın birincil semptomlarına ek olarak yanma hissini de beraberinde getirir. Örneğin egzama, Rosacea ve sedef hastalığı gibi enflamatuar veya otoimmün hastalıklar, yanma hissi ile hastalık sürecinin birincil veya ikincil belirtisi olarak ortaya çıkabilen en yaygın deri koşullarıdır. Yanma hissine ek olarak, egzama da kaşınma, cildin kuruluğu ve soyulması ile önceden belirlenmiştir. Sedef hastalığı ayrıca pul pul kuru plaklar ve soyma cildi ile bulunur. Rosacea, ciltte kırmızı darbeler ile karakterizedir.

Tedaviler:
Bu durumda deri yanma hissi yönetim yöntemleri birincil hastalık semptomlarına bağlıdır. Cildin enflamasyonlu veya otoimmün koşullarının çoğu, steroidlere (topikal veya sistemik) çok iyi yanıt verir. Belirli tedavi seçenekleri aramak için bir dermatoloğun yardımına başvurmak daha iyidir. Bu arada, kremler, merhemler ve losyonlar yardımıyla deriyi maksimum derecede nemli tutmayı öneririz.

Zona hastalığı

Durum açıklaması
Zona, başlangıçtaki enfeksiyon sonrasında inaktif halde sinirlerde kalan herpes zoster gibi özel virüslerin sonucu olan kronik bir durumdur. Varicella zoster virüsünün sonucu olarak büyüyen su çiçeği geliştiren bireyler, viral ajanlar, tetikleyici (fiziksel veya çevresel) olarak da bilinen stresli olayların bir sonucu olarak uyku hali durumundan aktive olana kadar, gizli enfeksiyonlara neden olurlar. Zona çoğunlukla ağız kenarındaki ağrılı kabarcıkların görülmesi ile belirgindir (ilgili dermatom alanında). Kabarcıklar kaşıntı, yoğun tahriş ve orta şiddette yanma hissi ile işaretlenir.

Tedaviler:
Zona, haftalar sonra kendiliğinden düzelir; Bununla birlikte semptomların erken çözümü için valasiklovir, asiklovir ve Famciclovir gibi çeşitli anti-viral tedaviler kullanabilirsiniz; yanı sıra yanma hissi ve rahatsızlığa bağlı antibiyotik tedavileri veya steroidal olmayan ağrı kesiciler alabilirsiniz. Zona hastalığının oldukça yaygın bir komplikasyonu, ilk enfeksiyondan sonra yıllarca devam edebilen ve ağrı ve yanma hissi ile karakterize olan postherpetik nevraljidir. Sağlık uzmanları, kronik semptomların tedavisinde antikonvulsanlar ve antidepresanlar önermektedir.

Parestezi (Uyuşma)

Durum açıklaması:
Parestezi, sinirlerin normal işleyişinde bozulmalara ve motor hareketlerini kontrol etme güçlüğüne sahip bozuklukların bir sonucudur. Çoğu vakada, parestezinin nedeni vasküler açıkların veya inme ya da kalp krizi gibi daha karmaşık durumların bir sonucu olarak kan dolaşımının bozulmasıdır.

Tedavi:
Yönetim seçenekleri esas olarak birincil patolojinin tutulumu ve nedenine bağlıdır. Buna sıkışmış bir sinir nedeniylede, doktorunuz yanma hissini hafifletmek için kortikosteroidler veya ağrı kesiciler reçete edebilir. Düzenli fiziksel aktivite ve güç antrenmanı birçok dolaşım bozukluğuna da yardımcı olur.

Kimyasal / güneşe maruz kalma

Durum açıklaması:
Cildin yüzeysel katmanları, nem içeriğini etkileyen şiddetli veya aşırı güneş maruziyeti ile hasar görebilir ve kuruluk ve yanma hissine neden olabilir. Buna ek olarak, kozmetik ve cilt bakım ürünlerindeki bazı kimyasallara maruz kalma, yüzeydeki koruyucu cilt katlarının soyulmasıyla cildin tahriş olmasına neden olur ve cildin çevreye duyarlılığını ve karıncalanan yanma hissine yol açan ısıyı artırır.

Tedaviler:
Aşırı güneşi veya tahriş edici maddeleri kullanmaktan kaçınmak, cilt yanma hissi ataklarını azaltmada yardımcı olabilir. Dışarı çıkarken güneş blokları giymeyi unutmayın. Cildiniz çevresel sorunlardan dolayı yaralanırsa, ağrıyı gidermek için alternatif olarak sıcak ve soğuk kompres uygulayabilirsiniz.

Periferik nöropati (Sinir Ucu İltihabı)

Durum açıklaması:
Bazı otoimmün hastalıklar, viral enfeksiyonlar, uzun süredir alkol bağımlılığı hikayesi ve toksinlere, travmatik ajanlara ve tümörlere maruz kalma, periferik nevropatiya neden olan ciddi hasara neden olabilir. Periferik nöropati semptomları genellikle ilerleyici olup, ağrı, rahatsızlık, motor defisitler, koordinasyon eksikliği, bağırsak ve mesane sorunları ve benzeri bozukluklarla birlikte görülebilir.

Tedaviler:
Tedavi başlıca periferik nevropatinin doğasına ve ana nedenine bağlıdır. Bazı beslenme eksikliklerinde (B12 vitamini ve niasin eksikliği), gerekli diyet takviyeleri ile değiştirme genellikle semptomların tersine dönmesine yardımcı olur; Bununla birlikte iltihaplı, viral ve otoimmün hastalıklarda ilaçlar patolojik süreci durdurabilir ve semptomatik tedavi için lidokain yaması, antidepresan ilaçlar, anti-nöbet ilaçları ve ağrı kesiciler gibi ilaçlar genellikle gereklidir.

Uyarılar
Cilt vücudun en büyük organı olduğu için herhangi bir cilt rahatsızlığı kozmetik yanı sıra sistemik rahatsızlık verebilir. Cildin yanma hissinin aşırı görünmemesi önerilir; çünkü diyabetik nöropati veya inme gibi daha ciddi problemlerin erken bir belirtisi olabilir. Deri döküntüleri, çarpmalar, kaşıntılı lekeler veya cildin renk değişikliği gelişirse derhal bir dermatolog yardım isteyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir