Böcek Sokması Tedavisi
Genel

Böcek Sokması Tedavisi

Böcek sokmaları genellikle hafif tahrişlere neden olur ve evde güvenle idare edilebilir. Isırıklar ve sokmalar lokma veya ısırık etrafındaki bölgeye sınırlı kalan küçük lokal reaksiyonlara neden olur. Bununla birlikte, büyük lokal reaksiyonlar veya genelleştirilmiş alerjik reaksiyonlar hekimler tarafından görülmeli ve tedavi edilmelidir.

İlk adım, daha fazla sokma veya ısırıkları önlemek için daha güvenli bir bölgeye geçmektir.

Böcek Sokması Tedavisi

Görünür olduğunda bir arı ya da yaban arısı sokması dikkatle çıkartılabilir. Arılar genellikle ısırıkları geride bırakır ancak bir ardıç veya kalkan arkaya yaslanmayabilir ve tekrar sokabilir. Bir yabanarısı veya boynuz tarafından saldırıya maruz kaldıysa, bir daha stung edilmesini önlemek için sakin bir şekilde yürümek gerekir.

Zehirin yayılmasına ve şiddetli ağrıya ve alerjik reaksiyona neden olan zehir tabakasını çatlamayıncaya kadar dikkat edilmelidir. Çakma, uzun parmak tırnaklarıyla veya sert kenarlı bir kartla kazıyarak çıkarılabilir.

Cimri tutulanların sıkışmamasına dikkat edilerek zehirli zarları kopar ve zehri cilde salabilir. Bir çocuğun stungu yapılıyorsa, bir yetişkinin sokması kaldırması gerekir.

Böcek ısırıkları ve sokmalarını tedavi etmek için temel ev önlemleri

Küçük ısırıkları ve lokal reaksiyonları olan sokmaları, temel ev önlemleri ile tedavi edilebilir. Alerjenik tükürüğü çıkarmak için lokal alan sabun ve su ile yıkanmalıdır. Bundan sonra ağrı ve şişmeyi azaltmak için alanın üzerine soğuk kompres yerleştirilebilir.

Isırılmış çocuğun veya kişinin çizilmemesi önerilir, çünkü bu enfeksiyonlara neden olabilir. Tırnak törpüsü temiz ve kısa tutulmalı ve cilt yaralanmalarını önlemek için açılmalıdır.

Böcek sokması kaynaklı enfeksiyonlardan kaçınma
Kabarcıklar ve büller patlamamalı; bunlar bulaşmalara ve enfeksiyonlara neden olabilirler. Alanı korumak için yapışkan bir bandaj veya sıva kullanılabilir.

Enfekte böcek sokmalarını tedavi etme

Isırıklara bulaşma durumunda antibiyotikler reçete edilebilir. Ciddi enfeksiyonlar bir doktor tarafından reçete edilen antibiyotik haplarına ihtiyaç duyabilir.

Büyük bir lokal reaksiyon için tedavi

Büyük lokal reaksiyonu olanlar, prednizolon hapları gibi kısa süreli bir steroid reçetesinin üç ila beş gün süreyle alınmasını gerektirebilir. Anafilaksi gibi şiddetli genel reaksiyonları olanlarda adrenalin enjeksiyonları, oksijen ve sıvılar gerekebilir.

Şiddetli alerjik reaksiyonlar için tedavi

Kızarıklık ve çapı 10 cm’den fazla (4 inç) şişen şiddetli bir alerjik reaksiyon olanları alerji kliniğinde değerlendirilmeye ihtiyaç duyabilir. Bu hastalara, bağışıklığa alerji riski azaltmak için İmmünoterapi (desensitizasyon veya hipozensitasyon) önerilebilir.

Kene tedavisi

Kene genellikle deriye yapışır. Parmakların kene maruz kalmasını önlemek için eldiven giydikten sonra parmaklar cımbız kullanılarak çıkarılır. Kene bir bütün olarak çıkartılmalıdır ve cildin içindeki kene ağız parçalarını geride bırakacak şekilde sökülmemesine özen gösterilmelidir.

Eğer petrol jöle işe yaramazsa, kene ortadan kaldırmak için alkol veya aydınlatılmış bir eşleşme kullanılabilir.

Çıkarıldıktan sonra eller sabun ve su ile yıkanmalı ve alan sabun ve su veya antiseptik ile yıkanmalıdır. Kaşıntı veya ateş olanları, keneler tarafından taşınan Lyme hastalığını kazanmış olabilir ve değerlendirme ve tedaviye ihtiyaç duyabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir