diyet ve beslenme
Genel

Böbrek Sağlığı İçin en Faydalı Besinler Hangileridir?

Böbrek sağlığı için en faydalı besinler hangileridir?

Böbrek sağlığı için en faydalı besinler hangileridir başlıklı makalemizde, böbrek hastalarında beslenme konusu en detaylı şekilde okuyucularımızla paylaşılmıştır. 

Böbrekler karın boşluğunda, kaburgaların hemen altında bulunan iki canlı organıdır. Bunlar aşağıdakileri içeren çok sayıda düzenleyici işlev için gereklidir:

  • Sıvı atıklarının idrar olarak kandan çıkarılması
  • Kandaki maddelerin bir dengesinin muhafaza edilmesi
  • Kırmızı kan hücrelerinin oluşumu için eritropoietin hormonu üretmek
  • Tansiyonun düzenlenmesi

Diyet ve beslenme, herkesin sağlıklı bir yaşam tarzı koruması için önemli bileşenlerdir.

Günlük meyve ve sebzede en az beş porsiyon tüketenlerin kalp hastalığı, inme ve bazı kanserler açısından genel olarak daha düşük bir risk sergilediğini gösteren kanıtlar vardır.

Bir insanda böbrek hastalığı olması durumunda, diğer faktörler arasında böbrek fonksiyonlarının ne kadar kaldığına bağlı olarak, diyet ihtiyaçları muhtemelen hastalık ilerlemesi ile değişecektir.

Genellikle bir diyetisyenden oluşan bir yemek planı olacaktır – bu, kan testi sonuçlarına dayanarak bireyselleştirilmeye eğilimlidir.

Böbrek hastalığı olan insanlar vücuttaki elektrolitler, mineraller ve sıvı seviyelerini uygun bir şekilde dengeli tutmak için diyetlerinin aşağıdaki bileşenlerini kontrol etmeye ihtiyaç duyabilir.

 

Protein

Protein vücut dokusunun bakımı, bazı hormonların ve antikorların gelişimi için zorunludur ve vücutta gerekli moleküler taşınıma katılır.

Gerekli proteinin miktarı, vücut büyüklüğüne, böbrek fonksiyonunun derecesine ve kişinin idrarında bulunan protein miktarına dayanır.

Çok fazla miktarda protein alınması, böbreklerin atamayacağı kandaki atık oluşumuna neden olabilir. Öte yandan, protein alımı çok düşük olmamalı veya kemik ve kemik yapımında sorunlara neden olabilir.

 

Sodyum

Emilim genellikle tuz (sodyum klorür) şeklindedir ve elektrik yükünden dolayı, kas kasılması ve sinir iletimi, sıvı dengesi ve kan hacmi (dolayısıyla kan basıncı) için sodyum gerekir.

Böbrek fonksiyonu engellenirse, vücuttaki sodyum seviyesi zayıf düzenlenir. Çok fazla sodyum sıvı birikimi, şişme, daha yüksek kan basıncı ve kalpteki gerilime neden olabilir.

Önemlisi, sodyum alımını azaltmaya çalışırken, bazı ürünlerde bulunan tuz ikame maddeleri, potasyum içerdiğinden, sınırlı alımlarla da karşılaşabileceğinden, yararından çok zararlı olabilir.

 

Potasyum

İyi potasyum kaynakları arasında muz, narenciye, patates, et ve balık bulunur. Sodyum gibi, potasyum kas ve sinir fonksiyonu için gereklidir.

Bununla birlikte, özellikle kalp ritmindeki rolünden dolayı kalp kasının kasılmasını etkiler.

Karbonhidratların metabolizması ve asimilasyonunda ve kas yapımında da rol oynar.

Düşük potasyum (hipokalemi), zayıf kaslara, anormal kalp ritimlerine ve biraz daha yüksek kan basıncına neden olabilir, ancak yüksek potasyum (hiperkalemi) anormal ve tehlikeli kalp ritimlerine neden olabilir.

 

Kalsiyum ve fosfor

Kalsiyum ve fosfor, iskelet yapısının desteklenmesinde ve osteoporoz gibi kemik hastalıklarının ilerlemesinin önlenmesinde anahtar rol oynamaktadır.

Buna ek olarak, kalsiyum, hücre üretimi, pıhtılaşma, kas aktivitesi (kasılma) ve sinir fonksiyonlarında rol alırken, enerji üretimi ve pH homeostazı gibi süreçlerde fosfor gereklidir.

Böbrek fonksiyonları kötüleştikçe kandaki fosfor seviyeleri yükselir ve kemiklerin zayıflamasına neden olur. Bu nedenle, fosfor alımını sınırlamak gerekli olabilir – bu, daha az süt ürününün tüketilmesini gerektirebilir.

Fosforlu gıdalar genellikle kalsiyumda yüksek olduğundan, fosfor alımını sınırlamak kişinin Kalsiyum takviyeleri ve Vitamin D almasını gerektirebilir.

Sıvılar

Böbrek yetmezliğinin ilk evrelerinde sıvı alımının sınırlı olması gerekmez ancak durum kötüleşirken veya bir kişi diyalize girdiğinde dikkatli bir izleme gereklidir.

Hastanın doktoru, su ya da çorba, üzüm ve kereviz gibi çok miktarda su içeren besinler olsun, her gün ne kadar sarhoş olacağını bilmelerini ister.

Diyaliz hastaları için, diyalizdeki çoğu insan çok az idrar çıkardığından dolayı, sıvı alımları tedaviler arasında kontrol edilir.

İdrar yapmaksızın kalp, akciğerler ve ayak bileklerinde sıvı birikimi oluşur ve bu da solunum zorluklarına neden olabilir (bu tıbbi yardım gerektirir).

Ayrıca beslenme alımının yeterli kaloriyi içermesi önemlidir, çünkü birçok hasta özellikle hastalığın ilerleyen aşamalarında yetersiz beslenirler.

Kronik böbrek hastalığından mustarip bir kişinin aşağıdakilerle bir diyet geçirmesi gerekir:

  • İndirgenmiş sodyum
  • Fosfatı azaltma
  • Yeterli kalori
  • Kontrollü protein alımı (aşağıda belirtildiği gibi)

Diyaliz öncesi, yüksek miktarlar nefronlara zarar verebileceğinden ve böylece böbrek hastalığının ilerlemesini arttırdığı için azaltılmış protein gereklidir.

Diyaliz sırasında, fosfat ve potasyum gibi sıvılar ve bileşikler de dikkatle izlenmelidir. Diyaliz sırasında oluşan kayıpları ve hemodiyaliz seanslarını takiben fazladan katabolizma sağlamak için daha fazla protein gereklidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir