bipolar
Hastalıklar

Bipolar bozukluğu olan kişilere nasıl davranılmalı

Bipolar bozukluğu olan kişilere davranış şekli

Bipolar bozukluğu olan kişilere nasıl davranılmalı sorusuna detaylı cevaplar vermeden önce, bu hastalığa sahip olan kişilere karşı her zaman sakinliğinizi mutlaka korumalısınız.

Bipolar bozukluğu olan birisine bakmak çok zor olabilir; ister bir eş, ister ebeveyn, çocuk veya bu duruma sahip birinin arkadaşı olun. .

Bir denge kurmak zordur; Destekleyici ve empatik olmak istersiniz, çünkü bipolar bozukluğu olan kişinin hastalıkları için suçlamadığını biliyorsunuzdur. Ama onların davranışları sizi etkileyebilir ve sadece kendilerinden değil, kendinize ve ihtiyaçlarınıza dikkat etmeniz gerekir.

Öğrenin; Saygın web sitelerinden, kitaplardan ve durumu açıklayan makalelerden bilgi okuyun. Ne kadar çok bilirsin, o kadar iyi.

Dinleyin; Sevdiklerinizin ne söylediğine dikkat edin. Ne geçtiğini bildiğini düşünmeyin. Tüm duygularını ve duygularını hastalık belirtileri olarak görmezden gelmeyin. Bipolar bozukluğu olan birisinin hala geçerli puanları olabilir.

Onları tedaviye bağlı kalmaya teşvik edin

Birlikte bir şeyler yapmak; Sıkıntı çeken insanlar sık ​​sık başkalarından uzaklaşırlar. Bu yüzden arkadaşınızı ya da sevdiklerinizi dışarı çıkmaya ve sevdiği şeyleri yapmaya teşvik edin. Bir yürüyüş ya da akşam yemeği için size katılmasını isteyin. Hayır diyorsa, bırak gitsin. Birkaç gün sonra tekrar sorun.

Bir plan yapın; Bipolar bozukluk genellikle öngörülemeyen bir hastalık olabileceğinden, kötü zamanlar için plan yapmalısınız.

Semptomları kötüleşirse ne yapacağınız konusunda sevdiklerinizle katılıyorum. Acil durumlar için bir planınız var. Eğer ikiniz de ne yapacağınızı ve birbirinizden ne beklemeniz gerektiğini biliyorsanız, gelecek hakkında daha fazla güven duyacaksınız.

Bir programa bağlı kalın; Bipolar bozukluğu olan biriyle yaşıyorsanız, onları uyku ve diğer günlük aktiviteler için bir programa tutmaya teşvik edin. Bazı araştırmalar düzenli bir rutine sahip olmanın yararlı olduğunu göstermektedir. Kişinin hala tıbbı ve danışmanlığa ihtiyacı olacak, ancak genel sağlığını destekleyen egzersiz ve sağlıklı beslenme gibi günlük şeylere bakmaya çalışın.

Kendi endişelerinizi ifade edin; Sevdiğin kişinin davranışının senin üzerinde büyük bir etkisi olabileceğinden, tartışmak iyi olur. Diğer kişiyi suçlama ya da tüm hatalarını listeleme. Bunun yerine, hareketlerinin sizi nasıl etkilediğine ve sizi nasıl etkilediğine odaklanın. Bunu yapmak gerçekten zor olabileceğinden, bir terapistle konuşmanın en kolay yolunu bulabilirsin.

Sevdiğin şeyleri yap; Yakın olduğunuz diğer insanlarla birlikte kalın – sosyal destek ve bu ilişkiler çok anlamlı. Bir terapisti kendi başınıza görmeyi veya bipolar bozukluğu olan birisine yakın olan diğer insanlar için bir destek grubuna katılmayı düşünün.

Bipolar bozukluğu olan kişilere nasıl davranılmalı sorusuna bir çok farklı yönden bakış açısı yaratarak cevaplar vermeye çalıştık. Bipolar bozuklukla alakalı sorularınızı yorum bölümünden bizlere iletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir