Anne ve Bebek

Bebeklere Yapılan Aşılar ve Zamanları

Yeni doğan bebeğimizin dünyaya alışma sürecinde, düzenli olarak yaptırılan ve özellikle ilk aylarda yoğun bir program ile uygulanan aşılar bazı aileleri ürkütmektedir. Çocuğunun canının yanacak olması ve aşının içerisinde ne olduğunu bilmeyen kişiler bebeklerine aşı yaptırmamaktadırlar. Bu çok büyük olumsuz sonuçları doğurabilecek yanlış bir davranıştır.

Ülkemizde uygulanan tüm aşılar Sağlık Bakanlığı tarafından kurulmuş en üst düzey kurullar tarafından denetlenmekte ve her sene onaylanmaktadır.

Bu noktada çocuğumuzu bir çok hastalığa yakalanmaktan kurtaracak aşıları yaptırmanın hayati bir önemi olduğunu söyleyebiliriz. Zira küçücük bedenler hastalığa kapıldıktan sonra onları iyileştirmek bazen çok zor bazense mümkün olmamaktadır.

Aşı Nedir? Neden Yapılmalıdır?

Bebeklerimizin vücutlarında nüksetmesi çok muhtemel hastalıklara ait zayıflatılmış mikroplar çok düşük dozlarda yine küçük bir iğne yardımı ile bebeğin dokusuna zerk edilir. Bu sayede bebeğin vücudu bu mikroplara karşı savunma hücreleri geliştirerek, bağışıklığını güçlendirir. Zayıflatılmış mikroplar hiçbir şekilde o hastalığı bebeğin vücuduna kazandırmaz, en fazla verem aşısı gibi ağır aşılarda bir miktar ateşlenme görülebilir. Doktorunuz aşı sonrası bu ateşlenmelere karşı şurup verecektir.

Bebeklere Yapılan Aşıların Zamanları

Bebeklerde aşılar daha doğar doğmaz başlar ve ilk aşısı da doğduğu gün, doğduğu hastane tarafından yapılır. Her ay için hangi aşıların yapılacağını, madde madde sıralayalım.

 • İlk (Birinci) Ay Aşıları:
  İlk ay yapılacak 2 doz aşı bulunmaktadır ve bunların ikisi de Hepatit B aşısıdır. Bebeğinizin tüm vücut dengesini bozabilecek ve onda ağır iştahsızlık ortaya çıkardığı için bebeğinizi güçsüz hale getirecek tehlikeli bir kan hastalığıdır. Doğduğu anda ve 30. Günde yapılacak Hepatit B aşısı, bebeğinizi bu hastalıktan koruyacaktır.
 • İkinci Ay Aşıları:
  Yeni doğan bebeklere en çok aşı 2. ay sonunda yapılmaktadır. Bu aşılar şu şekildedir:

  • DaBT – İPA – Hib Aşısı; Bu aşı aslında tek bir hastalık değil bebeğinizi çoklu hastalıklardan koruyan kritik bir aşıdır. Önlem alınan hastalıklar ise difteri, boğmaca, tetanoz, inaktif polio, influenza gibi genel olarak enfeksiyon türü rahatsızlıklardır. Bu aşının bir diğer adı da karma aşıdır.
  • Verem Aşısı; BCG aşısı olarak da geçen bu aşı bebeğiniz için en ağır aşılardan birisidir. Aşı hücrelerinin canlı olması gerektiği gibi sağlık ocaklarında ve hastanelerde haftanın sadece belirli günlerinde uygulanmaktadır. Bu aşıyı yaptırmadan önce sağlık kuruluşunuzu arayarak, verem aşısı gününü öğrenmelisiniz.
  • KPA; Kanjuge Pnömokok aşısı da 2. ay sonunda yapılması gereken aşılar arasındadır.

  Bebeğimiz üçüncü ayda hiçbir aşıya ihtiyaç duymamaktadır fakat ikinci ayda eksik bir aşınız olmuş ise sağlık kuruluşuna başvurarak üçüncü ayda yaptırabilirsiniz.
 • Dördüncü Ay Aşıları:
  Bu ayda iki adet devam aşısı bulunmaktadır. Sağlık bakanlığı tarafından belirlenen aşı takvimine göre verem aşısı ve karma aşısı olarak ikinci ay aşılarını yaptıran bebeklerin, dördüncü ayda da bu aşıların ikinci dozunu almaları gerekmektedir.
 • Altıncı Ay Aşıları:
  Aşılar açısından ikinci aydan sonra bebeğimizin en çok yorulacağı ay da altıncı aydır. Bu ayda 3 devam aşısı ve bir de yeni olan çocuk felci aşısı uygulanmaktadır.İlk ay ve ikinci aylarda yapılan Hepatit B aşısının üçüncü dozu bu ay sonunda yapılmaktadır. Bunun dışında yine ikinci ve dördüncü ayda birer doz yaptırılan verem ve karma aşılarının da üçüncü dozu altıncı ayda yapılmaktadır.Bunlara ek olarak OPA aşısı olarak geçen Oral Polio yani çocuk felci hastalığına önlem amacı ile yapılan aşı da altıncı ay sonunda yapılmaktadır.
 • On İkinci Ay Aşıları:
  Bebeğiniz 6 aylık dinlenmeden sonra yine 3 adet aşı yaptırılmasına ihtiyaç duyuyor. Bunlardan ilki daha önce 3 doz yaptırılmış olan KPA aşısının son dozu.İkinci aşı ise yine altıncı ayın sonunda yaptırılması gereken Kızamık, Kızamıkçık ve Kabakulak aşılarıdır. Bu aşının ihmal edilmesi bebeğinizde çok ağrılı ve acılı bu hastalıkların nüksetmesine sebep olacaktır.Son aşı ise iltihaplı bir deri hastalığı olan su çiçeğine karşı yaptırılan su çiçeği aşısıdır.
 • On Sekizinci Ay Aşıları:
  Bebeğimizin 18. ayında daha önce yaptırdığı Karma ve Kızamık-Kabakulak aşılarının devam aşıları bulunmaktadır. Hastalığın nüksetmemesi için devam aşılarının yaptırılması çok önemlidir. Bazı aşılar tek doz ile hayat boyu yeterli olmamaktadır.Bunun dışında yine çok tehlikeli bir hastalık olan Hepatit A’ya yakalanmasını önlemek adına bebeğimizin Hepatit A aşısı bulunur.
 • Yirmi Dördüncü Ay Aşıları
  Bu ayda sadece 6 ay önce yaptırılan Hepatit A aşısının devamı yaptırılmaktadır.

Aşıların Yan Etkileri Var Mıdır?

Aşıların bazıları küçük bedenler için yorucudur fakat unutmayalım ki bu aşılar çok tehlikeli mikroplar ile dolu dünyaya o küçük bedenleri güçlü birer beden olarak hazırlarlar.

Yan etki olarak genelde bebeklerde ateş ve kusma görülebilir. Aşı yaptırılan bebek özellikle sonraki 3 gün boyunca ateş ölçer ile sıkı bir şekilde takip edilmelidir. Bu takip esnasında ateş yükseldiği zaman doktorunuzun önerdiği şurup veya damla ilacını kullanınız. Bebeğinizin ateşi düşmüyor veya vücudu hiç beklemediğiniz bir tepki veriyorsa, hiç durmadan ağlıyor veya farklı renkte tuvaletini yapıyorsa hiç vakit kaybetmeden hekiminize başvurunuz. Bu yan etkiler gece saatlerinde de gelebilir, asla ihmal etmeden herhangi bir hastanenin acil servisine gidiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir