Anne ve Bebek

Bebeklere Aşı Yapılmazsa Ne Olur?

Bebeklerde Aşı Nedir? Neden Yapılmalıdır?

Bebeklere aşı yapılmazsa ne olur sorusunu cevaplamadan önce aşının ne olduğuna ve neden yapılması gerektiğine bir göz atmakta fayda var.

Aşı, hastalıklardan vücudu korumak için iğne yolu ile verilen zayıflatılmış mikroplara denir.

Bu mikropların zayıfları ile tanışan vücut, onları nasıl yeneceğini de anlamış olur. Yani hastalığın güçlü mikropları ile tanışmadan önce sıkı bir antremana çıkarılır. Bu sayede gelmesi kaçınılmaz olan bazı hastalıkların mikroplarına karşı vücut nasıl mücadele edeceğini de öğrenmiş olur. Aşı sadece bebeklere değil çocuklara ve yetişkin bireylere de yapılır.

Hangi Zamanlarda Aşı Yapılmaz?

Eğer bir hastalık hâlâ yaşanılan bölge toprakları üzerinde geçerliyse, aşı yapılmaması söz konusu olamaz. Bir aşının yapılmaması için söz konusu hastalığın kalıcı bir şekilde yok olmuş olması gerekir. Hastalığın belli dönemlerde gidip gelmesi durumunda dahi aşı yapılmalıdır, tek şart uzun dönemde kalıcı olarak yok olmasıdır. Zira 10-15 yıllık süreler ile kaybolan bazı hastalıkların 16. yılda çok güçlü bir şekilde geri döndüğü görülmüştür.

Bebeklere Aşı Yapılmaz İse Ne Olur?

Son dönemde gelişmiş ve Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerde henüz azınlık denilebilecek kadar küçük bir grup insan bebeklerine ve çocuklarına aşı yaptırmama kararı almaktadır. Temeli kuvvetli olmayan görüşler ile çocuklarının hayatını riske atan bu insanlar maalesef çok yanlış yönlendirilmektedirler. Bazı cemaat ve radikal grupların ortaya çıkardığı teori ve fikirlerin doğruluğunu düşünen insanlar aslında farkında olmadan çocukları için olumsuz bir adım atabilmektedirler.

Aşıların yaptırılma amacı bir hastalığı daha var olmadan engellemektir. Bir bebek rutin aşılarını yaptırmaz ve o hastalıklardan birisine yakalanırsa sonu ölümcül dahi olabilmektedir. Örneğin verem aşısını yukarıda bahsettiğimiz temelsiz görüşlere göre bebeğine yaptırmayan evebeyn, bu kararı sebebiyle çocuğu için ölümcül olabilecek sonuçlarla karşılaşabilir. Zira verem hastalığı 2-3 aylık bir çocuğun atlatabileceği bir hastalık değildir, muhakkak aşı yaptırılarak önlem alınmalıdır. Sağlık bakanlığı tarafından yayınlanan aşı takvimindeki tüm aşılar çoklu heyetler tarafından incelenen ve sağlık açısından hiçbir zararı olmayan aşılardır. Aşıdan sonra hafif bir ateş olmasının sebebi bebeğinizin o hastalıkla mücadele etmesinden kaynaklıdır, binde bir oranda hastaneye gidilmesi gerekir. Ateş vakaları genel olarak basit bir şurup ile önlenmektedir.

Aşı ve Toplum Sağlığı

Bebeğine aşı yaptırmayan anne veya babalar aslında sadece kendi çocuklarının ölümcül hastalıklara yakalanma riskini değil tüm toplumun bu hastalıklara yakalanma riskini artırabilmektedirler. Bu hastalıkların bir çoğu kan veya başka türler ile diğer insanlara da bulaşabilir, haliyle bir salgın olduğu zaman bu çocukların aşı olmayan diğer insanlara da ilgili hastalığı bulaştırabilme ihtimali mevcuttur.

Aşıların Yan Etkileri ve Otizm

Ne şekilde geliştiği belli olmayan bir bilgi toplum içerisinde hızla yayılmaktadır. Aşıların bazılarının yan etkileri arasında otizme yol açtığı yönünde kulaktan duyma şeklinde bir bilgi sebebiyle çoğu ebeveyn aşı yaptırmaktan vazgeçmektedir. Aşılar üzerine yapılan bilimsel araştırmalar ve tıp literatürünün hiçbir noktasında böyle bir veri bulunmamaktadır.

Aşı Yaptırmazsam Ne Olur?

Aşı yaptırmayan kimse hapse girmiyor fakat bunun bir takım yaptırımları mevcut. Sağlık ocaklarına rutin kontrollere gittiğiniz de bebeğinize bağlanan hemşire size aşı gününüzün geldiğini ve aşı yapılması gerektiğini bildirecektir. Siz de aşı yaptırmama kararınızı söylerseniz, hemşire görevi gereği sizi ikna etmeye çalışacak ve aşı yaptırmamanın sonuçlarından bahsedecektir. Yine de ısrarcı olursanız tutanak tutulacak ve bakanlığa gönderilecektir. Sağlık Bakanlığı bu konularda ailelere karşı dava açabilmektedir.

Sonuç olarak; aşı yaptırmama kararı almak çocuğunuz için ileride ölümcül olabilecek bir hastalığa karşı bağışıklığını engellemektir. Hiçbir tıbbi eğitim almadan böylesine ciddi kararları almamanızı ve bir sağlık kuruluşuna giderek aşıların faydalarını tekrar dinlemenizi tavsiye ediyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir