Anne ve Bebek

Bebeklerde Kızamık Hastalığı

Bebeklerde kızamık başlangıcı

Kızamık bir virüsten kaynaklanır ve en yaygın görülen belirtisi döküntüdür. Kalıcı kızamıklar merkezi sinir sistemine ve akciğerlerine de bulaşabilir. Kızamık öldürücü bir hastalık olmakla birlikte, günümüzde çok fazla tehlike oluşturmamaktadır. Kızamığı enfeksiyonundan korumak için verilen bir aşı vardır ve bu aşıyla her yıl yaklaşık 2,6 milyon kişinin ölümünün önüne geçilmektedir.

Bebeklerde kızamık nedenleri
Kızamık hava yoluyla taşınır ve paramiksovirüs nedeniyledir. Bu virüs, enfekte bir kişi öksürdüğünde veya hapşırırken havaya çıkarılır. Virüsün açık havada iki saatlik bir ömrü vardır. Kirli havayı soluduğundaki çocuklar, kızamık ile enfekte olabilir. Aşılanmamış çocuklar için hastalığa yakalanma olasılığı %90’dır. Bir çocuğa bulaştıktan sonra hasta olmak ve işaretleri göstermeye başlamak en az on gün sürer.

Bebeklerde kızamık belirtileri nelerdir?
Bebeklerde kızamık hastalığının en yaygın belirtilerinin başında döküntü gelmektedir. Döküntü belirtisi haricinde ortaya çıkan diğer semptomlar ise aşağıda maddeler halinde sizlere açıklanmıştır. Bu maddelerin bir kaçı ya da tamamını yaşayan bebeklerde kızamık görülme ihtimali oldukça yüksektir. Kızamık çeken bir bebek genellikle bazı belirtiler gösterir. İşte enfeksiyonun ilk göstergeleri.

  • Burun akıntısı
  • Ateşten 38 C’den daha yüksek sıcaklıklarda acı çekilmesi
  • Öksürme
  • Kıpırdanan gözler kırmızıya dönüşür
  • Çocuğun ağzında beyaz lekeler görünür

Bu belirtilerin ortaya çıkmasından birkaç gün sonra bebeğin kızarması başlamaya başlar. Bu, ilk belirtiler grubunun altında bir haftadan az sürer.

Bebeklerde kızamık aşısı sonrası döküntü
Döküntüler kulaklarının arka tarafında kırmızı lekeler ile başlar, yüze ve boynuna doğru ilerler. Bu döküntü durumuna zaman içerisinde ateş de eşlik eder.

Döküntü günler geçtikçe çocuğun tüm vücudunu etkiler, bu da bebeğin cildini engebeli yapar. Döküntü nedeniyle çocuk kaşıntıya maruz kalacak ve bu döküntü yaklaşık beş gün sürecek. Döküntü azaldığında bebeğin cildinde kahverengi lekeler bırakır ve kurutur.

Bebeklerde kızamık belirtileri resimli

Bebeklerde kızamık görüntüsü, aşağıda eklemiş olduğumuz resimlerde yer almaktadır. Döküntü, ateş, burun akıntısı ve kızarıklıklar, yaygın belirtiler  arasında yer almaktadır.

kızamık görüntüsü kızamık resmi bebekte kızamık kızamıkçık

Kızamık ve roseola
Bazen bir çocuğun kızamık veya roseola muzdarip olup olmadığını anlamak zordur. Neredeyse aynı belirtilere sahipler. Roseola hastası olan çocuklar, ateş eşliğinde iştahsızlık ve iştahsızlık çekmektedir. Ateş en az üç günden bir haftaya kadar sürer. Bazı durumlarda çocuklarda şişmiş bezler ve diğer solunum yolu semptomları olacaktır. Bir çocuğa roseola tedavi edildikten sonra, ateş aniden kaybolur. Bu noktada, çocuk parlak ve eğlenceli görünecektir. Vücudun her tarafına yayılmadan önce göğüste pembemsi-kırmızı bir kızarıklık görülecektir. Döküntü rahatsız edici değildir ve kaybolması bir gün sürer. Kızamık ile roseola arasındaki temel fark, kızamık hastalığında döküntü ortaya çıkarken kızgınlık göründüğünde roseola’da ortaya çıkmasıdır. Kızamık ile kızamık ayırt etmek zor. Ancak kızamık çeken çocuklar hasta olduklarında bile rahatsızlık vermezler. Her ikisinde de kızarıklık var, ancak zamanlama farklı.

Bebeklerde kızamık tedavisi

Kızamıkların virüsü olduğunu ve çocuğunuz belirtiler gösterdikten sonra hiçbir şey yapılmadığını unutmamalısınız. Kızamığa yakalanan vakaların bildirilmesi gerektiği için bunu doktorunuza bildirmeniz önemlidir.

Kızamık geçiren bir çocuk tedavi edilemez ancak onları rahatlatan ve daha hızlı iyileşen bazı bakım verilebilir.

Her şeyden önce, çocuğunuzu diğer çocuklar ve okuldan uzak tutmalısınız. Bu, dökülmeden önceki dört gün içinde dinlenip diğer çocuklara bulaştırmak için yeterli zaman tanıyacak.

Ateşi düşürmede ve susuzluğun önlenmesinde yardımcı olması için bebeğinize bol miktarda sıvı vermelisiniz.

Bazen çocuğunuza acıyı hafifletmek ve ateşi düşürmek için bir şeyler vermek önemlidir. Doğru dozu doktorunuza danışmalısınız. Parasetamol veya ibuprofen, çocuğun yaşına ve ağırlığına bağlı olarak çalışır. İki aylık, 36 hafta sonra doğan ve üç kilogram ağırlığında olan bir çocuğa parasetamol verilebilir. Üç ayın üstünde ve beş kilogramın üzerinde olanlar ibuprofen verilmelidir.

Çocuğunuzun öksürüğünü hafifletmeye çalışmak önemlidir. Kızamık vakalarında öksürük şurupları ve diğer ilaçlar işe yaramayabilir. Bununla birlikte, odasını ılık su serpiştirerek veya serpiştirerek nemli hale getirebilirsiniz. Çocuğunuz bir yaşından büyükse bal ve limondan hazırlanmış şurup deneyebilirsiniz. Oldukça basit, yalnızca bir bardak ılık suya, iki çay kaşığı bala ve bir kaşık limon suyuna ihtiyacınız var. Karıştırıp içkiyi verin.

Bebeklerde kızamık aşısı ne zaman yapılır?

Çocuğunuzun kızamık olmasını engellemenin kesin yolu ona aşı yaptırmaktır. Bir çocuğun doğumundan sonra, farklı yaşlarda uygulanması gereken bir dizi bağışıklama vardır. Kızamıkların kendi rutini vardır. Çocuk doğduğunda, annelerinden edindikleri bağışıklığın ilk altı ayında kızamıktan korunurlar. Çocuğa doğumdan 13 ay sonra bir MMR aşısı önerilir. Bu noktada, çocuğun yüzde 90’ından yüzde 95’e kadar korunması sağlanacak. Bu bağışıklama kabakulak ve kızamıkçıklara karşı da korunacaktır.

Kızamık salgınında çocuk altı aylıkken kızamığa karşı aşılanabilir. Daha sonra bir MMR aşısı 12-15 ayda verilebilir. Çocukların dört ila altı yaşları arasında ikinci bir aşı yapılmasına ihtiyaç duyulmaktadır. Bu, bağışıklıklarını yüzde 99’a kadar yükseltir.

Bebeklerde kızamık aşısının yan etkileri
Bebeklerde kızamık aşısının yan etkileri, aşıdan hemen sonra ortaya çıkmaktadır. Aşılandıktan sonra bebeklerde altıncı ile onikinci gün arasında ateş görülebilir ya da kızamık benzeri bir döküntü geliştirebilirler. Bu döküntü, bulaşıcı olmadığı ve kendiliğinden kaybolduğu için çok fazla göz önünde bulundurulmamalıdır.

Arama Terimleri: bebeklerde kızamık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir