Anne ve Bebek

Bebeklerde Ek Gıda Sürecine Geçiş ve Aylara Göre Ek Gıda Listesi

Bebeklerde Anne Sütünün Önemi ve Ek Gıdalar

Anne sütü dünya üzerinde bulunabilecek en değerli besindir. İçerisinde yenidoğanın ihtiyacı bulunacak tüm besinleri içermesinin yanı sıra onlarca farklı koruyucu ile de bebeği dış dünyanın zararlı etkenlerine karşı korur. Bebeğimiz 3 yıla kadar sadece anne sütü ile beslenebilir fakat 6. aydan itibaren ek gıdalar vermenin de hiçbir zararı yoktur, hatta bu gıdalar ile bebeğimiz daha hızlı gelişecektir. Tabi bu noktada verilecek gıdaların ne olduğu, hangi şartları taşıması gerektiği konularının önemi de büyüktür. Bugünkü yazımızın devamında bebeklerde ek gıda sürecine geçiş ve ay ay, bebeklere hangi ek gıdalar verileceğinin listesini hazırlıyoruz.

İlk Altı Ay

İlk altı aylık dönemde bebek kesinlikle sadece anne sütü ile beslenmelidir. Bebeğin iç organları katı gıdayı sindirmek için uygun değildir. Bunun tek istisnası ise yeni doğan mamalarıdır. Sütü gelmeyen veya yetersiz olan anneler bu mamalar ile bebeklerini gönül rahatlığı ile besleyebilirler.

6-9 Aylık Bebeklerde Ek Gıda

Altıncı ay bebeğinizin katı gıdalar ile tanışacağı ilk aydır. Burada bebeğiniz bir besini hafif çiğnemeyi öğrenecek ve iç organları da bu gıdaları nasıl sindirmesi gerektiğini kavrayacak. Bu aylarda bebeğinize katı gıdalar direkt olarak değil püre şeklinde verilmelidir. Bu dönemde öncelik elbette yine anne sütünde olacaktır, bu gıdalar sadece ek olarak verilecektir. Altıncı aydan itibaren verilebilecek gıdalar şunlardır:

 • Pekmez
 • Püre haline getirilmiş sebze çorbası
 • Kayısı kıvamındaki haşlanmış yumurta
 • Et (çok küçük parçaların çorbalara eklenmiş şekli ile)
 • Evde yapılmış meyve püreleri (marketlerde satılan meyve suları yoğun şeker içerdiği için tavsiye etmiyoruz)

9. aya girildiğinde bebeğinize püreler yerine küçük parçacıklı gıdaları yedirebilirsiniz. Bebeğiniz bu aydan itibaren besinleri kendi eli ile alıp ağzına atma konusunda da istekli olacaktır.

9-12 Aylık Bebeklerde Ek Gıda

Bebeğiniz bu aylarda biraz daha büyümüş olacaktır ve artık pürelerden de sıkılmış olacaktır. Sindirim ve boşaltım sistemi gelişmiş olan bebekler bu dönemde katı gıdalara daha hızlı bir geçiş yapabilirler. Konunun daha iyi anlaşılması için 9-12 aylık bebeklerin tüketebileceği gıdaları listeleyelim:

 • Küçük dilimlenmiş ekmekler
 • Muhallebi
 • Ufak parçalar halinde tavuk eti, balık eti veya kırmızı et
 • Küçük bir kase çorba
 • Yoğurt
 • Peynir

12-18 Aylık Bebeklerde Ek Gıda

Bu dönemdeki bebeklere maalesef bol miktarda inek sütü içirilmektedir. Çok süt içirilmesi bebeğinizde kansızlık yapmaktadır. Anne sütü ile inek sütü çok farklıdır ve inek sütü bu yaşlardaki çocuklar için gerekli değildir. Bunun yerine az miktarda bir yoğurt bebeğin gelişimi adına çok daha faydalı olacaktır. Bebeğinizin günde 1 bardak tam yağlı inek sütü içmesi yeterlidir. Annenin sütü kesilmemiş ise buna da gerek yoktur. Bebeğiniz bu dönemde kaşık tutmaya çalışacak ve sizinle beraber sofradan istediğini yemeye çalışacaktır. 12-18 aylık bebeklerin tüketmesi gereken gıdalar:

 • Alerjisi olmadığı müddetçe tüm sebze ve meyveler azar azar verilebilir.
 • Yoğurt, kefir, inek sütü verilebilir.
 • Ceviz içi bu dönemde çok faydalıdır.
 • Bal ve bal ile yapılan tatlılar. (bebeğinize yapacağınız tatlılarda şeker yerine bal kullanınız)

18-24 Aylık Bebeklerde Ek Gıda

Bebeğiniz artık çocuk olma yolunda ilerlemektedir. 2 yaşına yaklaşan bebekler artık her şeyi yiyebilir. Çocuğunuzun özellikle kahvaltı öğününü zengin yapmasını sağlayın ki gece uyurken uzun süre aç kalan bünyesi gelişimden eksik kalmasın.

Bunun yanında bu dönemlerde çocuklar çok seçici olabilirler. Her besinden faydalanabilmesi adına sevmediği besinleri seveceği formlara sokarak yemesini sağlayabilirsiniz. Yemediği bir şeyi çocuğa zorla yedirmeye çalışmak onun hepten iştahını kesebilir veya yemek sofrasına daha alışmamışken onu yemekten soğutabilir. Bırakın canı ne çekerse onu yesin ve kendisi yemek için de gayret göstersin. Bu küçük detaylar çocuğunuzun ilerleyen yıllardaki özgüvenini ve beslenme düzenini etkileyecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir