Bacaktaki kırmızı lekeler
Hastalıklar

Bacak Üzerindeki Kırmızı Lekeler

Bacaktaki Kırmızı Lekeler

Bacaklarınızdaki kırmızı lekelerin şiddeti, altta yatan nedenlere bağlıdır. Bunlar farklı tıbbi nedenlerden ve dış etkenlerden kaynaklanıyor olabilir. Bu lekeler incinebilir veya kan akabilir; vücudun diğer alanlarına da yayılabilirler. Kırmızı lekelerin boyutunu, biçimini ve rengini farklı nedensel koşullarda anlamak, onunla daha iyi başetmek için önemlidir.

Bacaklarda kırmızı lekelerin nedenleri

Bacak döküntüsü nedenleri yetersiz tıbbi nedenlerden dolayı değişir. Bunlar cilt pigmentasyonuna veya enfeksiyona bağlı olabilir. Bu kırmızı lekeleri anlamaya çalışırken, temel nedenlerini açıkladıkları için özelliklerini mutlaka not edin. Noktaların şeklini ve rengini inceleyin. Noktalar kırmızımsı, mor veya kahverengimsi sarı renkte olabilir; onlar da düz, yükseltilmiş veya engebeli olabilirler. Farklı koşullar kızarıklıklara neden olabilir. Bacaklarda olmanın yanı sıra, bunlar çoğunlukla eller ve gövde üzerinde de görülür.

Sedef hastalığı
Sedef hastalığı cilt hücresi üretimi normal seviyenin üzerine çıktığında ortaya çıkar. Ülkemizde de yüzbinlerce insanı etkiliyor ve özel bir tedavisi bulunmuyor. Plague sedef hastalığı en yaygın olanıdır ve bacaklarda gümüş rengi beyaz ve pul pul renkli lekeler ile karakterizedir. Tamamen yok edilemez olsa da, çeşitli ilaçlarla yönetilir.

Alerjiler
Diğer alerjik reaksiyonlar gibi kırmızı spot alerjileri de çok çeşitlilik göstermektedir. Noktalar böcek ısırıkları kaynaklıysa, kaşıntılı olurlar. Kırmızı lekelere neden olan bazı alerjiler, ciltlerin kozmetik ve ilaç tedavisine tepkisi sonucu olabilir.

Enfeksiyonlar
İnsan vücudu kontaminasyona veya dış tahrişe karşı savunmasızdır. Cilt bu kontaminasyon sonucu vücudun herhangi bir anormalliğine özellikle duyarlıdır. İyi bir örnek bakteri enfeksiyonları olup, iyileşmesi için zaman alan kırmızı lezyonlara neden olur.

Egzama
Egzama nadiren bacaklardaki kırmızı noktalara katkıda bulunurken, cilt alerjilere veya tahrişlere tepki varken oluşur. Egzama, cildin kızarıklığından sağlıklı bir cilde dönüşür ve farklı dönemlerde çarpar. Çocuklarda sık görülür ve genellikle bacaklarda, yüz ve boyunda görülür.

Schamberg hastalığı
Bu kırmızımsı-kahverengi lekeler bacaklar, ayak bilekleri ve ayaklarda bulunur. Bacaklardan başlarlar ve vücudun diğer bölgelerine yayılırlar. Belirli nedenleri bilinmemektedir; lekeler ağrısızdır ve sızıntı yapan kan damarlarından kaynaklanmaktadır. Kırmızımsı kahverengi renk, kan hücrelerinde demir içeriğinin açığa çıkmasından kaynaklanmaktadır.

Eritema nodozum
Bu nadir cilt durumu, alt bacaklardaki yağlı deri katmanını etkiler. Bu ateş ve vücut ağrısı gibi soğuk benzeri semptomların eşlik edebileceği aşırı duyarlılık reaksiyonudur. Mor ve kahverengi hale gelen ağrılı darbeler ile karakterizedir. Noktalar 6 hafta sonra ortadan kalkabilir, ancak daha sonra yeniden ortaya çıkabilirler.

Bowen hastalığı
Bowen hastalığı veya intraepidermal skuamöz hücreli karsinom, epidermisi etkileyen kanserli bir durumdur. Bu cildin dış tabakasındaki hücrelerin anormal bir büyümesini temsil eder. Alt bacakların üzerindeki kırmızı lekeler ve diğer vücut parçaları ile tanımlanır. Durum genellikle kanamaya yol açabilir, ancak genellikle kaşınmaz. Hayatı tehdit eden bir durum değildir, ancak hemen tedavi edilmelidir çünkü gözetimsiz kaldığında kansere neden olabilir.

Dermatofibromalar
Bu, alt bacaklarda gelişen kırmızımsı kahverengi bir cilt bozukluğu. Darbelere karşı dayanıklıdır ancak zaman zaman yumuşak, kaşındırıcı ve ağrısız görünebilir. Bu kanserli olmayan durum, oldukça uzun süre cilt üzerinde kalabilen darbelere sahiptir. Deri çarpmalarının rahatsız olması durumunda tıbbi yardım almak önerilir.

Peteşiler
Peteşiler, çeşitli nedenlerden dolayı oluşan kırmızı lekelerdir. Bunlara fiziksel travma, yorucu aktiviteler, öksürme ve kusma dahildir. Peteşiler kan kılcal damar küçücük lekeleridir. Çoğunlukla bacaklarda gelişirler, ancak vücudun diğer bölgelerinde de görülebilirler. Ağrısızdırlar, kusma ve cilt damarlarındaki kan sızıntılarından dolayı ortaya çıkarlar.

Arama Terimleri: ayak bileğinde kırmızı lekeler, bacakda kirmizi lekeler, bacakdakı kırmızı lekeler, bacaklarda kırmızı kan lekeleri, bacakta kirmizi dokuntu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir