hamile kadınlar için diyet
Diyet

Aşırı Kilolu ve Şişman Hamile Kadınlar İçin Diyet

Dünya genelindeki obezite salgınının yükselmesiyle birlikte, gebe annelerde obezite ve aşırı kilo prevalansı da yükselişte. Paralel olarak tip 2 diyabet veya gestasyonel diyabet prevelansı da artıyor.

Gestasyonel diyabet tanısı konan kadınların, genel popülasyonda %10’luk bir riskle karşılaştırıldığında yaşamları boyunca tam şişmiş tip 2 diyabet gelişme riski %30 daha fazladır.

Gebelikte obezite ve aşırı kilo kazanımı diyabet geliştirmek için en önemli risk faktörlerinden biridir. CEMACH, diyabetli kadınların çoğul gebeliklerde yaşlı, siyah, asyalı veya diğer etnik azınlık gruplarına, sosyal açıdan yoksun bölgelerde ve fazla kilolu olma eğiliminde olduklarını keşfetti. Bu hastaların VKİ> 30 kg / m2 olması daha muhtemel, tip 2 diyabetlilerin %62’si ve tip 1 diyabetin %15’inin obez olduğu görülüyor.

Hamilelikte aşırı kilolu ve obezite belirgin biçimde artmaktadır. Heslehurst ve arkadaşlarının yaptığı bir 2010 araştırmasında, ilk üç aylık dönemdeki obezitenin 19 yıllık bir periyotta %7.6’dan %15.6’ya iki katından fazla arttığı bulundu. Bu yükselen sayılara rağmen gebelikte kilo kontrolü tavsiyeleri açık değildir.

Hamile ve aşırı kilolu kadınlar için verilen öneriler ise aşağıdadır;

⦁ Gebe kalmadan önce sağlıklı bir ağırlık hedeflenmelidir.
⦁ Gebelik sırasında diyet ve fad diyetleri tamamen önlenmelidir
⦁ Uzmanlar, BMI 29.9 kg / m2’den daha yüksek olan hamile kadınların kilo alımını 5-9 kg’a kadar sınırlamalarını önermektedir.
⦁ Gebelik öncesi kilo kaybı
⦁ Hamilelikten ziyade doğum öncesi ve doğumdan sonra kilo kaybı önerilir. Hamilelik sırasında kilo kaybı, hiperemezis gravidarium gibi komplikasyonların yanı sıra kötü sonuçlar doğurabilir.
⦁ Gebelikte 600-1500 kcal’lik günlük enerji alımları, hamileliğin ilk yarısındaki erken doğum, ölü doğum ve nöral tüp kusurları gibi komplikasyonlar ile ilişkilendirildi. Gebeliğin ikinci yarısında kısıtlı enerji tüketimi bebeğin düşük doğum ağırlığı ile ilişkiliydi.
⦁ Bununla birlikte, bazı çalışmalarda, 40 yaşın üstünde BMI ve kilo kaybı olan, gebelik boyunca kilolu kadınların gebelik haftası doğumlarında (büyük bebekler – gebelik şeker hastalığında yaygın bir komplikasyon olan)% 24 oranında sezaryen riski daha düşük olduğunu ve % 11.2, aynı BMI sınıfındaki gebeliklerde mütevazi bir ağırlık kazanmış kadınlara kıyasla.
⦁ BMI değeri 30 olan hamile kadınlar üzerine yapılan bir başka araştırmada, kilo alımının ≤ 6 kg ile sınırlı olduğu durumlarda, teslim edilen tüm bebeklerin sağlıklı oldukları gösterildi.

Hamile kadınlar için kalori gereksinimi

Gebelikte enerji için tahmini ortalama gereksinim (EAR), üçüncü trimesterde günde 200 kcal’dir (Gıda Politikası Tıbbi Yönleri Komitesi, 1991). Bu, şu anda tavsiye edilen 1940 kcal’lik KKY’yi tüketen kadınlar için uygundur (gebe olmayan kadınlar için). Genellikle BMI 30’un üstündeki kadınlar önerilen miktarı veya daha fazlasını tüketir ve ekstra kalorilere ihtiyaç duymazlar.

Hamilelikte diyet tavsiyesi dengeli bir diyet ile sağlıklı beslenme odaklanmalıdır. Yemekler zamanında dengeli ve düzenli olmalıdır. Kadınların yüksek şekerli yiyecek ve içeceklerden, çikolata, şekerleme, kek, bisküvi vb şekerli aperatiflerden kaçınmaları önerilir. Düşük bir şekerli diyet genellikle düşük kalorili bir diyettir ve gebelikte aşırı kilo vermeyi önleyebilir.

Arama Terimleri: kilolu bayanlar hamile kalamazmı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir