Anne ve Bebek

Anne Sütünü Arttırmak İçin Neler Yapılmalıdır?

Yeni doğmuş bir bebeğin, anne sütünden 6 ay boyunca yararlanması gerekmektedir. Bu Dünya Sağlık Örgütü tarafından tavsiye edilen süredir. Aynı şekilde en az bir yıl boyunca emzirilmeye devam edilmelidir. Anne sütünün içeriği bebeğin gelişimi ve bağışıklık sistemi açısından çok önemlidir. Katı besin tüketme yeteneğine sahip olmayan bebeklerin, doğal bir kaynaktan beslenmesi sağlanmalıdır. Bunu yapabilen en iyi kaynak ise anne sütüdür.

Doğumdan sonraki ilk emzirme çok önemlidir -ilk hafta boyunca gelen süte kolostrum denir- göbek bağı sayesinde dış yaşamla bağlantısı olan bu canlı, göbek bağı kesildikten sonra dış tehlikelere açık hale gelir. Bağışıklık sistemi henüz oluşmamış bebek için annenin ilk sütü immünglobulin IgA adındaki, ilk bağışıklık sistemini oluşturmakla görevli protein bakımından zengindir. Bebeğin kendi bağışıklık sistemi oluşuncaya kadar, koruma görevini üstlenir.

Bu kadar faydasını saydığımız ve önemini söylediğimiz anne sütünün miktarı ve verimliliği, annenin kendi beslenmesini sağladığı yiyeceklerin gelişen tarım ve yiyecek sanayisi teknolojileri sebebiyle tehlike altındadır. Katkı maddeleri ve tarım ilaçları gibi kimyasallar anne sütünü olumsuz etkiler. Bu durum sonucunda anne sütünün azalması gibi problemler ortaya çıkar.

Bebeğin süte en çok ihtiyaç duyduğu bu zamanlarda, anne sütünün azalmasını engellemek ve artırmak için bazı besinler ve yöntemler listeledik:

  1. Rezene çayının, süt üretiminden sorumlu prolaktin ve östrojen hormonlarını uyardığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Aynı zamanda annenin sindirim problemlerini çözmek konusunda da işe yarar.
  2. Yumurta, ucuz ve protein bakımından fazla bir besindir. Zengin aminoasit ve demir içeriği ile annenin süt üretimine yardımcı olur.
  3. Havuç, içerisindeki filoöstrojenler sayesinde doğal östrojen artırıcı görev yapar ve süt üretimini de bu bağlamda artırır.
  4. Su, anne sütünün %87’si sudan oluşur ve bu temel maddeyi yeterli miktarda almazsanız süt üretiminiz ciddi miktarda azalır. Günlük 2.5 – 3L su içmeye özen gösterin.
  5. Bitki çayları, insan vücudu için gerekli olan 20 aminoasitin 8 tanesini kendisi üretebilir. Geri kalan 12 tane esansiyel aminoasiti dışarıdan almalıyız. Etler de aynı şekilde bunların sadece belirli miktarını karşılayabilir. Alabileceğiniz yerler tabiki de bitkiler.
  6. Kurutulmuş meyveler, hurma, dut, incir gibi aklınıza gelen her bir kurutulmuş meyve anne sütünün üretiminde kullanılacak magnezyum ve kalsiyum bakımından zengin besinlerdir.
  7. Baklagiller, olarak bildiğimiz kuru fasulye, nohut, mercimek, bezelye, pirinç, mısır ve barbunya demir açısından zengin besinler olmakla birlikte, tüketimi sonucunda annede ve bebekte gaz problemlerine neden olabiliyor.
  8. Sarımsak-soğan, her ne kadar kokusu rahatsız edici olsa da, içeriği nedeniyle anne sütü üretimini artıran iki besindir. Aynı zamanda antibiyotik etkisiyle tanınan bu ikili süt için iyi bir tercih olabilir.
  9. Yağlar, sıvı tüketiminin çok önemli olduğunu söylemiştik. Ekstra bir şey yapmadan, yaptığınız salatalara, yemeklere bolca bitkisel yağ koyabilirsiniz. Hem yediğinize tat katar hem de süt üretimine yardımcı olur.

Listedeki besinlerin ve içeceklerin tüketimi direkt olarak anne sütünü arttırmak konusunda görev yapmaz. Anne sütünü oluşturan mineralleri ve gerekli proteinleri sağlayarak üretimin hızlanmasını sağlar ve madde bolluğundan dolayı süt üretim kapasitesini artırır.

Bebeğin gelişimi ve bağışıklığı için çok önemli olan anne sütünü artırmak için asıl yapmanız gereken şey bol sıvı tüketmek ve organik beslenmek.

Çünkü artan tarım teknolojileri yüzünden yediğimiz birçok besinin içerisine yerleşmiş ağır metaller anne sütü üretim kapasitesini ve kalitesini olumsuz şekilde etkiler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir