zona
Hastalıklar

Zonadan Nasıl Kurtulurum?

Zonadan nasıl kurtulurum sorusunun en net cevaplarını arıyorsanız, yazmızın devamında yer alan tüm detayları en ince ayrıntısına kadar okumanızı tavsiye ederiz.

Bir zona köpüksü döküntüsü görülmeden önce, hasta birkaç gün boyunca veya bir haftaya kadar hassasiyet veya yanan bir ağrı yaşayabilir.

Zona, kırmızı bir tabana sahip küçük kabarcıklar geliştirerek başlayacak. Omurilikten kaynaklanan sinirlerin yolunu takip ederek yeni kabarcıklar 3-5 gün oluşmaya devam edecektir. Bu, deride bir bant oluşturacak bir dermatom deseni olarak bilinen bir “ışın benzeri” desen yaratacaktır. Sinir yolunun tamamı bu kabarcıkları geliştirebilir veya bazı bölgeler diğerlerinden daha fazla reaksiyon gösterebilir. Çoğu durumda yalnızca bir sinir seviyesinde bir salgın olabilir, ancak nadir durumlarda birden çok sinir etkilenir. Zamanla bu kabarcıklar patlayacak ve çatlayana kadar sızmaya başlayacak ve hemen sonrasında iyileşmeye başlayacaktır. Bu salgının bütün uzunluğu 3-4 hafta olabilir. Ağrı mevcut olabilir, ancak bazı durumlarda, rahatsızlığınızın yerini şaşırtabilecek blisterleri göremezsiniz.

Zona cilt hastalığı bulaşıcı mıdır?
Zona, bulaşıcı sayılır ve henüz su çiçeği yaşamamış veya durum için aşılanmış yetişkinler, çocuklar veya bebeklerden etkilenen kişiler tarafından yayılabilir. Bu kişiler, zona yerine zehirli su çiçeği geliştireceklerdir. Zaten su çiçeği geçirmişseniz başkalarından zona yaratmak için virüsü alamazsınız.

Zona yeni kabarcıklar oluşmakta ve eski kabarcıklar iyileşirken yalnızca su çiçeği yaşamayanların zehirlenmesidir. Tıpkı su çiçeği gibi, kabarcıklar kabuklanma ve iyileşme zamanı, bekarların salgınının en bulaşıcı aşamasıdır. Kabarcıkların hepsi kabuklu hale geldiğinde, virüs daha da yayılmaz.

Zona için evde kullanılabilecek ilaçlar nelerdir?

  • Zona zehirlenmesi sırasında yıkanabilir ve kabarmış alanı sabun ve su ile temizleyebilirsiniz. Kalamin losyonu içeren kaşıntı önleyici losyonlar rahatsızlıktan kurtulmanıza yardımcı olabilir.
  • Benadryl ve ağrı kesiciler gibi karşıt antihistaminikler semptomları da sınırlayabilir.
  • Döküntülere karşı bez sürtünmesi ilave rahatsızlıklara neden olabilir, bu nedenle gevşek giysiler giyin.
  • Suçiçeği çekenlere, bağışıklık sistemi zayıf olanlara veya hastalanan kişilere karşı cilt temasından uzak durun.

Zona cilt hastalığı için yapılan tedavi ilaçları nelerdir?
Zona, birkaç farklı seçenekle tedavi edilebilir.

  • Valasiklovir, asiklovir veya famciclovier gibi antiviral ilaçlar, görüldükten sonra 72 saat içerisinde alınırsa, zona döküntü süresini ve şiddetini azaltabilir.
  • Zona ile ilgili rahatsızlığı azaltmak için ağrı kesici ilaçlar, anti-inflamatuarlar ve narkotik ağrı kontrol maddeleri kullanılabilir.
  • Postherpetik nevraljiden (PHN) mustarip olanlar, ağrıyı en aza indirgemek için morfin veya oksikodon gibi opioidler de dahil olmak üzere ek ilaçlar gerektirebilir.
  • Topikal kortikosteroidler bir zona hastalığından ağrı ve iltihabı azaltmak için kullanılabilir, ancak bunlar yalnızca doktorunuzun direkt denetimi altında kullanılmalıdır.
  • Bazı hastaların, bu ilaçların semptomlarını daha da kötüleştirdiğini fark ettiğini unutmayın.

Uyarılar
Hamileyseniz, zona genetik aşısı almamanız gerekir. Zona zehiri aşısı geçirenlerin hamile kalmaya çalışmadan önce üç ay beklemesi gerekir. Bağırsak nakli, HİV, kanser tedavisi veya diğer koşullardan dolayı bağışıklık baskılayan ilaçlar kullananlar veya zayıflamış bir bağışıklığa sahip olanlar zayıflamış ancak canlı viral parçacıklar içerdiğinden zona genetik aşıyı almamalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir