kanserli tümörler
Genel

Yüzde Uyuşma Nedenleri ve Belirtileri

Yüz hissi trigeminal sinir ve üç ana dal tarafından sağlanır. Bu sinir sansasyon sağlar ve beynin yönlendirdiği şekilde yüz kasları ve ifadelerin kontrolünü koordine eder. Trigeminal sinir beynin tabanından doğar ve yüzüne ulaşıncaya kadar kafatasının derinliklerine geçer. Normal hissi ve sansasyon kaybı, yüz sancılığının ortak bir belirtisidir. Bazı kişiler, yüzün belirli bir bölümünde ve hatta dudağında karıncalanma ya da yanma hissi yaşar.

 

Kontrol kaybı ciddi sinir tutulumunun bir işaretidir. Enfeksiyon veya tümörler nedeniyle şişme meydana gelebilir.

 

Nedensizlik nedene bağlı olarak yüzün bir veya iki tarafını etkileyebilir. Sinirin düzgün çalışmaması yüzün felce uğramasına ve sarkmasına neden olur. Bu belirtiler geçici veya kalıcı olabilir.

Yüzde Uyuşma Nedenleri

Uygun olmayan pozisyon

Genel bilgi: Uyku veya anormal bir pozisyonda baş ile aktiviteler trigeminal sinir basınç ve inflamasyon oluşturabilir. Neyse ki bu vakalarda uyuşukluk durumları kısa sürmektedir.

Belirtiler: Yüzdeki sinir bozukluğunun bir sonucu olarak yüzün etkilenen tarafının uyuşukluğu ve zayıflığı görülmektedir. Bir bilgisayarda okuma veya çalışma yaparken kafayı uzun süre anormal bir konumda tutmak ağrıya neden olabilir. Garip bir pozisyonda uyku da, aynı belirtileri üretebilir.

Hafif inme

Genel bilgi: Darbeler, beyindeki bir bölgeye kan akışının tıkanmasından kaynaklanır. Bu, yüzün ve bedenin bir tarafında zayıflık veya felç yaratabilir. Bu durum, ciddi ve derhal tıbbi müdahale gerektirir.

Belirtiler: Çoğu kişi, vücudunuzun veya yüzün bir tarafında hissizlik ve zayıflık yaşar. İnme belirtileri hafif karıncalanmayla başlayabilir ve sonra vücudun bir tarafının hızla ilerlemesi ile birlikte tamamen paralelleşebilir. İnmelerde yüz sarkması sık görülür. Beynin hangi bölümünün etkilendiğine bağlı olarak, konuşma ve kişileri ve nesneleri tanıma becerisi bozulabilir.

Bazı insanlar yürümeyi unutur. Felç genellikle kalıcı açıklara neden olur, ancak zaman ve terapi ile iyileşebilir.

Geçici iskemik atak

Genel bilgi: Geçici iskemik ataklar, inme evriminin bir parçasıdır. Geçici iskemik atakların belirtileri en çok bir saat içinde çözülür. Olayın gerçekleşmesinden sonra teşhis şu anda inme ya da serebral vasküler kaza olarak adlandırılmaktadır. Altta yatan problem aynıdır ve beynin belirli bölümlerine kan akışının tıkanması söz konusu olacaktır.

Belirtiler: Başlangıçtaki belirtiler inme ile aynıdır ve uyuşma, zayıflık, olası konuşma veya denge sorunları, yüzün sarkması ve güçsüzlüğü içerir.

Yüz felci

Genel bilgi: Yüz felci, yüzün bir tarafında paralizi ile sonuçlanır. Nadir vakalar her iki tarafı içerir ve genellikle bir kene ısırması enfeksiyonuyla (Lyme hastalığı) ilgilidir.

Belirtiler: Yüzde uyuşma ve sarkma yüz felcinin en belirgin semptomudur. Yüzün tüm tarafı alnından ağza kadar genellikle etkilenir. Diğer ortak bulgular göz kapaklarının ve ağzın sarkmasına, dudaklarda dolaşmaya, yüzün ve dilde anormal bir sansasyona ve tat algılamasında bir değişikliğe neden olur.

Çoklu skleroz

Genel bilgi: Bu otoimmün durumda, vücut trigeminal siniri de içeren sinir sisteminin çeşitli bölümlerine saldırır. Multipl skleroz semptomlarda hafif ila şiddetli olabilir ve yaşamın işlev ve kalitesini önemli derecede etkiliyor olabilir.

Belirtiler: Uyuşukluk, bu hastalığın en sık belirtilerinden biridir. Yüz ağrısı, çift veya bulanık görme, gözün içindeki ve arkasındaki ağrı ve ekstremitelerin hissizleşmesi MS nedeniyle oluşabilir. Bazı bireyler hafif belirtiler yaşarlarken diğerlerinde ilerleme gösteren hastalığa sahip olan ilerleme seyri oldukça değişkendir.

Sıkışmış sinir

Genel bilgi: Yüz siniri, yüzün tamamı için sansasyon sağlamak için üç ayrı kola ayrılır. Sinir dalları yaralanma, tahriş veya travma nedeniyle sıkışabilir ve sıkışabilir. Bu durum genellikle kendiliğinden zaman ve dinlenme ile ortadan kaybolur.

Belirtiler: Uyuşma ve karıncalanma yüzün bir tarafı veya yüzün belirli bir kısmı sıkışmış sinirle ilgilidir. Keskin ağrı, sinirin sıkışması veya tahriş edilmesinden kaynaklanabilir.

Nöropati

Genel bilgi: Yüzün, boğazın veya başın sinirlerine zarar vermek, yüzün uyuşukluğuna ve karıncalanmaya neden olabilir. Diyabet, nöropatinin en yaygın nedenlerinden biridir ve aynı zamanda inme için bir risk faktörüdür. Yüzdeki uyuşukluk yaşayan diyabetli hastalar derhal tıbbi yardım istemelidir.

Belirtiler: Nöbet, yanma veya iğne hissi, yüz zayıflığı veya ağrı nöropatiden kaynaklanabilir.

Kanserli tümörler

Genel bilgi: Tüm sinirler, miyelin adı verilen koruyucu bir örtüyle kaplıdır. Myelini, kısa devre yapmasını önleyen bir uzatma kablosunun etrafındaki izolasyon olarak düşünün. Kanserli tümörler bu miyelin kılıfından ortaya çıkabilir ve yüz sinirinin sıkışmasına ve tahrişine neden olabilir. Bu tümörler genellikle yavaş ilerlemektedir ve tıbbi veya cerrahi tedavi gerektirir. Vücudun diğer bölgelerinden yayılmış diğer kanserler de yüz sinir sıkışması ve yüz uyuşmasıyla sonuçlanabilir.

Belirtiler: Yaygın belirtiler, aşamalı olarak başlayan ve yüzdeki uyuşukluğun kötüleşmesini ve genellikle güçsüzlüğünü içerir. Tümör büyüdükçe ağrı gelişebilir. Bu tümörlerin çoğunluğu, genel bir doktor, cerrah ve bir onkolog dahil olmak üzere çok özel bir yaklaşımı gerektirir.

Vitamin eksikliği

Vitamin eksiklikleri hissizleşmeye neden olabilir ve B12 eksikliği en sık görülür. Bu mide cerrahisine, uygunsuz yemekle sonuçlanabilir ve alkol bağımlılarında yaygın olarak görülür. Belirtileri uyuşukluk ve yanma içerir. B12 vitamininin değiştirilmesi genellikle belirtileri giderir.

Diğer nedenler

Yüzeydeki uyuşukluğa neden olan diğer çeşitli durumlar: kaygı ve depresyon, stres, panik ataklar, hiperventilasyon, migren ve bazı uyuşturuculardır. Sjögren hastalığı, skleroderma ve sistemik lupus eritematozusu gibi MS’e ek olarak otoimmün hastalıklar, tümünde hissizlik ve karıncalanmaya neden olabilir.

Tıbbi olmayan olarak eğitilmiş bir kişinin belirtilerin nedenini doğru bir şekilde belirlemesi çok zor olabilir.

Yüzdeki uyuşukluğa vücudun bir tarafının zayıflığı veya uyuşması eşlik ettiğinde derhal tıbbi bakım gerekir. Bazı inme tipleri ve diğer yaşamı tehdit eden durumlar, dışarıda kalma veya davranış değişikliği ile sonuçlanabilir. Hayatınızın en kötü baş ağrısı, kanama veya kan damarlarında yırtılma (anevrizma) belirtisi olabilir ve zaman önemlidir.

Arama Terimleri: yüzde uyusma hissi ne zaman gecer

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir