ağız ve diş
Ağız ve Diş

Yaşlılarda Ağız ve Diş Sağlığı

Yaşlılarda Diş Sağlığı

Dişlerimiz ve diş etlerimiz yaşlandıkça sorunlara daha duyarlı hale gelir, bu nedenle onlara bakmak çok önemlidir. İyi haber; diş eti hastalığının ve diş kayıplarının yaşlanmanın kaçınılmaz bir sonucu olmadığı – çoğu insan dişlerin tümünü olmasa da, en fazla 50’yi alacak. Ağız hijyeni konusunda titiz olmak ve iyi diş bakımı alışkanlıklarını korumak, dişlerin ömrü boyunca yardımcı olabilir.

Yaşlı insanların ağız sağlığıyla neden ekstra bakıma ihtiyacı var?

Çeşitli nedenlerle yaşlandıkça dişlerin ve diş etlerinin bakımının yapılması da daha da önem kazanmaktadır.

Dişler gevrekleşir

Yaşlandıkça dişler gevrekleşir ve sonuçta çatlamak veya çatlamak olasılığı yüksektir. Bu çürüyen bakterilere dişlerinizi açar. Dişler bir kazada, sert yiyecekleri ısırarak veya dişleri birbirine sürerek kırılabilir. Genellikle, kırık bir dişin ilk işareti ısırma acısıdır.

Salya üretimi düşer

Diş çürümesine katkıda bulunabilecek ağız kuruluğuna neden olarak yaşlandıkça tükürük düşme eğilimi gösterir. Tükürük yiyecekleri yıkar, çürümeye neden olan bakterilerin miktarını azaltır ve bu bakterilerin ürettiği zararlı asitleri ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Emaye yeniden inşa etmeye de yardımcı olur. Bazı tansiyon ilaçları gibi insanlar yaşlandıkça yaygın olarak alınan birçok ilaç tükürük üretimini de azaltır.

Yaşla ilişkili sağlık koşulları, ağız sağlığını tehlikeye sokabilir

Yaşlandıkça bizi etkileyebilecek bazı sağlık koşulları diş problemleri ve diş eti hastalığı riskini de artırabilir.

Tip 2 diyabetliler enfeksiyona direnci düşüktür, bu da diyabetli olmayan insanlara göre ağız sağlığı sorunlarına daha duyarlı olmalarını sağlar. Bu, diş eti iltihabı gibi diş eti hastalıklarını, bunları kolaylıkla kanayan dişeti iltihabı içerir. Tedavi edilmeyen diş eti iltihabı, dişleri kemik ve dokuya zarar verebilecek ve diş kaybına neden olan dişetlerin daha ciddi bir kronik bakteri enfeksiyonu olan periodontite yol açabilir.

Sjögren sendromu – vücudun kendi nem üreten bezlerini tahrip edip göz kurumasına ve ağız kuruluğuna neden olduğu durumlarda, orta yaşlı kadınlarda oldukça yaygın bir durumdur.

Kadınlarda menopoza giren hormonal değişiklikler dişetlerini ağrıtabilir ve hassas edebilir ve tükürük üretimini azaltabilir. Menopoz, diş kaybına yol açabilecek kemik kaybı sonucunda çene kemiğini daha da inceltebilir.

diş ve ağız sağlığı

Ağız kuruluğu

Yaşlı insanların yüzde 25’i yeterli tükürük üretmiyor ve kuru bir ağza sahip. Bunlardan biriyseniz, özellikle ağız kuruluğunu gidermenize yardımcı olmak için burada önerilen ipuçlarına ek olarak iyi ağız hijyen alışkanlıkları kazanmak önemlidir.

Aldığınız herhangi bir ilacın ağız kuruluğuna katkıda bulunup bulunmadığını kontrol edin – böyle bir durumda, doktorunuz suçlu ilaçlarını değiştirebilir veya azaltabilir.

Kafein, alkol, sigara ve baharatlı gıdalar gibi ağız kuruluğunu arttırma olasılığı bulunan maddeleri kullanmaktan kaçının.
Tükürük üretimini şekersiz sakız çiğnemek, limon kabuğunu ağızda tutmak veya ekşi limon pastillerini emmek suretiyle uyarmak. Sütunlara emilmeyin – içerdikleri şeker yalnızca işleri daha da kötüleştirecektir.

Ağız yağlamak veya suni tükürük sağlamak için ağız yoluyla kuru ürünler kullanın. Bu ürünleri eczaneden alıp diş macunu, ağız yıkama ve ağız spreyi dahil ettiniz. Ağız kuruluğunuzun durumu özellikle şiddetli ise, doktorunuz tükürük üretimini teşvik etmek için size ilaç yazabilir.
Diş çürümesini önlemek için anti-bakteriyel bir gargara kullanın.

Sigara içimi ve ağız sağlığı

Dişlerini boyamaya ve onları çirkin göstermeye mahal vermenin yanı sıra sigara, diş etlerine ve ağzınızın astarına, onlara ulaşmak için daha az kan ve oksijen vererek zarar verir. Bu, diş çürüğü ve diş eti hastalığı riskinizi arttırır. Sigara, aynı zamanda tükürüğünüzün kalınlığını değiştirerek dişlerinizi korumada daha az etkili olur.

Sigarayı bırakırsanız, yalnızca dişlerinizin ve diş etlerinizin sağlığını iyileştirmekle kalmaz, aynı zamanda ağız kanseri geliştirme riskinizi azaltmazsınız – sigara içenler sigara içmeyenlere göre ağız kanseri geliştirme olasılığının beş kat fazla.

diş sağlığı

Diş bakımı için ipuçları

Herhangi bir yaşta iyi oral sağlık sağlanması önemlidir. 50 yaşın üzerindeki insanlar için ne yaptığınızı gözden geçirin ve dişlerinizi ömür boyu tutmanıza yardımcı olmak için gözden geçirin.

Sık karşılaşılan problemleri önlemeye yardımcı olan ve dişlerinizi ve diş etlerinizi iyi durumda tutmaya yardımcı olacak daha fazla ipucu:
Musluk suyu içme – Avustralya genelinde çoğu yerde, musluk suyu fluorür içerir. Florür, asitlerin neden olduğu mine dökülmesini yavaşlatarak diş minesini yeniden oluşturmasına yardımcı olarak dişleri korumaya yardımcı olur. Şişelenmiş su da susuzluğunuzu gidermeye yardımcı olurken, diş korumalı florür içermediğini unutmayın.

Şekerli ve asitli içeceklerin ve atıştırmalıkların tüketimini sınırlandırın – buna meyve suları, meyve barları ve müsli çubuklar gibi “sağlıklı” aperitifler dahildir. Bu gıdaları ne sıklıkta yediğiniz ve içtiğinize gün boyunca dikkatli olun. Bu, gıdanın içerdiği şeker veya asit miktarı kadar diş çürüğü için de aynı derecede önemlidir. Atıştırmaya ihtiyacınız varsa, peynir, fındık, elma, havuç ve kereviz gibi ‘dişlere dost’ yiyecekler yiyin. Süt bazlı içecekler tercih edilir ve musluk suyu daha iyidir.

Alkol tüketiminin sınırlandırılması – alkol, diş çürüğü ve ağız kuruluğuna katkıda bulunabilir ve ağız kanserleri için bir risk faktörüdür.
Dişlerinizi flüorür diş macunu kullanarak günde iki kez fırçalayın – her seferinde dişlerinizi 2-3 dakika fırçalamanız gerekir. Dişlerin her yüzeyini sistematik bir şekilde temizlediğinizden emin olun. Mümkünse küçük bir kafa ile yumuşak kıllı bir diş fırçası kullanın, böylece ağzınızın tüm bölgelerine kolayca erişebilirsiniz. Elektrikli diş fırçaları alternatif bir seçenektir. Daha taze nefes almak için dilinizi de fırçalayın.

Fırçalama tekniğinizi fırçalayın – dişlerinizi nasıl fırçaladığınız da çok önemlidir. Yanlış fırçalama diş eti hastalığının yanısıra sakız hastalıklarına yol açabilir (geri dönüşümsüzdür). Diş çekilen dişetleri sizi ‘dişinde uzun’ durur ve çürümeye karşı özellikle savunmasız olan dişlerinizin köklerini açığa çıkarır. Dişçinizi temizlemenin veya Avustralya Dişhekimleri Birliği’nden daha fazla bilgi bulmanın en iyi yolu hakkında diş hekiminize sorun.

Dişleriniz arasında her gün diş ipi – diş macunu dişleri arasında bir diş fırçası ulaşamıyor gıdaları kaldırır. Ayrıca diş ipi yerine veya diş ipi olarak kullanılabilen başka ağız hijyen cihazları da bulunmaktadır. Diş ipi kullanmayı zor buluyorsanız, dişleriniz için en iyi diş ipi alternatifi hakkında diş hekiminize danışın.

Diş hekimlerinizi düzenli olarak ziyaret edin – herkesin ihtiyaçları farklıdır, bu nedenle ağız, diş ve diş etlerinizin durumuna bağlı olarak dişlerinizi hangi sıklıkta kontrol etmeniz gerektiğini dişçiyle konuşun. Dişlerinizi, diş taşlarına sertleştirilen kaçırdığınız herhangi bir plak oluşumunu gidermek için temizleyebilirsiniz ve dişlerine bir florür sürtün.

Yemekten sonra şekersiz sakız çiğneyin, sakız ağzınızda daha fazla tükürük üretir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir