Cilt

Yanıklarda İz Kalmaması İçin Neler Yapılmalıdır?

Yanıklarda iz kalmaması için yanığın ne şekilde olduğunun ve yanan hücrelerin ne kadar derinde olduğunun iyi tespit edilmesi gerekir.

Uzun süren yanık kazalarında, yanan hücre sayısının çok daha fazla olması sebebiyle tedavi sonrasında dahi izler kalmaktadır. Yüzeysel yanıklarda ise doğru tedavi yöntemleri izlenirse tedavi sonrasında iz kalmayabilir.

İnce bir doku tabakasının yanmış olması sebebiyle doğru tedavi ile ölü hücreler dökülecek ve yerine yeni dokular geleceği için de yanık sonrası tüm izler kaybolacaktır.

Yanıkta İz Kalmaması İçin Neler Yapılmalıdır?

Yanık gerçekleştiği zaman hekim gözetimine girilmesi belli bir süre alacaktır, bu yüzden ilk müdahaleler de yanık bölgesinde iz kalmaması adına çok kritiktir. Öncelikle kişinin hangi vesile ile yandığını bilmek gerekir. Eğer sıcaklık sebebiyle oluşmuş bir yanık varsa hemen sonrasında soğuk su ile bölgeyi soğutmak doğru bir yöntem olacaktır, buz parçaları ile de bölgeye lokal temas sağlanabilir fakat buz parçasını ara ara çekerek bölgeyi iyice dondurmamak gerekir.

Yanık sebebi kimyasal bir madde ise yanık bölgesini tüm kimyasal maddeden arındırmak gerekir. Yine bunun için de soğuk su ile bölgeyi iyice temizlemek doğru yöntem olacaktır.

Elektrik çarpması sonucu meydana gelen yanıklara ise hiçbir müdahale yapılmamalıdır, en acil şekilde hekim gözetiminde tedavi sürecinin başlaması adına zarar gören kişi bir sağlık kuruluşuna götürülmelidir. Fakat bundan önce ise yanan bölgenin etrafında ne kadar elbise, kumaş varsa kesilip atılmalıdır. Yoğun ısı sebebiyle bu kumaşlar çok ısınmış ve halen deriyi yakar halde bulunabilir. Bunun dışında herhangi bir müdahale yapmak, yarayı yıkamak veya temizlemeye çalışmak kişinin yarasını daha da kötü hale getirecektir.

Evde Tedavi Edilebilecek Yanıklar

Yanık, ciddi bir yaralanmadır ve sadece bu yaralanmaların çok küçük bir kısmı ev şartlarında tedavi edilebilir. Yanık olan bölge küçükse ve üzerinde herhangi bir su toplama veya kabuk şeklinde bir dış örtü oluşmamış ise bu yanıklar, elektrik yanığı da olmadığı müddetçe ev şartlarında tedavi edilebilir. Yandığı anda soğuk su ile bölgeyi soğutarak ve mümkünce eczaneden basit bir yanık kremi ile tedavi sağlanabilir.

Fakat yanık küçük olsa dahi eğer acısı kısa zaman sonra geçmiyor ve çok derinden acı veriyorsa bir hekimin kontrol etmesinde fayda bulunmaktadır. Bu noktada ihmalkar davranmak ömür boyu taşıyacağınız bir yanık izi ve daha kötüsü yanığın an ve an ilerleyebileceği ihtimallerini ortaya çıkarır.

Hastaneye Gidilmesi Şart Olan Yanıklar

  • Elektrik kazası sonucu gerçekleşen bir yanığın boyutu ne olursa olsun hastaneye gidilmesi şarttır. Hastaneye gidilmeden önce kişinin yanık bölgesinin etrafındaki tüm elbiseler makas yardımı ile kesilmelidir.
  • Yanık bölgesinin etrafında kabuk oluşan, su baloncukları meydana getiren sıcaklık sonucu gerçekleşmiş yanıklarda da hastane gözetimine girilmesi gerekir. Yara bir fındıktan dahi küçükse evde tedavi sağlanabilir.
  • Bunların dışında eğer yanık bölgesi kritik organlarımızın etrafında oluşmuşsa en hızlı şekilde en yakın sağlık kuruluşuna gidilmelidir. Özellikle göz ve çevresi, genital bölgeler, yüz, kulak, boyun, kafa derisi, dil ve benzeri kritik bölgelerimizde oluşan yanıklar sağlığımızı çok ciddi etkileyebilecek yaralanmalar olabilir. Bu konuda asla vakit kaybedilmemeli, hekim kontrolünde ilgili bölgenin tedavisine başlanmalıdır.

Yanıklarda İz Kalmaması Adına Uygulanabilecek Doğal Yöntemler

Halk arasında yara üzerine sürüldüğü zaman iz kalmasını engelleyeceği yönünde yüzlerce farklı yöntem üretilmiştir. Bu yöntemlerin hiçbir tıbbi alt yapısı olmadığı gibi hekimler tarafından da önerilmemektedir. Özellikle şiddetli yanıklarda kaybedilecek her saniyenin bile önemi olduğunu düşünürsek, bu yöntemler ile uğraşmak yanıklarınızın daha derine nüfuz etmesine ve kalıcı olmasına sebep olabilir.

Arama Terimleri: Yanıklara iz kalmaması için ne yapılır youtube, yanıkta iz kalmaması için en yapılır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir