Üriner İnkontinans Tipleri
Genel

Üriner İnkontinans Tipleri

Üriner İnkontinans Tipleri

İdrar kaçırma idrarı istemsiz sızıntıyı içeren bir sağlık durumudur. Bu, çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilir ve sonuç olarak, farklı nedenlerin optimal tedavisi önemli ölçüde farklılık gösterir.

Üriner inkontinans, durumun anlaşılmasını ve semptomların en iyi şekilde yönetilmesini kolaylaştırmak için beş farklı tipte sınıflandırılır.

Stres inkontinansı

Bu tip, mesanenin bulunduğu vücudun anatomik bölgesi olan alt karın ani ve beklenmedik basınçtan dolayı idrar kaçağına işaret eder.

Güçlü öksürme ve gülme gibi aktiviteler, bazı idrarın istemeden sızdırılmasına neden olur. Ek olarak, ağır nesneleri kaldırmak için süzme veya yüksek yoğunluklu egzersiz sırasında benzer bir etki yaratabiliyor.

Stres inkontinens kadınlarda daha yaygındır ve doğum gibi pelvik kasların zayıflamasına yol açan durumlarla ilişkili olabilir. Pelvik bölgedeki cerrahi de bu kasları zayıflatabilir ve idrar kaçırma ile sonuçlanabilir.

Üriner inkontinans Ürgür

Bu tip bir idrarını tutamama özelliği, idrara çıkma ani bir ihtiyaçla karakterizedir ve bu da kişiye tuvalete ulaşması için yeterli zaman tanımaz. Uyarı süresi birkaç dakika ila birkaç saniye arasında değişebilir ve bu noktadan kişinin bir banyo bulması gerekir veya idrarın bırakılmasını kontrol altına alamazlar.

Ürge inkontinansının sık görülen nedenleri idrar yolu enfeksiyonu ve aşırı aktif mesanedir. Bu koşulların her ikisi de bir kişinin işemek için ihtiyaç duyduğu sıklığı arttırır ve genellikle bir tuvalete erişmek için fazla zaman tanımaz. Yaşlı insanlar da muhtemelen diğer temel sağlık koşullarından dolayı bu tip bir idrar kaçırma tipinden etkilenecektir.

Belirtilerin şüpheli bir nedeni varsa (idrar yolu enfeksiyonu gibi) nedene öncelikle muamele edilmesi, bu durumda idrar kaçırma belirtilerinde düzelmeye yol açması önerilir.

Taşma inkontinans

Mesane fazla doldurulduğunda bazen taşkın inkontinans olarak bilinen mesane boşluğu nedeniyle bazı idrar istemsiz sızdırılır.

Bu sıklıkla, idrar yaparken bireylerin mesanesini tamamen boşaltmada güçlük çekilmesi durumunda oluşur. Bunun yaygın bir örneği, büyümüş prostattan etkilenen ve prostat bezinin tıkanması nedeniyle idrarını her zamanki gibi kolayca geçiremeyen erkeklerdir. Bu nedenle, daha fazla erkeğin taşma inkontinansından diğer tiplere göre daha fazla etkilendiği düşünülmektedir.

Fonksiyonel inkontinans

Üriner sistemle ilgili doğrudan bir sorundan ziyade, işlevsiz idrar kaçırma genellikle normal idrarı inhibe eden başka bir sağlık durumundan dolayı ortaya çıkar.
Bunun en önemli örneği, kişinin hareketliliğini etkileyen ve bir hastanın idrar yapmaya ihtiyaç duydukları zaman bir tuvalete ulaşamamasına neden olan artrittir.

Mesane veya fizyolojik süreçle işemek için herhangi bir sorun olmadığından bu tip idrar kaçırma etken faktörlerden yönetilmelidir. Hareketlilik bir sorun oluşturursa, ilaçlar bunu iyileştirmeye yardımcı olabilir veya bir meslek terapisti evin çevresindeki fiziksel hareketliliği artırmaya yardımcı olacak bir plan yapabilir.

Karışık (Karmaşık) İnkontinans

Bir kişiyi etkileyen birden fazla idrar kaçırma tipi olduğunda, karmaşık inkontinans olarak da bilinen karışık idrar kaçırması olarak tanımlanır. Bu tip bir idrar kaçırma nedenleri genellikle birden fazla nedeni olduğu gibi, dikkate alınması gereken ve ele alınması gereken birkaç konu vardır. Bu tip hastalar için gönüllü idrara çıkma kontrolünü tekrar kazanmak için çeşitli müdahaleler gerektirir.

Üriner İnkontinans hakkında daha detaylı bilgi almak için BURAYA tıklayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir