Üriner İnkontinans
Hamilelik

Üriner İnkontinans Tedavisi

Üriner inkontinans, idrarda istemsiz bir şekilde kaybedilen son derece yaygın bir sağlık durumudur. Özellikle sosyal ve kamusal durumlarda, etkilenenler için utanç verici durumlar oluşturabilir ve bu nedenle yeterli yönetim gereklidir.

Değişik faktörlerin yol açtığı üriner kontinasyon türleri vardır. Bu düşünceyle, etkin, bireyselleştirilmiş bir yönetim planı oluşturmak için klinik bir tanı koyarken üriner inkontinansın türü göz önünde bulundurulmalıdır.

Pelvik Taban Kas Eğitimi Egzersizleri
Pelvik taban kasları kasık bölgesinde bulunur ve sözleşme yaparken gönüllü olarak idrar akışını durdurabilir. Egzersizler, idrar kaçırmanın semptomlarını iyileştirmeye yardımcı olan kasları eğitmeye ve güçlendirmeye yardımcı olabilir.

Bu, stres inkontinens için özellikle yararlıdır; bu durum, doğumdan sonraki kadınlarda olduğu gibi bu kasların zayıfladığı durumlarda daha sık görülür. Bununla birlikte, her çeşit inkontinans için yararlı olabileceği kanıtlanmıştır.

Mesane eğitimi
Bir desen oluşturmaya yardımcı olmak için düzenli aralıklarla işeme yapılması da dahil mesane eğitimi yöntemlerini kullanmak, sıklıkla dürtü ve taşma inkontinans muzdarip kişiler için en iyi yoludur. Bu, idrara çıkmak için gerekli kasların durumunu düzeltmeye yardımcı olur ve onları doğru zamanda idrar yapmaya yönlendirir.

Diyet ve Yaşam Tarzı
Obezite, idrar kaçırma riskinin yüksek olması ile bağlantılıdır ve bu nedenle kilo verebilecek fazla kilolu ve obez insanlardan semptomları kontrol altına alma olasılığı daha yüksektir.

Kilo vermek isteyen hastalar, yemeklerinin boyutlarını izlemeli ve yiyeceklerinin yağ ve şeker içeriğini sınırlamaya özen göstermelidir. Genel olarak, taze meyve ve sebzeler en iyi seçeneklerdir ve oldukça işlenmiş yiyeceklerden kaçınılmalıdır. Her gün en az 30 dakika egzersiz teşvik edilmelidir.

Ek olarak, emici ürünlerin kullanımı, idrar kaçırmanın semptomlarının etkisini en aza indirgemek ve utanç verici durumlardan kaçınmak için yardımcı olabilir. İdeal senaryoda, bu seçenek durumu yönetmek için ele alınırken, bu seçenek kısa vadeli bir çözüm olarak görülmelidir.

Sağlık Yönetimi
İlacın üriner kontinans tedavisinde, özellikle aşırı aktif mesane veya semptomlara neden olan üriner sistem enfeksiyonu gibi belirgin bir nedeni varsa, ilaçlar yarar sağlayabilir.

Antikolinerjik ilaçlar, aşırı aktif bir mesanenin detrüsör kaslarının kasılmasını önlemek için sıklıkla kullanılır. İdrar kaçırma tedavisinde etkili sonuçlar verirler, mesane sadece beyin sinir sinyalleri gönderdiklerinde bunu yapmak için doğru zamanı belirtmek için sözleşmeye yardımcı olurlar.

Üriner sistem enfeksiyonunda semptomların nedeni, enfeksiyonun yok edilmesi için trimetoprim gibi antibiyotik ilaçların gösterilmesidir. Enfeksiyonun çözümünde, semptomlar genellikle düzelir.

Bazı hormonal ilaçlar, örneğin östrojen pesaryaları da bazı durumlarda fayda sağlayabilir. Bununla birlikte, uzun süre alındıklarında göğüs ve endometrial kanser riskini artırabilir, bu nedenle bu düşünülmelidir.

Elektriksel Uyarım
İdrar yolunun kasları, alt pelvik bölgeye elektrik stimülasyonuyla güçlenebilir. Elektrodlar geçici olarak vajina veya rektum içine yerleştirilerek kasların kontraksiyonunu teşvik eder ve bu da hastaların kasların gönüllü olarak kontrolünü ele geçirmesine yardımcı olabilir.

Biofeedback
Elektronik cihazlar veya günlükler, hastalara mesanenin ve çevresindeki kasların hareketlerini izlemelerine yardımcı olabilir. Bu, bedensel işlevin farkındalığını arttırır ve semptomlar veya stres ile idrar kaçırma çağrısı yapan hastalara genellikle idrara çıkma kontrolünü tekrar kazanmalarına yardımcı olabilir.

Cerrahlık
Cerrahi genellikle bir son satır seçeneği olarak görülüyor ve yalnızca diğer seçenekler tükendiğinde önerilmelidir. Dahil olmak üzere çeşitli cerrahi türleri vardır:

Mesane yeniden konumlandırılması, üretranın vajinaya doğru hareket etmesinden kaynaklanabilen stres inkontinensi çeken kadınlar için yararlı olabilir. Cerrahi prosedürler, mesanenin tutulması ve idrar kaçağının önlenmesi için bunun yeniden konumlandırılmasına izin verir.
Marshall-Marchetti-Krantz idrarı boşaltmak için mesaneye bir kateterin sokulmasını, ardından bölgeyi desteklemek ve hastanın idrar akışını kontrol etmesine yardımcı olmak için mesane boynuna sokulan dikişleri içeren bir stres inkontinans prosedürüdür.

Mesaneyi desteklemek ve stres inkontinans tedavisinde zayıf pelvik kasları değiştirmek için bir askı takılabilir. Örgü materyalden yapılmış, idrar yollarını destekler ve inkontinans semptomlarını başarıyla iyileştirebilir.

Mesane artışı bazen üriner inkontinansı tedavi etmek için kullanılır ve mesane kapalı olan ve cildin altına yerleştirilen bir valfa basılarak elle açılabilen bir yapay idrar sfinkteri yerleştirilmesini içerir.

Kateterizasyon, taşma tedavisinin tedavisi için bir seçenektir ve idrarın, mesaneyi boşaltacak bir kateter yoluyla çıkarılmasına izin verir. Kateterlerin uzun süreli kullanımı üriner sistem enfeksiyonu riskiyle ilişkilidir ve optimal tedaviyi seçerken dikkate alınmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir