Üriner inkontinans Türleri
Genel

Üriner İnkontinans Nedir?

Üriner İnkontinans Nedir?

Üriner inkontinans, mesane kontrolünü kaybetme ve idrarda istemsiz sızmayı içeren yaygın bir sağlık durumudur. Bazen birkaç damla idrar kaybı ile her gün birkaç kez sızıntı yapmaktan şiddete kadar değişebilir.

Özellikle sosyal ya da kamusal ortamlarda utanç verici durumlara neden olabileceğinden, yaşam kalitesi üzerinde belirgin bir etkisi olabilir. Çoğu durumda, tedavi altına alınabilen ve semptomlarda çarpıcı bir düzelmeye yol açan temel sağlık durumunun bir sonucu olarak ortaya çıkar.

Üriner Sistem

Mesane, idrara çıkma karmaşık prosesinde merkezi bir rol oynamakta, üretra yoluyla atılmaya hazır olana kadar idrarı saklamaya devam etmektedir. İşlemleri kontrol altına almak için beyin ve merkezi sinir sistemi ile birlikte bu süreçte yer alan birkaç sinir ve kaslar vardır.

Mesanedeki detrusor kasları, idrarı saklamaya yarayan kese ve idrarı sıkıştırmak için kontratı oluşturur. Sfinkter kasları, mesanenin alt kısmında bulunur ve doğal olarak mesanenin “kapısını” kapalı tutmak ve idrarını mesaneye tutmak için büzülürler. Sfinkter kasları gevşediğinde ve detrüsör kaslar aynı anda daraldığında, idrar üretra vasıtasıyla atılmak üzere itilir.

Santral sinir sistemi özellikle önemlidir, çünkü ilgili kaslara mesaj göndererek gerektiğinde idrar yapmamız sorumludur. Bu, ya sinir sisteminde ya da belirli kaslardaki bir arıza nedeniyle başarısız olduğunda üriner inkontinans meydana gelebilir.

Üriner inkontinans Tipleri

Aşağıda ana hatlarıyla belirtildiği gibi beş farklı inkontinans tipleri vardır.

Stres inkontinens, öksürürken, gülümserken veya ağır bir şey kaldırırken gibi, karnınızdaki baskı nedeniyle idrar kaçağı olduğunda ortaya çıkar. Kadınlarda daha sık görülür ve çoğunlukla doğum veya lokal cerrahi gibi pelvik kasların zayıflamasına neden olan durumlardan kaynaklanır.

İdrar kaçırma baskısı, ani bir idrar yapma ihtiyacı içerir, böylelikle birey genellikle bir tuvalete ulaşmak için yeterli zamana sahip değildir. Bu özellikle yaşlı insanlarda sık görülür ve genellikle üriner sistem enfeksiyonu veya aşırı aktif mesane neden olur.

Taşma idrar kaçırması, aşırı doldurulan bir mesaneden dolayı küçük miktarlarda idrar sızdırıldığında oluşur. Hastalar sıklıkla işeme zorluk çekmektedir; bu durum, özellikle büyümüş prostattan etkilenen erkeklerden daha fazla etkilenmektedir.

Fonksiyonel inkontinens, üriner sistemle ilgili bir sorun değil, zamanla tuvalete ulaşmanın zorluğuna neden olan başka bir duruma bağlı olarak idrarın sızdırılması anlamına gelir. Eklem iltihabı gibi hareketliliği zorlaştıran hastalıklar bu tip inkontinansa neden olabilir.

Karışık idrar kaçırma, çeşitli idrar kaçırma tiplerinin bir kombinasyonudur. Durumun uygun tedavisinde ele alınması gereken birçok neden vardır.

Yönetim

İdrar kaçırma tedavisinde en iyi yolu belirlerken durumun nedenini değerlendirmek önemlidir. Bu, sıklıkla muhtemel nedenleri saptamaya ve üriner inkontinans belirtilerine ek olarak birincil durumu iyileştirmenin yollarını bulmaya yardım edecektir.

Pelvik taban kasları, gönüllü olarak idrar yapmanın akışını durdurmak için kullanılan kaslardır. Kegel egzersizleri bu kasları güçlendirmeye yardımcı olabilir ve üriner inkontinansa maruz kalmış ve özellikle stres inkontinans için başarılı olan birçok insanın semptomlarını iyileştirdiği gösterilmiştir.

Bazı ilaçlar aynı zamanda idrara çıkma sürecinden sorumlu olan kasları hedef alabilir ve idrar akışını kontrol etmeye yardımcı olabilir. Semptomlara neden olan yapısal bir anormallik varsa, ameliyat, üriner sistemin anatomisini düzeltmek ve durumu iyileştirmek için faydalı olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir