Cilt

Tırnak Morarması Nedenleri ve Tedavisi

Tırnak Morarması Neden Olur?

Tırnak morarması sorununun çeşitli nedenleri olabilir fakat morarmanın nedeni tırnağın alt kısmında bulunan dokunun hasar görmesidir. Bu doku tıpkı vücudumuzun diğer bölgeleri gibi morarır ve saydam bir madde olan tırnaklarımızın altından görünür. Bu mor renk çoğu zaman siyaha yakın bir koyuluğa sahiptir. Tırnağın morarmasına yol açan nedenleri hemen aşağıda inceleyelim.

  • Yanlış Ayakkabı Seçimi: Ayağımıza konforu yaşatmayan ve özellikle dar olan ayakkabıların kullanımı sonucunda tırnak morluğu ve tırnak mantarı gibi hastalıklara sahip olabiliriz. Özellikle tırnakları uzun olan kişilerin, ayakkabının da dar olmasının etkisi ile tırnak altı dokuları baskı görür ve zamanla morarmaya başlar. Morarmanın belirginleşmesi ise genelde çok uzun süreli ayakkabı kullanılan bir günde gerçekleşir.
  • Mantar: En çok görülen tırnak hastalığı olan mantarlar da tırnak altı dokusunun rengini değiştirebilir. Bu renk genelde mor iken bazı durumlarda turuncuya yakın bir sarı tonunda da olabilmektedir.
  • Kist, Tümör: Tespit edildiği anda doktorunuza başvurmanızı gerektirecek bir hastalıktır. Kimi zaman morarmanın sebebinin tümör veya kist olduğu anlaşılmaz, o yüzden bir morarma söz konusu ise ayağınızı hekiminize göstermenizi tavsiye ediyoruz.
  • Dış Darbeler: En çok görülen morarma sebebi darbeler sonucunda oluşur.Bu genel olarak ayağın üstüne bir cismin düşmesi veya parmağımızın kapı aralarına sıkışması sonucunda ortaya çıkar. Bunun ana sebebi ise darbe alan bölgede kan toplanmasıdır. Bu kan toplanması tırnak bölgesinde ciddi bir ağrıya sebep olabilir, tedavisi basittir fakat hekim kontrolünde yapılması şarttır aksi takdirde bölge enfeksiyon kaparak daha büyük rahatsızlıklara yol açabilir.

Tırnak Morarmasına Yakalanmamak İçin Ne Yapmalı?

  • Ayağımızı tam saran fakat sıkmayan ortopedik ayakkabıları seçmeliyiz.
  • Sıcak aylarda ayağımızın hava almasını sağlayacak ayakkabıları giymek, mantar oluşumunu engelleyecektir.
  • Başkalarının ayakkabılarını kesinlikle giymemeliyiz.
  • Umumi alanlardaki terlik gibi malzemeleri kullanmamalıyız.
  • Evimiz harici yerlerde çorapla dolaşmaya gayret göstermeliyiz.
  • Bir şeyi kaldırırken dikkatlice kaldırmalı, çok ağırsa yardım istemeliyiz.

Tırnak Morarması Tedavisi

Tırnak morarmasının tedavisi yapılmadan önce, morarmaya sebep olan hastalığın veya durumun ortaya çıkarılması gerekir. Her morarmada cerrahi veya ilaç tedavisi uygulanması gerekmez. Çoğunlukla vücudumuz ölü tırnağı atıp altından yeni tırnağı çıkararak büyün işi kendisi yapmaktadır. Fakat bunun dışındaki durumlar doktor gözetiminde bir tıbbi tedavi gerektirir. Tırnak morarmasını ev şartlarında kendiniz veya doktor olmayan sözde sağlıkçı kişilere tedavi ettirmeye çalışmak bölgenin enfeksiyon kapmasına sebep olabilir.

Tırnak morarması mantarTırnak morarması eğer mantar kaynaklı ise doktorunuz bir tür krem verecektir. Bu kremi vermeden önce ölü tırnağı cerrahi müdahale ile çekebilir veya bırakabilir. Burada alt doku zedelenmesi veya kan toplaması gibi durumlar önemlidir. Ölü tırnak altında toplanmış kan, alt dokuya baskı yapacağı için kişide yoğun bir ağrıya sebebiyet verir. Bu noktada doktorunuz bölgeyi lokal anestezi ile uyuşturarak o kanı alır. Bu yönteme dekompresyon yani delme yöntemi denmektedir.

Bölgedeki morarmanın sebebi tümör ise cerrahi işlem ile tırnak yatağında yer etmiş olan tümör alınır.

Bütün bu etkenlerin yanında morarmanın sebebi tırnak bölgesi ile hiç alakası olmayan bronşit, kalp hastalıkları veya astım gibi rahatsızlıklar olabilir. Burada tırnak bölgesine müdahale edilmez ve ilgili hastalıkların çözümü yönünde ilerlenir.

Yeni Tırnak Ne Zaman Gelir?

Morarma sonucu yerinden çıkarılan veya kendiliğinden düşen tırnağın yerine yenisi gelmektedir. Çok istisnai durumlar olmadıkça yeni tırnağın gelme süresi ortalama olarak 2 aydır. Bazı durumlarda ise çekilen tırnağın yerine yeni tırnak gelmez, bu çok ender rastlanan bir durumdur.

 

Tırnak morarması sorununun yanı sıra, sıkça rastlanılan bir başka tırnak sorunu olan Tırnak Batması konusunda yazdığımız makaleyi de incelemenizi öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir