Kan şekeri ve diyabet
Genel

Tip 2 Diyabet Belirtileri ve Tedavisi

Tip 2 diyabet hakkında

Tip 2 diyabet ayrıca insüline bağımlı olmayan diabetes mellitus olarak da bilinir.

Glikoz ve insülin

Glikoz, gıdalarda ve şekerli içeceklerde bulunan basit şeker şeklidir – sindirimin doğal bir parçası olarak emilir.

Kanın bir işlevi glikozu vücudunuzun etrafında taşımaktır. Glikoz, kas hücreleri gibi vücut dokularına ulaştığında emilir ve enerjiye dönüştürülür. İnsülin emilim sürecine yardımcı olur, bu nedenle glikoz konsantrasyonunun düzenlenmesi için kritik önem taşır. İnsülin sıkıntısı çekiyorsanız, kanınızda glikoz birikebilir.

İnsülin, pankreasınız tarafından kana salınır, aynı zamanda sindirim suları üreten ve midesinin arkasında bulunan bir bezdir. Hücreleriniz insüline düzgün tepki vermezse, kanınızda glikoz oluşmasına neden olabilir. Buna insülin direnci denir. Ailenizde aşırı kilolu veya tip 2 diyabet varsa bu durumu geliştirebilirsiniz. İnsülin direncine sahip olmak, pankreasınızın kan şekeri seviyelerini kontrol etmek için daha fazla insülin üretmesi gerektiği anlamına gelir. Sonuç olarak vücudunuz yeterli insülini üretemez, böylece seviyeleriniz yükselir ve şeker hastalığı gelişir.

Şeker hastalığı türleri

İki ana tip şeker hastalığı vardır: tip 1 ve tip 2. Hemen hemen 900.000 Avustralyalı diyabete sahiptir.

Tip 2 diyabet belirtileri

Tip 2 diyabetli birçok insan herhangi bir belirtiye sahip değildir ve genellikle rutin sağlık kontrollerinden sonra veya başka koşullar için tarama testleri sonrasında yanlışlıkla keşfedilmiştir.

Tip 2 diyabet semptomları varsa şunları içerebilirler:

 • Aşırı idrar geçişi
 • Sürekli susuzluk
 • Yorgunluk
 • Bulanık görüş
 • Genitallerinizin etrafında kaşıntılı ciltler veya pamuk gibi düzenli enfeksiyonlar.

Son aylarda kilonuzda bir değişiklik fark etmişsinizdir. Yüksek kan şekeri düzeyleri sonucunda kilo almış ya da kilo vermiş olabilirsiniz (şeker hastalığına neden olabilir). Ayrıca kilonuzun hiç değişmemesi de mümkündür.

Tip 2 diyabet komplikasyonları

Tip 2 diyabetin uzun vadeli komplikasyonları, tip 1 diyabetinkilere benzer.

Bunlar arasında şunlar bulunur:

 • Anjin
 • Kalp krizi
 • İnme
 • Diyabetik böbrek hasarı
 • Bacaklarda ve ayaklarınızdaki diyabetik ayak ülseri veya dolaşım problemleri
 • Diyabetik göz hasarı – teşhis ve tedavi edilmesi durumunda, körlük genellikle önlenebilir.

Herhangi bir komplikasyon gelişip gelişmediğini izlemek için yıllık kontrollere sahip olmanız gerekir.

Nadiren, şiddetli bir enfeksiyon ortaya çıkarsa veya tip 2 diyabet tanısı konulmazsa veya yeteri kadar kontrol edilmezse, bu durumdaki insanlar hiperozmolar non-ketotik komaya yol açabilir.

Hiperozmolar non-ketotik koma, kan şekeri çok yüksek seviyelere yükselirse ortaya çıkar. Aşağıda, hiperozmolar non-ketotik koma sebepleri açıklanmıştır:

 • Aşırı susuzluk
 • Mide bulantısı
 • Kuru cilt
 • Aşırı idrar üretimi
 • Şaşkınlık.

Sonunda uyku hali ve bilinç kaybına neden olabilir. Hiperozmolar non-ketotik komahastanede tedavi edilmelidir.

Uzun vadede, kontrolsüz yüksek kan şekeri (hiperglisemi) sağlığınıza çok zarar verebilir ve kalp hastalığı, felç, böbrek yetmezliği, sinir hasarı ve körlük riskinizi artırabilir.

Tip 2 diyabetin nedenleri

Vücudunuz insüline direnince tip 2 diyabet gelişir. Vücudunuzdaki dokular insülin için iyi yanıt vermediğinde oluşur ve böylece enerji için kandaki glikozu kullanamazsınız. Pankreasınız daha fazla insülin üreterek tepki verir ve glikozun depolandığı karaciğeriniz daha fazla glikoz salarsınız.

Nihayetinde pankreasınız yeterli insülin üretemez ve dokularınız insülin için daha dirençli hale gelir. Sonuç olarak, kan şekeri seviyeleri yavaş yavaş yükselmeye başlar.

Kan şekerinin tip 2 diyabet  belirtilerine neden olan bir düzeye ulaşması birkaç yıl sürebilir.

Aşağıdaki durumlarda tip 2 şeker hastalığı geliştirme olasılığınız daha yüksektir:

 • Kilolu veya obez
 • Çok sık egzersiz yapmayın
 • Bir aile öyküsü olan Tip 2 diyabet hikayesi var
 • Duman
 • Aşırı alkol içmek

Tip 2 diyabetin teşhisi

Şeker hastalığı geliştiğini düşünüyorsanız, GP’nizi ziyaret edin. Doktorunuz belirtilerinizi soracak ve sizi inceleyecektir. Ayrıca, tıbbi geçmişiniz hakkında soru sorabilir.

Kanınızdaki glukoz seviyesini ölçmek için kan testi yaptırmanız da istenecektir. Bu, en az sekiz saat yemedikten sonra alınan açlık glikoz testi veya herhangi bir zamanda rastgele bir glikoz testi yapılabilir.

Doktorunuz bu testlerden sonra kesin bir teşhis koyamazsa, bir glukoz tolerans testi uygulayabilirsiniz. Bu, şekerli bir içeceği yuttuktan sonra kan şekeri seviyenizin zamanla nasıl değiştiğini ölçer. Bu testi yapmadan önce, gece boyunca hızlı bir şekilde ilerlemeniz gerekecek.

Bakımınız muhtemelen doktorunuz tarafından yönetilecektir. Bununla birlikte, uzmanlaşmış bir diyabet kliniğine sevk edilebilirsiniz.

Tip 2 diyabet tedavisi

Tip 2 diyabetli bazı insanlar başlangıçta yaşam tarzı değişiklikleri ile durumlarını kontrol edebilir.

Kendi kendine tedavi

Diyet

Diyabetiniz varsa ve günde üç defa düzenli olarak yemeniz önemlidir, sağlıklı bir diyet gerekir. Sağlıklı bir diyet için özel diyabetik gıdalar gerekli değildir; sadece doymuş yağ, şeker ve tuzda düşük, lif, sebze ve meyve bakımından yüksek dengeli bir diyet yemeniz gerekir. Her öğünde makarna, patates veya şekerli gıdalar gibi karbonhidratları ekleyin. Doktorunuz, beslenme uzmanı veya beslenme uzmanı veya diyabet eğitimciniz, sağlıklı bir beslenme planı tasarlamanıza yardımcı olabilir.

Egzersiz

Egzersiz, sağlıklı bir dolaşımı teşvik eder ve sağlıklı bir kilo vermenize yardımcı olur. Haftada en az beş gün en az yarım saatlik ılımlı etkinlik kilo vermenize yardımcı olabilir.

Sigara içmek

Sigara herkes için sağlıksız, ancak bırakma özellikle diyabetliler için önemlidir. Zira halihazırda kardiyovasküler hastalık veya dolaşım problemleri geliştirme şansınız artmış demektir. Sigara, bu hastalıkların gelişme şansını daha da arttırıyor.

Alkol

Şeker hastalığınız varsa, alkolden tamamen vazgeçmeye gerek yoktur, ancak bilinçli bir şekilde içilmesi önemlidir. Her gün en fazla iki standart içecek içilmesi önerilir. Bununla birlikte, karnına içmeyin – içmeden önce ve sonra karbonhidrat içeren yiyecekleri yiyin ve kan şekeri seviyenizi düzenli olarak izleyin.

İlaçlar

Yaşam tarzı değişiklikleri tek başına glikoz seviyenizi düşürmezse, insülin üretimini artırmak ve etkisini güçlendirmek için ilaç reçetesi verilebilir. Bazı örnekler aşağıda listelenmiştir:

Metformin

Bu, karaciğerden salınan glikoz miktarını azaltarak ve kasların glikozun nasıl kullanıldığını iyileştirerek insülinin etkinliğini geliştirir.

Sulfonilüreler

Bu ilaçlar pankreasınızı daha fazla insülin üretmeye teşvik eder ve örnek olarak glibenklamid ve glipizid bulunur.

Prandial şeker regülatörleri

Bu ilaçlar aynı zamanda pankreasınızı daha fazla insülin üretmeye teşvik eder – sülfonilürelere göre daha çabuk çalışıyor, ancak kısa süre devam ediyor. Buna bir örnek repaglinide’dir.

Glitazonlar

Bu ilaçlar vücudunuzun insüline karşı direncini azaltır ve diğer standart tedaviler çalışmıyorsa veya tolere edilmezse bazen metformin ve sülfonilürelerle kullanılır. Örnekler arasında rosiglitazon ve pioglitazon bulunmaktadır.

DPP-4 inhibitörleri

Bunlar, vücudunuzun yemek yanıtında daha fazla insülin üretmesine yardımcı olan yeni ilaçlardır. Kilo alımına neden olmazlar ve sadece nadiren hipoza neden olurlar. Örnekler sitagliptin veya vildagliptin’dir.

Alfa-glukosidaz inhibitörü

Bu, bazı karbonhidratların parçalanmasını yavaşlatarak kan şekerini düşüren akarbo olarak adlandırılan bir ilaçtır.

Burada listelenen iki veya daha fazla ilaç, kombinasyon halinde verilebilir çünkü kendi başlarına daha iyi kontrol verebilirler. Doktorunuz ve diyabet eğitimciniz hangi tedavilerin sizin için en uygun olduğunu öğrenebilir. Kan basıncınızı ve kandaki kolestrol seviyesini kontrol altında tutmak çok önemlidir. Yüksek tansiyon ve yüksek kolestrol seviyeleri kalp krizi ve inme ile ilişkilendirilmiştir – diyabetiniz varsa bu ve diğer komplikasyonların daha fazla risk altındasınız.

Diyetinizi değiştirme, fazla kilo verme ve düzenli egzersiz yapma gibi yaşam tarzı önlemleri ile kolestrol seviyenizi düşürmeye çalışmanız önemlidir. Bununla birlikte, bunlar işe yaramazsa, kolesterolünüzü düşürmenize yardımcı olması için bir ilaç reçete edilmesi muhtemeldir.

Yukarıda belirtilenler de dahil olmak üzere yaşam tarzı değişiklikleri bunu yapmak için yeterli değilse, kan basıncınızı kontrol etmek için ilaçlar da verilebilir.

İnsülin enjeksiyonları

Yaşam tarzınız değişirse ve ağız yoluyla verilen ilaçlar kan şekeri seviyenizi kontrol altına almazsa, tabletlerin yanısıra tabletlerin yerine insülin enjeksiyonlarına başlamanız gerekebilir.

Geleneksel bir iğne veya doldurulabilir kartuşlarla birlikte kalem tipi bir şırınga kullanarak, genellikle günde bir veya iki kez kendinize insülin enjeksiyonu yapacaksınız. Farklı oranlarda ve farklı zamanlarda çalışan insülin çeşitleri vardır. Her biri farklı insanlarda farklı başarı oranları gösterebilir – hangi türün sizin için en iyi olduğu konusunda doktorunuza danışın.

Kan şekerinizi izleme

Bir ev test kiti ile kan şekeri seviyenizi izleyebilirsiniz. Bu, parmağınızdan bir parça kan alıp bir test şeridine bir damla koymayı içerir. Metre, sonucu otomatik olarak okuyacaktır. Bununla birlikte, insülin enjeksiyonları kullanmadığınız sürece kendi kendine izleme önerilmez. Kendinden denetlemenin kan şekerini kontrol etmenin etkili bir yolu olup olmadığını öğrenmek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Kan şekeri seviyenizi normal aralıkta tutmak için hem diyetinizi hem de insülini ayarlayabilirsiniz. ‘Normal’ alanınız size özel olacak, ancak yetişkinler için genel bir kılavuz şöyledir:

 • Yemeklerden önce: 4 ila 7 mmol / L
 • Yemekten sonra: 8.5 mmol / L’den az.
Doktorunuz veya diyabet eğitimciniz kan şekerinizi nasıl izleyeceğiniz ve yönetmeniz konusunda size rehberlik edebilir ve size sürekli destek sağlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir