Genel

Sağlık Raporunda Neler Kontrol Edilir?

İş verenlerin yeni bir eleman aldıkları zaman ondan sağlık raporu istemeleri yasal bir zorunluluktur. İş veren bunu hem zorunluluk olduğu için hem de çalışacak kişinin çalışmaya el verişli olduğunu görmek için ister. Bu doğrultuda bir iş başvurusu yaptığınız zaman eğer başvuru yaptığınız iş yerinin, iş yeri hekimi yok ise bir sağlık kuruşundan veya aile hekiminizden sağlık raporu almanız gerekecektir. 2020’den sonra çok küçük işletmeler hariç tüm işletmelerin iş yeri hekimi çalıştırma mecburiyeti söz konusu olacak ve sağlık raporları da bu hekimler tarafından alınacaktır.

Sağlık Raporunda Yapılan Tetkikler

Sağlık raporundaki standart kontroller haricinde, bazı işler için iş veren spesifik tetkikler de isteyebilir. Bu raporlarda genel olarak iş verenlerin talep ettiği ve sağlık kuruluşlarının da yaptığı tetkikleri aşağıda kısaca inceleyelim:

  • Tahliller: İşe yeni girecek kişiye yapılacak kan ve idrar tahlilleri hangi hastalıklara sahip olup olmadığı hakkında çok önemli fikirler verecektir. Zira bu tahliller yapılmazsa kişinin bulaşıcı hastalıklar taşıyor olma ihtimali, diğer tüm çalışma arkadaşlarını da riske sokmuş olacaktır.
  • İşitme Testi: Kişinin çalışacağı iş her ne olursa olsun işitmesinin sağlıklı olması gerekir. Elbette işitme engelli vatandaşlarımız da her işletmede çalışma hakkına sahip olmalıdırlar fakat bu bilginin iş veren tarafından biliniyor olması gerekir. Zira bazen belli bir oranda işitme kaybı olan ve bunu iş vereninden saklayan kişiler çok büyük mal ve can kayıplarına sebep olabilmektedirler. (örnek: alarm sesini duyamayıp gerekli önlemi o anda alamayan sistem mühendisi)
  • Akciğer Filmi ve Efor Testleri: Kişinin genel sağlığı ve dinçliği hakkında fikir verecek bir testtir. Meslek ne olursa olsun bu testler yapılmalıdır. Akciğerleri hassas olan kişilerin bir çok işte çalışması kişinin kendisi açısından çok zararlı sonuçlar doğurabilir.
  • Göz Testi: Pilotluk, doktorluk, şoförlük, aşçılık gibi meslekler için hayati olsa da neredeyse tüm meslekler için de yaptırılması gereken bir testtir.
  • Portör Muayenesi: Özellikle mutfak işlerinde çalışacak kişilerden iş yeri hekimleri tarafından özellikle istenilmelidir. Zira bulaşıcı hastalığı bulunan kişinin çok fazla kişi tarafından yenecek gıdalara dokunması yüzlerce kişinin aynı anda o hastalığa sahip olması manasına gelmektedir.

Genel Sağlık Taraması

Çalışanın genel sağlık geçmişi ve sağlık durumu çok iyi raporlanmalıdır. Çalışanda nefes darlığı, göğüs ağrısı, kalp çarpıntısı, kronik ishal, eklem bölgelerinde geçmeyen ağrılar var mı yok mu bu bilgiler alınmalıdır. Çalışan da bu bilgilere daima doğru cevapları vermelidir.

Çalışandaki şeker hastalıkları, böbrek yetmezliği, mide hastalıkları, deri hastalıkları, sinir hastalıkları bazı meslekler için sorun olmayabilir fakat bazı durumlarda ise ölümcül sonuçlar doğurabilir. O yüzden iş yeri hekimleri, işin genel tanımını ve dikkat edilmesi gereken hastalıkları çok iyi belirlemeli, çalışan adayından ona göre spesifik bir sağlık raporu istemelidir.

Sağlık Raporu Sonuçları

Hipertansiyon neden olurTüm yapılan tetkikler sonucunda rahatsızlıkları varsa tespit edilen çalışan adayının hangi işlerde çalışmaya uygun olmadığı da ortaya çıkacaktır. Örneğin hipertansiyon hastalığına sahip bir kişinin yüksek binalarda çalışması mümkün değildir zira ani bir tansiyon yükselmesinde kişi kendi ile beraber başka kişilere de zarar verebilir.

Akciğer hastalıkları olan bir kişi de kimyasal maddelerin girdiği neredeyse hiçbir ortamda çalıştırılamaz. Zira bu kişinin de akciğer kanseri olması böyle bir durumda an meselesi olacaktır.

Sinir hastalığı olan kişilerinde tek başlarına kalacakları pozisyonlar onlar için uygun değildir. Nörolojik açıdan rahatsız olan bu kişiler tek başlarına kaldıkları zaman daha büyük travmalar yaşayarak kendilerine veya çalıştıkları yere zarar verebilirler, görevlerini düzgün yapamazlar.

Bu üç örnek haricinde binlerce farklı örnek verilebilir. İşe alım sürecinde sağlık raporlarının kritik önemi olduğu gibi çalışandan hangi tetkiklerin talep edileceği de ciddi önem arz etmektedir.

Arama Terimleri: aşçılık için tenen sağlık raporu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir