Safra kesesi kanseri
Genel

Safra Kesesi Kanseri Tedavisi

Safra kesesi kanseri tedavisi öncelikle kanserin evresi ve kanser derecesine bağlıdır. Tedavi hastanın genel sağlığına da bağlıdır. Cerrahi, kanserin erken evrelerinde başlıca tedavi yöntemidir. Bu, radyoterapi ve / veya antitancer ilaçlarla kemoterapi ile takip edilebilir.

Tedaviyi seçme
Terapi seçenekleri, artı ve eksileri ve yan etkileri hastaya açıklanmaktadır. Uygun terapi seçiminde söz sahibi olmasına izin verilir. Örneğin, çok ileri ve geniş kanser hastaları, daha fazla yan etki getiren ve yaşam kalitesini daha da düşürebilecek anti kanser tedavisine ihtiyaç duyabilirler. Bu hastalar, palyatif bakım, ağrı kesici ve yaşamın bitmesi bakımını seçebilir.

Safra kesesi kanseri için cerrahi

Safra kesesi kanseri tanısı konduktan sonra uzmanlar kanserin bölgeye lokalize olup olmadığını ve cerrahi olarak çıkarıldığını incelemek için incelemelerde bulunurlar. Fiziksel olarak büyük ameliyatlara dayanabilen kişiler için bu tedavi başlıca modudur.

Safra kesesi kanseri için birkaç farklı ameliyat var. Temel safra kesesi veya kolesistektomiyi çıkarmaktır. Ameliyatın türü genellikle kanserin bulunduğu bölgeye, çevresindeki dokuya, karaciğere veya diğer organlara ve lenf nodlarına yayılıp yayılmadığına bağlıdır.

Cerrahi sırasında çevresindeki lenf bezleri incelenir ve en azından bazı düğüm safra kesesi çevresinden çıkarılır. Buna lenfadenektomi denir. Bu, düğümlere yayılmış kanser hücrelerini kontrol etmek içindir.

Safra kesesi kanseri tedavi yöntemleri

Safra kesesi kanseri için radyasyon tedavisi
Bu, kanser hücrelerini öldürmek için yüksek enerjili X ışını ve diğer kirişleri kansere odaklanmayı içerir. Radyasyon tedavisi genellikle ameliyat sonrası kalan kanser hücrelerini öldürmek için yapılır. Buna adjuvan radyoterapi denir.

Radyoterapi, büro ziyaretlerinde düzenli aralıklarla yapılabilir. Radyoterapi makinesinden harici olarak verilebilir veya radyoaktif materyali tümöre yerleştirerek dahili olarak kullanılabilir (brakiterapi).

Belirtileri hafifletmek için ileri safra kesesi kanserlerinde radyasyon tedavisi de kullanılabilir. Buna palyatif radyoterapi denir.

Safra kesesi kanseri için kemoterapi
Bu tedavi, Gemcitabine, Capecitabine, Oxaliplatin, 5-Flurouracil ve Cisplatin gibi antikanser ilaçların kullanımını içerir. Bu, artık hücrelerin öldürülmesi için safra kesesinin cerrahi olarak çıkarılmasından sonra kullanılabilir.

Bazen kemoterapi radyasyon terapisi ile kombine edilebilir. Kemoterapötik ilaçlar, saç dökülmesi, iştah, ishal, bulantı, kusma, enfeksiyona yakalanma eğilimleri ve kanama eğilimleri gibi yan etkilere neden olur.

Safra kesesi kanserinin aşamaya göre tedavisi

Aşama 1 tedavisi
Safra kesesi kanseri erken evrede nadir görülür. Bu aşamada, safra kesesi ameliyatıyla çıkarmak genellikle yeterlidir. Safra kesesi kanserlerinin yaklaşık% 20’si, safra kesesi için basit bir kolesistektomi veya safra kesesinin inflamasyonu sırasında bulunur.

Nadiren de kanser geri gelebilir. Bu uzatılmış bir kolesistektomi ya da karaciğerin safra kesesi çevresinde ve aynı zamanda çevreleyen lenf nodlarının çıkarılmasıyla tedavi edilebilir.

Aşama 2 tedavisi
Bunların çoğu safra kesesi için basit bir kolesistektomi veya safra kesesi iltihabı sırasında bulunur. Bu, daha kapsamlı bir ameliyat veya uzun kolesistektomi gerektirir. Ameliyat sonrası kemoterapi ve / veya radyoterapi önerilebilir.

Aşama 3 tedavisi
Evre 3 kanserler için genişletilmiş kolesistektomi önerilir ve bazı durumlarda daha kapsamlı veya radikal bir cerrahi girişim yapılabilir.
Ameliyat sonrası radyoterapi önerilebilir. Belirtileri kontrol altına almak için kemoterapi ile radyoterapi önerilebilir.

Aşama 4 tedavisi
Radyasyon ve kemoterapi ile genellikle palyatif tedavi önerilmektedir. Palyatif terapi bir tedavi değildir, ancak kanserin büyümesini yavaşlatabilir.

Blok safra kanalı olan vakalarda safra akışı sağlamak için stentler yerleştirilebilir. Bazı hastalar fotodinamik terapiden de yararlanabilir. Bu, kanser hücrelerini yok etmek için lazer ışığının ve ışığa duyarlı bir ilacın bir kombinasyonunu kullanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir