Safra kesesi diyeti
Diyet

Safra Kesesi Ameliyatından Sonra Kilo Verilir mi

Safra kesesi ameliyatından sonra kilo verilir mi sorusuna cevap arıyorsanız, yapılması gerekenleri ve doğru bir şekilde nasıl kilo vereceğinize dair ipuçlarını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Eğer safra taşları varsa, o zaman safra kesesi ameliyatı ve çıkarılması gereken şansınız olacaktır. Safra kesesi önemli bir organ değildir ve temel olarak karaciğer tarafından yapılan safrayı depolar. Bununla birlikte, safra kesesi alındıktan sonra karaciğeriniz safra oluşturmaya devam edecektir, ancak, sindirim sisteminizden dümdüz ilerleyecektir. Safra kesesi alındıktan sonra, vücudunuzun kilo alımı ile sonuçlanabilecek yağları ve yağlı yiyecekleri sindirmekte büyük olasılıkla muhtemeldir. Bu oldukça istenmeyen bir durumdur ve safra kesesi ameliyatından sonra kilo verilir mi sorusuna cevap arıyorsanız, yaşam tarzınızda bazı değişiklikler yapmanız gerekecektir. Şimdi bunu yapmanın en etkili yollarından bazılarına bakacağız.

Yapmanız gereken ilk şey diyetinize çok dikkat etmek. Çok fazla kızarmış yiyecek, işlenmiş yiyecek ve şekerli yiyecekler yiyorsanız, o zaman kilo aldığınıza şaşmamak gerek. Bunun yerine, daha fazla meyve, sebze ve yağsız et yemeye başlamak gerekir. Bunlar sadece kalorilerde düşük değil aynı zamanda lifte de yüksek olan ve doğru beslenmeyi sağlayan doğal besinler. Ayrıca, baklagiller, baklagiller, tohumlar, kinoa, kahverengi pirinç vb. Gibi diyetinize karmaşık karbonhidratlar da eklemelisiniz. Bunlar sadece boş kalorilerden dolayı abur cubur ve çok fazla aperatif yiyeceklerden kaçınmak için en iyisidir.

Lif? Evet
Bir sonraki ipucu, her gün yediğiniz lif miktarını arttırmaktır. Genellikle kadınların en az 20 – 25 gram lif almaları ve erkeklerin günde 30+ gram lif almaları önerilir. Elyaf, sindirim süreçlerinizi iyileştirmeye yardımcı olur, daha dolgun hissettiğinizden ve fazla kalori tüketmeden gün boyunca size yardımcı olmanızı sağlar.

Diyet lifi sizin için son derece iyidir ve kolesterolünüzü düşürerek kardiyovasküler hastalık riskini azaltmanızı sağlayacaktır.

Kalori Kontrolü
Başka bir ipucu, günde yediğiniz kalori sayısını hesaplamaya başlamanızdır. Safra kesesi ameliyatından sonra kilo vermek için, kullandığınızdan daha az kalori tüketmek basittir. Bunu yaparak vücudunuz yağınızı kilo vermenize neden olacak bir yakıt kaynağı olarak kullanacaktır. Bu, mevcut büyüklüğünüzü cinsiyet, kilo, yaş ve aktivite düzeyinize göre korumak için günde kaç kalori almanız gerektiğini hesaplamanız gerektiği anlamına gelir. Bunu anlamanıza yardımcı olabilecek birçok çevrimiçi hesap makinesi vardır ve bir kez yaptığınızda, bu rakamdan en az 200 – 500 kalori yemeyi deneyebilirsiniz. Vücudunuzdan daha az kalori aldığınızda, otomatik olarak kilo vereceksiniz. Yani, günde 500 kalorilik bir kalori açığa sahip olarak, haftada yaklaşık 1 lb kaybetmelisiniz.

 

Kalori

 

Fiziksel aktivite
Safra kesesi ameliyatından sonra kilo vermek için haftada en az 5 gün egzersiz yapmaya başlamalısınız. Egzersiz yaparken, kalorilerinizi kısıtlamaya ek olarak, daha hızlı bir oranda kilo vereceksiniz. Tabii ki, egzersiz yoluyla kilo verdiğiniz oran mevcut ağırlığınıza, metabolizmanıza ve diğer faktörlere bağlı olacaktır.

Safra kesesi ameliyatından sonra kilo vermek için en iyi egzersizlerden biri HIIT, yüksek yoğunluklu interval antrenmanlarıdır. Bu tür bir antrenman, 20 ila 40 saniye boyunca çok yüksek bir yoğunlukta belirli bir egzersiz yaptığınız ve daha sonra egzersizi tekrar etmeden önce 10 – 20 saniye dinleneceğiniz yerdir. Bu 10 – 40 dakikalık bir süre için tekrarlanır. Belirli aralıklarla antrenman yaptığınızda, aynı miktarda sabit bir hal egzersizinden daha fazla kalori yakarsınız. HIIT egzersizleri yapan kişilerin diğer egzersiz türlerinden daha kısa sürede daha fazla kilo verdiklerini kanıtlayan birçok çalışma yapılmıştır.

 

hiit

 

Çok fazla yağ yakan kardiyovasküler egzersizler yapmanın yanı sıra, Safra kesesi ameliyatından sonra kilo vermek için kardiyodan önce de ağırlık çalışması yapmanız gerekir. Birçok insan ağırlıkları görmezden gelir, ancak bu sadece zararlıdır. Ağırlık antrenmanına haftada en az 2 – 3 kez odaklanıyorsanız, kardiyo yapmaya ek olarak, daha fazla yağ yakan kas inşa edeceksiniz. Ayrıca vücudunuzu şekillendirmeye ve sadece kardiyo yapmaktan çok daha çekici görünmenizi sağlar.

Son olarak, günlük olarak içtiğiniz su miktarını önemli ölçüde artırmalısınız. Egzersiz yapıyorsanız günde en az 2 litre su ve daha fazla içmelisiniz. Bu sadece toksinleri vücudunuzdan temizlemeyecek, aynı zamanda kilo kaybını artıracak metabolizmanızı artıracaktır.

Safra kesesi ameliyatından sonra kilo verilir mi başlıklı konumuzda, sizleri detaylı bir şekilde bilgilendirmeye çalıştık. Safra kesesi ameliyatından sonra yapacağınız diyet listesini, ”safra kesesi diyeti” başlıklı konumuzda bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir