Cilt

Saçkıran Nedir? Saçkıran Belirtileri ve Tedavisi

Saçkıran Nedir?

Henüz neden ortaya çıktığı, tıp dünyası için bir gizem olan Saçkıran hastalığı, vücudun kendi kıl hücrelerini düşman olarak görmesi sonucunda saç dökülmelerine sebep olur. Her ne kadar adı saçkıran olsa da, vücudun herhangi bir yerinde de ortaya çıkabilir. Kılların saç bölgesinde yoğun olması ve hastalığın da genel olarak kafa bölgesinde nüksetmesi sebebiyle adı halk arasında saçkıran olarak kalmıştır. Saç haricinde, sakal, kirpik, kaş veya diğer kıl yoğun bölgelerde de bu hastalık görülebilir.

Saçkıran bir bağışıklık sistemi hastalığıdır, vücut kendisini korumaya çalıştığını düşünür fakat kendi hücrelerini yok etmeye başlar. Vücudun neden bu şekilde davrandığı hala gizemini korumaktadır. Kılların dökülmesine sebep olan maddenin adı ise sitokindir, vücut bunları salgılayarak saç köklerini öldürür.

Saçkıran’ın etki gösterdiği bölge bazen çok ufak olduğu için kişi tarafından farkedilemez, ancak bir traş esnasında görülebilir. Bunun yanında saçkıran bir mandalina boyutunda dahi de olabilir.

Saçkıran Neden Olur?

Saçkıran oluşumuna sebebiyet veren bağışıklık sistemi dengesizliklerinin stres sebebiyle ortaya çıktığı düşünülmektedir. Yoğun stres altında olan veya anlık travma geçiren kişilerde çoğunlukla görüldüğü için bu tespit yapılmıştır. Saçkıran hiçbir şekilde bulaşmaz, kişiye özel bir hastalıktır ve mikrobik değildir. Ayrıca sanıldığının aksine hastanın yediği besinler de saçkırana sebep olmaz, kısacası bu hastalık etken bir madde veya mikrop sonucunda ortaya çıkmamaktadır.

Saçkıran genel olarak genç kişilerde görür ve sık tekrarlar. Saçta çıkan saçkıran, 1 ay sonra kaş bölgesinde de çıkabilir. Bunu önlemek adına stresi azaltmanın yolları aranmalıdır. Saçkıran yaşanan bölgedeki saçlar çok hızlı bir şekilde dökülür, 2-3 gün içerisinde bölgede 1 tane bile saç kalmaz. Dökülmenin hemen sonrasında ise tüy şeklinde saçlar tekrar çıkmaya başlar, onlar daha çıkmadan başka bir bölgede dökülme yine başlayabilir.

Genetik ağacında saçkıran hastalığına yakalanmış birileri varsa, kişinin hayatına çok daha dikkat etmesi gerekir. Kendisini mutsuz eden sebep veya kişilerden uzak durarak stressiz bir hayat tercih etmelidir. Saçkıran hastalığını şiddetlendiren bir diğer unsur da kansızlık ve tiroit sorunlarıdır. Bu hastalıklar saçkırana sebep olmaz fakat saçkıran olan kişinin hastalığının şiddetini arttırır.

Saçkıran Belirtileri

saçkıran belirtileriSaçkıran, yukarıda belirttiğimiz gibi ani kıl dökülmeleri şeklinde ortaya çıkar. Göğüs bölgesinde dahi çıkabilir, bir saç hastalığı değil kıl hastalığıdır. Bağışıklık sistemi tüm vücudu kapsadığı için, anüs bölgesinde dahi görülebilir. Fakat bu hastalığa yakalanan kişilerin %98’inde saç bölgesinde görülmektedir.

Saçları dökülen kişilerin yeni saçları beyaz veya gri şekilde yeniden çıkar. Bu saçlar hep o renklerde kalmazlar, bir süre sonra kendi rengine dönerek açık bölgeyi kapatırlar. Saçkıran, kalıcı olmaması sebebiyle bu yönden avantajlıdır. Çok istisnai durumlarda saçlar kalıcı olarak dökülmektedir.

Saçkıran Tedavisi

Tedavi tamamen saçkıran hastalığının derecesine göre şekillendirilir. Bazı kişiler bu hastalığı hayatlarında sadece bir kere yaşarlar ve bir daha karşı karşıya kalmazlar. Bazı hastalar ise yıllar boyu saçkıran hastalığından muzdarip olmaktadırlar.

Hekiminiz öncelikle sizden kan testi isteyerek tiroit hastalığının var olup olmadığına bakacaktır. Burada elbette genetik olarak yakınlarınızda böyle bir hastalığı taşıyan birisi olup olmadığını da öğrenmek isteyecektir.

Hastalığı tamamen ortadan kaldıracak bir ilaç veya tedavi yöntemi yoktur. Burada hekiminiz dökülmeyi yavaşlatmak ve saçların daha hızlı bir şekilde yenilenmesini sağlamak üzerinde bir tedavi uygular. Zira saçların ani dökülmesi kötü bir dış görünüşe sebep olacağı için hastanın psikolojisini bozmakta ve saçların daha da çok dökülmesine, hastalığın çok daha sık nüksetmesine sebep olmaktadır.

Bu konuyla ilgili olarak aşağıdaki konular da ilginizi çekebilir:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir