Cilt

Saç Dökülmesine İyi Gelen Bitkisel Ürünler

Saç dökülmesinin ana sebebi saç derisinin altındaki damarların saçı iyi besleyememesi ve saçların da giderek güçsüz hale gelerek sonunda kökü ile beraber dökülmesidir. Kökü kalan saçlar elbette çıkar fakat kökü de dökülen saçı artık sonsuza kadar kaybetmişsinizdir demektir. Köklerin az besleniyor olmasının da stres, kansızlık, genetik, yanlış beslenme gibi onlarca farklı sebebi olabilir. Saç dökülmesine iyi gelen bitkisel ürünler listesini bu yazımızda bulabileceksiniz.

Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir?

Saç dökülmesini engellemek veya azaltmak için kullanılabilecek maskeler veya tüketilebilecek bitkisel gıdalar vardır. Bunların ne olduğunu ve uygulama şeklini yazımızın devamında bulacaksınız.

Badem Yağı

Genel olarak tüm deri hastalıklarında onarım görevi gören badem yağının bu kadar faydalı olmasının sebebi içerisinde barındırdığı E vitaminidir. E vitamini saç derisi için çok besleyicidir ve badem içerisinde zengin mineraller de bulunduğu için badem yağının kısa zamanda saçların parlaklığı yönünde olumlu etkileri görülür. Saç derisini besleyerek dökülmelerin önüne geçer.

Zeytinyağı

Zeytinyağının henüz faydalı olmadığı hiçbir alan görülmemiştir. Saç dökülmelerinin yanı sıra saçlarında kırık olan kişilerin düzenli kullanması tavsiye edilir. Saçlarınız dökülmüyor veya kırılmıyor olsa bile düzenli olarak kullanımı, saçları daima güçlü kılar.

Sarımsak

Saçınız dökülüyorsa bunu duymamış olmanız imkansızdır, sarımsak saç dökülmelerini engeller hatta yeni saç çıkarır. Burada yeni saç çıkma olayı aslında kılsız köklerin tekrar beslenerek kıl üretmesinden ibarettir. Yoksa yeniden kök oluşumunu sağlayabilecek hiçbir bitki veya teknoloji bulunmamaktadır.

Sarımsağın çok faydalı olmasının sebebi güçlü bir antiseptik olmasından gelir. Bu özelliği sayesinde saç diplerinde bulunan toksinleri yok eder. Bu toksinler sizden faydalanarak büyüdükleri için temizlenmeleri durumunda saç derisi tüm gücünü kökleri beslemeye verir. Bu da zamanla sarımsak uygulaması yapan kişilerin saçlarını güçlendirir ve dökülmeleri önler. Sarımsak yeme yolu ile değil lokal uygulama şeklinde dökülmenin yoğun olduğu bölgeye uygulanmalıdır.

Uygulanışı:

  1. 2 diş sarımsağı robottan geçirerek suyunu süzün.
  2. İçerisine saf zeytinyağından 1 tatlı kaşığı atıp masajla beraber saçınıza uygulayın.
  3. Kafanızı iyice sardıktan sonra da saçınızı soğuk su ile yıkayın.
  4. Bundan 2-3 saat sonra da kafanızı bu sefer şampuanla ve normal sıcaklıktaki bir su ile yıkayın.
  5. Etki etmesi için en az 1 ay boyunca, ayda minimum 10 kere olacak şekilde uygulanmalıdır.

Isırgan Otu

Isırgan otunun da saç dökülmesine iyi gelen bitkilerden biri olduğu bilinmektedir. Uygulanma mantığı sarımsak ile anlattığımız yönteme benzemektedir. Isırgan otunun yağını bir çok aktarda bulabilirsiniz, yağı kafanıza uyguladıktan sonra 4 saat kadar bekleyin ve durlayın. Sarımsak kadar olmasa da ısırgan otunun da etkili olduğunu bilmekteyiz.

Soğan

Saç derisine en çok fayda gösteren madde kükürttür. Bu nedenle deri hastalığı olan herkese suyunda kükürt madeni olan kaplıcalar önerilir ve gidenler de gerçekten çok fayda görürler. Soğanın saç çıkarmak ve dökülmeleri önlemek konusunda da bu kadar meşhur olmasının sebebi içerisinde barındırığı kükürtten ibarettir. Aynı zamanda antiseptik olması sebebiyle güçlü ve asitli aroması tıpkı sarımsak gibi saç diplerindeki zararlı toksinleri yok eder. İçerisindeki kükürt saç diplerindeki kılcal damarlara nüfuz eder ve kan dolaşımını hızlandırarak saçların beslenmesini sağlar.

Uygulanışı:

  1. Bir robot yardımı ile 1 baş soğanın suyunu iyice çıkarın.
  2. Daha sonra da bu suya 1 tatlı kaşığı organik bal ekleyerek hafif macun kıvamına gelen karışımı saç derinize masaj yaparak uygulayın.
  3. Saçınızı streç veya bone ile sardıktan sonra 90 dakika bekleyin ve soğuk su ile yıkayın.
  4. 30 dakika sonra da şampuanla ve normal sıcaklıkta bir su ile yıkayarak, derinizi iyice temizleyin ki koku olmasın.
  5. Haftada 3 kere yapın ve 2 ay süre ile bu uygulamaya devam edin.

Bu yazımızın yanı sıra, saç dökülmesine iyi gelen bitkisel maskeler başlıklı yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Arama Terimleri: Bitkisel ilaçlar mail

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir