Hastalıklar

Polinöropati Nedir

Polinöropati Nedir?

Polinöropati, periferal sinirlerin en sık görülen formu olup, beyin ve omuriliğin dışında bulunan periferik sinirlere zarar veren bir durumdur. Nöropatik ağrı, en yaygın nöropati şeklidir.

Farklı Polinöropati Türleri Nelerdir?

En çok karşılaşılan polinöropati örüntüleri şunlardır:

 • Kronik simetrik periferik nöropati polinöropatilerin en büyük grubu, zamanla yavaş yavaş gelişir ve vücuttaki sinirleri etkiler.
 • Akut simetrik periferik nöropati nadir, bu ciddi, gelişmekte olan polinöropatinin gelişmekte olan formu, vücuttaki sinirleri etkiler ve en çok, periferik sinir sistemine saldıran ve ölümcül olabilen bir otoimmün bozukluk olan Guillain-Barré sendromunda görülür.
 • Çoklu mononöropati En az iki ayrı sinir bölgesine zarar vermesi, bu tip polinöropatinin vaskülit (kan damarlarının iltihaplanması), sarkoidoz ve bazı kanser türleri ile sonuçlanabilir.

 

Polinöropati, Polinöropati nedenleri, Polinöropati tedavisi, Polinöropati nedir

 

Polinöropatinin En Yaygın Nedenleri Nelerdir?

Diyabet
Diyabetli kişilerin yüzde 12 ila yüzde 50’sini etkileyen diyabetik periferik nöropati, polinöropatinin en yaygın şeklidir. Bu grupta en çok distal simetrik polinöropati görülür. Polinöropatinin bu biçimi ile, arızaya giden ilk sinir lifleri, merkezi sinir sisteminden en uzak olanlardır, ağrı ve uyuşma gibi semptomlar, ayaklarda simetrik olarak hissedilir ve daha sonra durum ilerledikçe bacakları yukarı doğru hareket ettirir. Sonunda, üst ekstremiteler de dahil olabilir.

Bilinmeyen nedenler
Bir sonraki en büyük polinöropatiler grubu, idiyopatik olanlardan oluşur, yani doktorlar bunun sebebini bilmez. Bu nöropatiler en çok 60 yaş üstü kişilerde yaygındır.

Hastalıklar ve Toksisite
Polinöropatinin diğer nedenleri arasında kemoterapi; HIV / AIDS ve bunu tedavi etmek için kullanılan ilaçlar; hipoglisemi veya böbrek yetmezliği gibi diğer metabolik bozukluklar; çölyak hastalığı, romatoid artrit, lupus, sarkoidoz, Sjogren sendromu ve Guillain-Barré sendromu gibi otoimmün bozukluklar; enfeksiyonlar; toksisitesi; Charcot-Marie-Tooth hastalığı gibi kalıtsal bozukluklar; hormonal bozukluklar; alkolizm; ve vitamin eksiklikleri.

 

nöropati nedir, nöropati ne demek

 

Polinöropatinin Olası Belirtileri Nelerdir?

Polinöropatinin semptomları otonom, duyusal veya motor sinirlerin – veya bunların bir kombinasyonunun – dahil olup olmamasına bağlıdır. Otonom sinir hasarı bedensel fonksiyonları veya tansiyonu etkileyebilir ve hatta mide-bağırsak semptomları oluşturabilir.

Duyusal sinirlerin zedelenmesi, duyuları ve denge hissini etkilerken, motor sinirlere zarar, hareketi ve refleksleri etkileyebilir. Hem duyusal hem de motor sinirler söz konusu olduğunda, bu durum, hasarın vücuttan sinir hücrelerine, liflere (aksonlara) ve kaplamalara (miyelin kılıfları) dönüştüğü sensorimotor polinöropatisi olarak bilinir.

Sebep ve hastaya bağlı olarak, polinöropatinin semptomları şunları içerebilir: geçici veya kalıcı hissizlik; karıncalanma; iğneleme veya yanma hissi; Dokunma duyarlılığı arttı; Ağrı; kas zayıflığı veya israfı; felç; ya da organ veya bezlerde işlev bozukluğu; idrara çıkma ve cinsel işlev bozukluğu.

 

periferik noropati, periferik noropati nedir, periferik noropati tedavisi, periferik noropati neden olur

 

Polinöropatik Ağrı Nasıl Olur?

Polinöropatik ağrı ile ilişkili ortak durumlar arasında diyabetik nöropati, postherpetik nevralji (herpes zosterin bir komplikasyonu, zona olarak da bilinir), HIV ile ilişkili periferik duyusal nöropati ve lepra bulunmaktadır.

“Nöropatik ağrının karakteri ve niteliği yanıcı veya elektrik karakterli ağrıya dönüşme eğilimindedir.” Ayrıca, ağrı genellikle diğer semptomlarla da ilişkili olacaktır:

 • Parestezi, uyuşukluk veya karıncalanma gibi ağrı ile ilişkili normal duyum eksikliği.
 • Allodynia, normalde hafif bir dokunuş veya soğuk bir rüzgar gibi ağrı sinyallerini tetiklemeyen bir uyarana acı veren bir cevaptır.
 • Hiperaljezi, normalde hafif ağrıya neden olan bir uyarana cevap olarak dramatik veya şiddetli bir ağrıdır.

 

periferik noropati tedavisi, periferik noropati belirtileri, periferik noropati nedir

 

Mononöropati nedir? Nedenleri, Belirtileri ve Tedavi Seçeneklerini Anlama

Periferik nöropati sadece bir sinire zarar verdiğinde, buna mononöropati denir.

Bir bası ya da bir tür basıya bağlı olarak basınç (iltihaplanma ya da ödem gibi) nedeniyle yaralanma, tek bir siniri etkileyebilir, bu da ağrı, değişiklik ya da duyu kaybı, hareket kaybı ya da başka bir arıza türüne neden olabilir. Fiziksel travma, karpal tünel sendromu ve siyatik, mononöropatinin yaygın nedenleri arasındadır.

Williams pratiği olan hastaları mononöropati ile görür. “Bir kişinin diz yakınındaki bölgelere zarar vermesi durumunda, peroneal siniri içeren [alt bacak ve ayaklara duyu ve hareket sağlayan] bir nöropatiye sahip olabilir ve ağrı, zayıflık veya uyuşma veya karıncalanma meydana gelebilir. belirli sinirlerin dağılımı. Bu yüzden travma, travmaya çok yakın olan periferik sinir ile gerçekten ilgilidir.”

Yaygın mononöropati formları şunları içerir:

 • El ve parmaklarda hareketi ve hissi etkileyen karpal tünel sendromu (median sinir disfonksiyonu olarak da bilinir).
 • Omuzda hareketi veya hissi etkileyen aksiller sinir disfonksiyonu.
 • Kol, el bileği, kolun arkası ve eldeki hareket ve duyu ile ilgili problemleri içeren radyal sinir disfonksiyonu.
 • Ayrıca kol, avuç içi ve halka ve küçük parmaklarda duyu ve gücü etkileyen ulnar sinir disfonksiyonu olarak bilinen kübik tünel sendromu.
 • Alt ekstremitelerde hareket ve hissi etkileyen yaygın peroneal ve femoral sinir disfonksiyonları.
 • Kompresyon, diyabet, görme veya yüz içeren kraniyal mononöropatiler.
 • Siyatik sinir disfonksiyonu, siyatik olarak da bilinir, bu da dizlerin ve alt bacakların arkasındaki kaslarda problemlere neden olabilir ve uyluk, bacak ve ayaklarda hissi etkiler.

Mononöropati için tedavi seçenekleri arasında polinöropatiyi tedavi etmek için kullanılan birçok ağrı kesici ilaç bulunmaktadır. Ayrıca, etkilenen sinir üzerindeki baskı, şişmeyi azaltan ameliyat veya steroid enjeksiyonları ile rahatlatılabilir.

 

Arama Terimleri: polonoropati

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir