ülser belirtileri
Genel

Peptik Ülser Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Mide (gastrik) ülserler genellikle 40-80 yaş arasındaki insanları etkilerken, ince bağırsakta (duodenal) ülserler 20-60 yaş arasındaki insanları etkiler. Duodenal ülser daha yaygındır. Genel olarak, bunlar peptik ülserler olarak bilinirler. Peptik ülserlerin boyutu bir milimetreden birkaç santimetreye kadar değişebilir. Ağız ülserlerine benzerler.

Peptik Ülser Belirtileri

Hiç belirtisi olmayabilir. Bununla birlikte, birçok kişi batın karnında (karın) genellikle göğüs kemiğinin (göğüs kemiği) altında ağrı çekerler. Bu ağrı sıklıkla yanma veya kemirgenme olarak tanımlanır ve sırtınızı uzatabilir. Bir mide ülseri varsa, ağrı genellikle yeme sonrası yaklaşık 15-20 dakika sonra ortaya çıkar. Bir duodenal ülseriniz varsa, ağrı genellikle bir yemekten bir ila üç saat sonra gelir. Acı gece de sizi uyandırıyor olabilir.

Diğer belirtiler şunları içerebilir:

⦁ Mide ekşimesi
⦁ Ağzında acı bir tat
⦁ Hasta hissetmek veya kusmak

Bu belirtiler, peptik ülser dışındaki sorunlardan kaynaklanabilir. Eğer bunlardan herhangi birisine sahipseniz, GP’nizi ziyaret ederek tavsiye alınız.

Peptik ülserlerin nedenleri

Komplikasyonlar çok yaygın değildir, ancak aşağıdakileri içerebilirler.

Kanama

Bazen ülserler mide veya ince barsağınızın astarlanmasına neden olabilir. Bu aniden gerçekleşirse, belirtiler aşağıdakileri içerebilir:

⦁ Kusma
⦁ Siyah veya tar gibi görünen koyu renkli dışkılar

Bu belirtilerden herhangi birine sahipseniz derhal doktorunuza danışın.

Anemi

Ülser kanaması yavaşsa, kusmuğunuzda veya dışkıda kan görmeyebilirsiniz. Bununla birlikte, anemi geliştirebilirsiniz. Anemi, çok az sayıda kırmızı kan hücresi veya kanda yeterli sayıda hemoglobin bulunmamasıdır.

Delinme

Nadiren, ülser karnınıza bir delik açarak mide veya ince bağırsağınızın duvarına çok derin bir şekilde yiyebilir. Buna perforasyon denir, acıya neden olur ve acil ameliyat gerekecektir. Bununla birlikte, tıbbın tedavisi genellikle başarılı olduğu için, peptik ülser için cerrahiye ihtiyaç duyulması pek olası değildir.

Pilor stenoz

Midenizin veya ince bağırsağınızın astarında uzun süreli iltihaplanmaya neden olan bir peptik ülseriniz varsa pilor stenozuna neden olabilir. Bu, midenizi ve bağırsağınızın ilk bölümünü birbirine bağlayan pilor denilen küçük pasajın daralmasıdır.

Peptik ülser nedenleri

Peptik ülserlerin en yaygın nedeni, (Helikobakter Pilori) H. pylori adı verilen bir bakteriden kaynaklanan mide enfeksiyonudur. Bu enfeksiyon oldukça yaygındır, dünya nüfusunun yaklaşık yarısı bakteri ile infekte olur, ancak her zaman hastalığa neden olmaz.

H. Pylori (Helikobakter Pilori), midenin astarında iltihaba neden olabilir.

Enflamasyon, vücudun bir kısmı enfeksiyona veya yaralanmaya tepki verince şişer, sıcak, kırmızı ve / veya ağrılı olması durumudur. Enflamasyon mide ve küçük bağırsağı mide asidinden korur ve ülsere neden olan mukus tabakasını azaltır. H. Pylori (Helikobakter Pilori) enfeksiyonu midenizin üst kısmındaysa, daha fazla asidin üretilmesine neden olabilir. Bu, mukus koruyucu katmanını aşırı yükleyebilir ve bir ülsere neden olabilir.

Peptik ülserlerin ikinci en sık görülen nedeni non-steroidal anti-inflamatuar ilaçlar (NSAİİ’ler) adı verilen bir tıp türüdür. Bu ilaçlara örnek olarak aspirin, ibuprofen, naproksen ve diklofenak verilebilir. Çoğu kişi yönlendirmelerine göre bu maddeleri güvenle alabilir, ancak bazı insanlar için NSAID’leri uzun süre alırsanız midenizdeki mukus zararı zarar görebilir ve peptik ülser oluşturabilir. Hangi ağrı kesici ilaçların sizin için uygun olduğuna dair şüpheniz varsa, eczacınıza sorun.

Sigara içerseniz peptik ülser alma ihtimaliniz yüksektir. Ailenizdeki diğer insanlarda ülserler olursa daha fazla risk altında olabilirsiniz.

Peptik ülserler teşhisi

Doktorunuz belirtilerinizi soracak ve sizi inceleyecektir. Ayrıca, tıbbi geçmişiniz hakkında soru sorabilir. Doktorunuz peptik ülser olabileceğini düşünürse, sizi teşhis etmek ve size en uygun tedaviyi kararlaştırmak için aşağıdaki testlerden bazılarını önerebilir.

H. pylori (Helikobakter Pilori) testi

H. pylori, peptik ülserin en yaygın nedeni olduğundan, doktorunuz sizi bakteri için test edebilir ve gerekirse enfeksiyonu tedavi etmek için ilaçlar reçete edebilir.

Üre nefes testinde H. pylori (Helikobakter Pilori) tespit edilebilir. Su ve karbondioksit üretmek için H. pylori (Helikobakter Pilori) tarafından parçalanmış üre adı verilen bir maddeyi yutmanız istenecektir. Ardından nefesiniz karbon dioksit miktarı için bir makine kullanılarak test edilecektir. Karbon dioksit belli bir seviyenin üstünde ise, H. pilori bulunur.

Alternatif olarak, H. pylori (Helikobakter Pilori) testi için kanınızdan veya dışkılarından bir numune bir laboratuara gönderilir.

Endoskopi

Peptik ülserden şüpheniz varsa, doktorunuz gastrointestinal bir endoskopi (ayrıca gastroskopi olarak adlandırılabilir) ayarlayabilir. Karın ağrısı olan herkesin bir tane olması gerekmez, bu nedenle doktorunuz ilk önce diğer testlerden birini kullanabilir. Bununla birlikte, endoskopi peptik ülser olup olmadığından emin olmanın tek yoludur.

Endoskopi, bir doktorun vücudunuzun içine bakmasına izin veren bir prosedürdür. Test, ağzından mideye geçirilen ve endoskop olarak adlandırılan dar, esnek, tüp benzeri bir teleskopik kamera kullanılarak yapılır. Prosedür genellikle birkaç dakika sürer.

Doktorunuz midenizin astarını görebilir ve aynı anda mide kaplamanızın bir örneğini alabilir. Bu numune ya bir laboratuara gönderilir ve mikroskop altında incelenir ya da doğrudan H. pylori (Helikobakter Pilori) için test edilir.

Peptik ülser tedavisi

Kendi kendine tedavi

Ülserlerin iyileşmesine ve geri dönmelerine engel olabilmek için yapabileceğiniz yaşam tarzı değişiklikleri var. Bunlar arasında şunlar bulunur:

⦁  Daha şiddetli semptomlar veren yiyecek ve içecek geri çekme veya yemek yeme
⦁  Sigarayı bırakmak

Gelecekte ülsere neden olan ağrı kesiciler almadığınızda, doktorunuz veya eczacınız alabileceğiniz diğer ilaçlarla ilgili tavsiyelerde bulunabilir.

İlaçlar

Peptik ülser semptomlarını tedavi etmek için mevcut iki ana ilaç grubu vardır.

Bunlar:
⦁ Omeprazol ve lansoprazol gibi proton pompa inhibitörleri
⦁ H2-blokerler, örneğin ranitidin ve famotidin

Her iki tıp tipi de midenizdeki asit üretimini azaltarak ülserinizin iyileşmesini sağlar.

Bu ilaçlar semptomlarınızı hafifletir ve birkaç hafta içinde ülseriniz iyileşir. Bununla birlikte, ilacı aldıktan sonra, H. pylori tedavi edilip çıkartılmadıkça ülser geri gelebilir.

H. pylori (Helikobakter Pilori) enfeksiyonunun tedavisi

Testler H. pylori’ye (Helikobakter Pilori) sahip olduğunuzu doğrularsa, tedavi etmeniz için ilaçlar reçete edilecektir. Bu, genellikle, iki antibiyotik ile kombine edilmiş bir proton pompa inhibitörünün yedi günlük bir seyridir. H. pylori (Helikobakter Pilori) enfeksiyonunu tedavi etmek ülserinizin iyileşmesini ve geri gelmesini önlemelidir. H. pylori’den kurtulduğunuzdan emin olmak için doktorunuz tedaviden sonra testleri tekrar yapacaktır.

Arama Terimleri: MAKİNE PARÇALARI VE TÜP KOYU mail

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir