Parestezi türleri
Genel

Parestezi Nedenleri, Türleri ve Tedavisi

Parestezi Nedir?

Parestezi, etkilenen kişide karıncalanma, uyuşma, yanma, karıncalanma veya kaşıntı görülebilen bir durumdur. Bu hissiyatlar parmaklarda, ellerde, parmaklarda veya ayaklarda hissedilebilir. Bir dizi nörolojik ve ortopedik koşul Parestezi ile sonuçlanabilir. Kullanılabilen tedaviler bu durumun temeline dayanabilir.

Geçici Parestezi

Kolunuzla belli bir pozisyonda uyuyorsanız veya bacaklarınızla geçerken uzun süre oturursanız bu hissi yaşayabilirsiniz. Bu durum, bir sinirin uzun süreli baskısının sonucudur. Basınç hafifledikten sonra, duygu tipik olarak kaybolur.

Kronik Parestezi

Bazı kişiler kronik parestezi yaşayabilir. Bu genellikle ağır temel rahatsızlıkların belirtisidir. İnme ve multipl skleroz da dahil olmak üzere merkezi sinir sisteminin etkilendiği bozukluklar kronik paresteziye neden olabilir. Bu kronik duyumlar, bir tümör nedeniyle omurilik veya beyne karşı baskı oluşturmanın bir sonucu olabilir.

Paresteziye ağrı eşlik ettiğinde, karpal tünel sendromu gibi sinirlerin tuzağa düştüğü bir durumun sonucu olabilir. Parestezi kök nedenini belirlemek için, teşhis amaçlı bir değerlendirme gereklidir. Değerlendirme sırasında doktor muayene yapar ve hastanın tıbbi geçmişini alır. Laboratuvar testleri de gerekebilir.

Parestezi belirtileri nelerdir?

Parestezi, farklı insanları farklı şekillerde etkileyebilir. Bazıları bunu hissizlik veya karıncalanma olarak nitelendirirken bazıları bunu kaşıntı veya yanma hissi olarak açıklamaktadır. Vücudun etkilenen alanına bağlı olarak, bu durumlar ayrıca ağrı gibi diğer belirtileri de içerebilir. Parestezi ile ilişkili olabilecek diğer belirtiler arasında sık idrara çıkma ihtiyacı, kaygı, kızarıklıklar, kas spazmları veya dokunma duyarlığı bulunur. Bazı görevleri yerine getirirken veya yürürken daha büyük bir parestezi derecesi yaşayabilirsiniz.

Komplikasyonlar

Parestezi tedavi edilmezse komplikasyonlar ve hatta kalıcı hasar ortaya çıkabilir. Herhangi bir anormal sansasyon türü yaşarsanız, sağlık uzmanınıza danışmak önemlidir. Altta yatan rahatsızlığın teşhisi üzerine doktorunuz sakatlığı, kronik ağrı, kendi kendine solunum güçlüğü ve felç gibi muhtemel komplikasyonları önlemeye yardımcı olmak için size özel tedavi planı sağlayabilir.

Parestezi nedenleri

Sinir hasarı veya sıkıştırma, parestezinin en yaygın nedenidir. Birçok bozukluk ve hastalık sinir yaralanmasına, dolayısıyla parestezi ile ilgili belirtilere neden olabilir. Sinirlere uzun süreli baskı uygulayan herhangi bir aktivite geçici parestezi ile sonuçlanabilir. Ortopedik ve nörolojik bozukluklara dair koşullar da paresteziye neden olabilir.

Ortopedik nedenler

Ortopedik ve ağır ortopedik koşullar sinirlerde hasar veya yaralanma ve parestezi ile ilişkili belirtilerle sonuçlanabilir. Bazı koşullar kemik kırıkları, boyun veya sırt yaralanmaları, osteoporoz, karpal tünel sendromu, fıtıklı disk veya dejeneratif disk hasarını içerebilir.

Nörolojik nedenler

Parestezi, beyin tümörleri, alkolizm, diyabetik nöropati, multipl skleroz, ensefalit, inme veya transvers miyelit gibi çeşitli nörolojik hastalıklar ve bozuklukların bir sonucu olabilir. Bir B12 vitamin eksikliği de parestezi semptomlarına neden olabilir.

Parestezi tedavisi

Parestezi tedavisi genellikle altta yatan durumla ilgili doğru bir tanı koyma becerisine dayanır. Geçici parestezi, dolaşımı düzeltmek için etkilenen bölgeyi masaj yaparak çözülebilir. Parestezi, kronik bir hastalık veya rahatsızlıktan kaynaklandığında, tedavinin amacı çoğunlukla ilgili belirtilerin giderilmesidir. Hafif belirtiler için, ibuprofen gibi ilaçları almak yeterli olabilir.

Bazı durumlarda, ağrı algılamasını değiştirmek için düşük dozda antidepresan ilaçlar gerekebilir. Beslenme tedavisi de dahil olmak üzere, sebebin vitamin eksikliğine bağlı olduğu durumlarda yardımcı olabilecek alternatif tedaviler mevcuttur. Bu tedavi seçenekleri için mutlaka doktorunuzla görüşmeniz gerekmektedir.

This Post Has 5 Comments

 1. Emel Reply

  Çok teşekkür ederim yazılarınız için sürekli takip ediyoruz sitenizi

 2. İlayda Reply

  Hastalıkla alakalı daha detaylı bilgileri nereden bulabiliriz.

 3. Pingback: essayforme

 4. Deniz Reply

  Bir çok sağlık konulu yazınızı okudum diyet konusunda biraz daha farklı konulara ağırlık verirseniz sevinirim

 5. Esra Reply

  Parestezi belirtileri nelerdir cevaplar mısınız teşekkür ederim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir