memenjit
Genel

Nörolojik Bozukluklar Nelerdir?

Nörolojik bozukluklar, birbirinden farklı sağlık sorunlarını da beraberinde getirebilir. Aynı zamanda, insan omuriliğindeki ve vücudundaki sinirleri ciddi anlamda etkilemektedir. 

Sık görülen nörolojik hastalıklar

Toplamda, menenjit gibi enfeksiyonlar gibi farklı gruplara ayrılabilir 600’ün üzerinde farklı nörolojik bozukluk vardır; beyin tümörleri gibi kanser; epilepsi gibi nöbet bozuklukları; beyne veya omuriliğe zarar vermek; İnme gibi beyni sağlayan kan damarlarını etkileyen hastalıklar; Sinir hücrelerinin ölmesi ya da Alzheimer ve Parkinson’lar dahil olmak üzere hasar gördüğü dejeneratif hastalıklar; spina bifida gibi sinir sisteminin gelişmesindeki güçlükler ve kas distrofisi ve Huntington hastalığı gibi hatalı genlerden kaynaklanan hastalıklar, nörülojik olarak görülen ve sıklıkla karşılaşılan sorunların başında gelmektedir. Şimdi, bu hastalıklardan bazılarını ele alalım;

Menenjit

Menenjit ve ensefalit, omurilik ve beyin çevresindeki zarların iltihabına neden olan viral veya bakteriyel enfeksiyonlardan kaynaklanmaktadır. Bazı durumlarda aseptik menenjit terimi viral menenjit anlamına gelir, çünkü virüs menenjitinin kaynağı ve dolayısıyla antibiyotik kullanılarak tedavi edilememesi anlamına gelir. Ensefalitin bazı semptomları sinirlilik, kararsız ve hantal yürüme, zayıf kaslar, uyuşukluk, yargı ve karışıklığın bozulması, sırt ve boyun sertliği, ışığa hassasiyet artışı, kusma, baş ağrısı ve ani ateştir. Ani şiddetli demans, kas güçsüzlüğü, nöbetler ve bilinç kaybı da dahil olmak üzere acil bakıma ihtiyaç duyan olası semptomlar da vardır. Erken tedavi, ölüm gibi ciddi sorunların ortaya çıkma riskini azaltmak için şarttır.

Epilepsi

Epilepsi, beyindeki nöron kümeleri yanlış sinyaller verdiğinde, nöbetlere neden olan bir bozukluktur. Şiddetli kas spazmlarına, bilinç kaybına, garip davranışlara veya garip duygulara ve hislere neden olabilir. Bazı vakalarda, epilepsinin nedeni bilinmemekle birlikte, anormal beyin gelişimi, beyin hasarı ve hastalık gibi çeşitli olası nedenler vardır. Bozukluğun doğası nedeniyle, doktor beyin taramaları kullanarak tanı koyar. Epilepsinin tedavisi olmamasına rağmen, ilaçlar genellikle nöbetleri kontrol edebilir. Etkisi olmadığında, vagus sinir stimülatörleri veya ameliyat gibi implantlar çalışabilir. Bazı durumlarda, özel diyetler çocuklarda belirtileri azaltabilir.

Omurilik yaralanması

Omurilik yaralanmaları tipik olarak omurganın travmatik ve ani bir darbeyle başlar, bu da vertebrayı yerinden oynatır veya kırar. Hasar, yerinden olmuş bağlar, kemik parçaları veya disk materyali omuriliğin dokusunu parçalayacak veya çürüteceğinden yaralanmanın kendisi ile aynı zamanda meydana gelir. Çoğu vakada, bu yaralanmalar omuriliğimi kesmek yerine omurganın kırılmasına ve kırılmasına neden olacaktır. Bu gerçekleştiğinde, süreç, omurilik vasıtasıyla beyin ve vücut arasında sinyaller veren sinir hücrelerinin parçası olan, neredeyse tümü veya hemen hemen tüm aksonları tahrip eder.

Aksonların zarar görmesi nedeniyle, bazı omurilik yaralanmaları komple iyileşme sağlayabilirken diğerleri tam felce yol açabilir.

İnme

İnme, beyinde bulunan kan damarının patlamasıyla beyin hücreleri çevresindeki bölgelere kan döktüğü ya da beyindeki bir bölgeye kan akışı aniden kesildiğinde gerçekleşir. Beyinde veya beynin içinde kanama olduğunda veya beyin hücreleri kan kaybettiklerinde oksijen gibi besin maddelerinin eksikliği nedeniyle öleceklerdir. İnme, bilinen bir sebep olmaksızın şiddetli baş ağrısı da dahil olmak üzere birçok semptoma eşlik edebilir; Ani koordinasyon kaybı veya denge kaybı veya yürüyüş zorluğu; ani bir göz ya da iki gözle görme zorluğu; ani konuşmada sorun ya da konfüzyon konuşmayı anlamak; ani zayıflık veya uyuşukluk durumları ortaya çıkabilir.

Bu belirtilerden herhangi biriyle karşılaşırsanız derhal bir hastaneye gitmelisiniz.

Parkinson hastalığı

Parkinson hastalığı, dopamin üreten beyin hücreleri kaybolduğunda ve genellikle 50 yaşından büyük olanları etkilediğinde oluşur. Hastalık için herhangi bir laboratuar testi yapılmadığı için, doktorlar nörolojik muayene ve aile öyküsüne güvenmek zorundadırlar. Primer belirtiler arasında yüz, çene, bacaklar, kollar veya ellerde titreme, hareket yavaşlığı, gövde ve ekstremitelerde sertlik veya sağlamlık ve postürel dengesizlik (koordinasyon bozukluğu ve dengede bozulma) bulunur. Gelişmiş belirtiler, konuşmanın, yürümenin ve diğer basit görevleri bitirmenin zorluğunu içerebilir. Belirtilerinden kurtuluş sağlayan ilaçlar olmasına rağmen,

Parkinson hastalığının tedavisi yoktur.

Spina bifida

Spina bifida omurilik, beyin veya omurgayı etkileyen, sinirsel bir tüp defekti yapan bir doğum kusurudur. Hamilelik hala birinci ayda olduğunda fötusun omurga sütunu tamamen kapanmadığında oluşur ve bu da omurilik ve sinirlere zarar verir. Bu hastalığın nedeni bilinmemekle birlikte, gebelik sırasında folik asit bebeğin gelişme riskini azaltabilir ve ailede bu bozukluk ortaya çıkar. Bu nedenle kadınların gebelik sırasında folik asit almaları önerilir.

Huntington Hastalığı

Huntington hastalığı, genetik olarak programlanmış beyin hücresi dejenerasyonuna bağlı olarak oluşan genetik bir hastalıktır. Bu dejenerasyon beynin belirli bölgelerindeki nöronları hedef alır ve duygusal rahatsızlığa, entelektüel fakültelerde bir azalmaya ve kontrolsüz hareketlere neden olabilir. Genetik olduğu için, Huntington hastalığına bir ebeveynin çocuğu, geni devralma riski yarı yarıyadır. Erken dönemlerde, Huntington hastalığı belirtileri, karar vermede, gerçekleri hatırlama, yeni şeyler öğrenme, depresyon ve ruhsal değişimler gibi zorlukları içerir. Daha ileri hale geldiğinde, entelektüel görevlere odaklanmak daha zor hale gelir ve kendine yutkunma veya yeme sorunları yaratabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir