lupus-olumcul-mudur
Hastalıklar

Lupus Hastalığı Nedir?

Lupus Hastalığı Nedir?

Lupus hastalığı, vücudun bağışıklık sisteminin hiperaktif hale geldiği ve normal, sağlıklı dokulara saldırdığı kronik bir otoimmün hastalıktır. Bu, iltihaplanma, şişme ve eklemler, deri, böbrekler, kan, kalp ve akciğerler gibi hasarlarla sonuçlanır.

Normal işlev altında, bağışıklık sistemi, virüsler ve bakteriler gibi antijenleri korumak ve bunlarla savaşmak için antikor adı verilen proteinleri yapar.

Lupus, bağışıklık sistemini antijenler (spesifik bir bağışıklık tepkisi uyandırabilen bir madde) ve sağlıklı doku arasında ayrım yapamaz hale getirir. Bu, bağışıklık sisteminin, sadece antijenler değil, aynı zamanda şişlik, ağrı ve doku hasarına neden olan sağlıklı dokuya karşı antikorları yönlendirmesine yol açar.

Cildin, eklemlerin, beynin, akciğerin, böbreklerin, kan damarlarının ve diğer iç organların etkilerini gösteren bir dizi klinik belirtiye sahip olduğu için vücudun herhangi bir kısmı lupustan etkilenebilir.1

Bu bilgi merkezi, lupus hakkında detaylı ama kolay takip edilen bilgiler sunar. Lupus ile ilgili son bilimsel araştırmalarla ilgilenirseniz, lütfen lupus haber bölümümüze bakın.

Lupus Nedir?

Bağışıklık sisteminin normal işlevi, beyaz kan hücreleri (B lenfositleri) tarafından üretilen antikorlar adı verilen proteinler üreterek virüsleri, bakterileri ve mikropları korumak ve bunlarla mücadele etmektir.

Lupus ile, bağışıklık sistemi, yabancı istilacılar ve sağlıklı doku arasında ayrım yapamaz ve bozamaz. Antikorlar daha sonra vücudun sağlıklı hücrelerine ve dokularına karşı üretilir, bu da vücudun çeşitli bölgelerinde iltihap, ağrı ve hasara neden olur.1,10

Otoantikorlar olarak adlandırılan bu antikorlar, vücudun çeşitli kısımlarının iltihaplanmasına katkıda bulunur ve organ ve dokulara zarar verebilir. Lupus’lu kişilerde gelişen en yaygın otoantikor türü, antinükleer antikor (ANA) olarak adlandırılır, çünkü hücrenin çekirdeğinin (komuta merkezi) kısımlarıyla reaksiyona girer.

Otoantikorlar kanda dolaşır, ancak bazı vücut hücrelerinin bazı otoantikorları geçmesine izin verecek kadar geçirgen duvarları vardır. Bunlar daha sonra hücrenin DNA’sına saldırabilir. Böylelikle, lupus nedir sorusunun cevaplarını da öğrenmiş olduk. Lupus hastalığının belirtileri ve lupus hastalığı ölümcül müdür sorularının cevaplarını da yazının geri kalanında bulabilirsiniz.

Lupus hastalığı bulaşıcı mıdır?

Lupus hastalığını merak edip internet üzerinde araştırma yapan bir çok insan, lupus hastalığı bulaşıcı mıdır sorusunu sormaktadır.

Lupus’un bulaşıcı bir hastalık olmadığını unutmamak önemlidir. Lupus, alevlenme ve remisyon hastalığıdır. Kronik durumun semptomları, semptomların iyileşme periyodundan önce hastanın hasta hissetmesini sağlayarak alevlenebilmektedir.

 

lupus-olumcul-mudur

 

Lupus Belirtileri

Lupus, hücre çekirdeğinin bileşenlerine antikorların üretimi ile karakterize edilir.Aşağıda lupus belirtileri maddeler halinde açıklanmıştır.

Lupus olan insanlar yaşayabilir:

 • Yorgunluk
 • Eklemlerde ağrı veya şişlik
 • Deri döküntüleri
 • Ateş
 • Baş ağrısı
 • Karışıklık
 • Derin nefes almada göğüs ağrısı
 • Sıradışı saç dökülmesi
 • Soluk ya da mor parmaklar ya da soğuk ya da stresli ayak parmakları (Raynaud’un fenomeni)
 • Bacaklarda veya göz çevresinde şişlik (ödem)
 • Şişmiş bezler.

  Lupus, çok çeşitli klinik bulgulara sahip prototipik bir otoimmün hastalıktır:

 • İsilik
 • Fotosensitivite
 • Oral ülserler
 • Artrit
 • Pleuritis
 • kâlp zarı iltihabı
 • Böbrek sorunları
 • Nöbetler
 • Psikoz
 • Kan hücresi anormallikleri
 • Vaskülit
 • Anemi
 • Lökopeni
 • Trombositopeni
 • Kâlp kası iltihabı
 • Endokardit.
  Beyin tutulumu lupuslu kişilerde nadir bir sorundur. Mevcut olduğunda, karışıklığa, depresyona, nöbetlere ve özellikle nadir durumlarda felçlere neden olabilir.

Vücuttaki aşağıdaki sistemler de lupustan etkilenebilir:

Böbrekler: böbreklerdeki enflamasyon (nefrit) vücuttan atılan atıklar ve diğer toksinlerden kurtulma kabiliyetlerini azaltabilir.
Akciğerler: Bazı lupus hastaları, özellikle de solunumla birlikte, göğüs ağrısına neden olan göğüs boşluğunun bir iltihaplanması olan plörezi geliştirir. Lupus hastaları da pnömoni olabilir
Merkezi sinir sistemi: Bazı hastalarda lupus beyin veya merkezi sinir sistemini etkiler. Bu, baş ağrılarına, baş dönmesine, depresyona, hafıza bozukluklarına, görme problemlerine, nöbetlere, felce veya davranış değişikliklerine neden olabilir.
Kan Damarları: Kan damarları, kanın vücutta dolaşmasını etkileyen iltihaplı (vaskülit) hale gelebilir
Kan: lupuslu insanlar anemi, lökopeni (azalmış sayıda beyaz kan hücresi) veya trombositopeni (pıhtılaşmaya yardımcı olan kandaki trombosit sayısında azalma) gelişebilir.
Kalp: lupuslu bazı kişilerde, kalpte (miyokardit ve endokardit) veya onu çevreleyen (perikardit), göğüs ağrısı veya diğer semptomlara neden olan iltihap oluşabilir. Endokardit kalp kapakçıklarına zarar verebilir, bu da valf yüzeyinin kalınlaşmasına ve kalp üfürümlerine neden olabilen büyümeleri geliştirmesine neden olabilir.

Lupus olması da sizin riskinizi artırır:

Enfeksiyon: Lupus hastaları enfeksiyona karşı daha savunmasızdır çünkü hem hastalık hem de tedavileri bağışıklık sistemini zayıflatır. En yaygın olarak lupuslu kişileri etkileyen enfeksiyonlar arasında idrar yolu enfeksiyonları, solunum yolu enfeksiyonları, maya enfeksiyonları, salmonella, herpes ve shingle yer alır.
Kemik dokusu ölümü (avasküler nekroz): Bu, kemiğe giden kanın azalmasıyla ortaya çıkar ve genellikle kemiğin küçülmesine ve sonunda kemiğin çökmesine neden olur. Kalça eklemi en çok etkilenen
Gebelik komplikasyonları: Lupuslu kadınlarda düşük doğum riski vardır. Lupus hamilelik (preeklampsi) ve preterm doğum sırasında yüksek tansiyon riskini artırır. Bu komplikasyonların riskini azaltmak için, doktorlar hastalığınız en az altı aydır kontrol altına alınana kadar gebeliğin gecikmesini tavsiye eder.

Lupus hastalığı Ölümcül müdür?

Lupus hastalığı ölümcül müdür diye soran bir çok okuyucumuz bulunmaktadır. Sevgili okuyucularımız, lupus hastalığı tam anlamıyla ölümcül bir hastalık değildir fakat hastalığın kalp ve böbreklerde iltihap oluşturma riski bulunduğundan dolayı, tedavi aşamalarında aksama veya gecikme söz konusu olması durumunda, lupus hastalığı ölümcül olabilir. Bu nedenle, lupus belirtileri dikkate alınmalı ve lupus hastalığı ölümcül müdür sorularına bakmadan önce hastalığın belirtileri araştırılmalıdır. Aynı zamanda lupus hastalığı bulaşıcı mıdır gibi soruların cevaplarını yazının üst kısmındaki bölümlerde bulabilirsiniz.

 

This Post Has One Comment

 1. Derya Reply

  Lupus hastalığı bulaşıcı mıdır insanlara bulaşır mı cevaplarsanız sevinirim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir