Lenfoma nedir
Genel

Lenfoma Nedir, Belirtileri ve Tedavisi

Lenfoma Nedir, Belirtileri ve Tedavisi

Çağımızda, bir çok insanın karşılaştığı lenfoma hastalığının tanımı, belirtileri ve tedavisine dair süreçler hakkında sizleri elimizden geldiği kadar bilgilendirmeye çalışacağız.

Lenfomalar vücuttaki lenfoid hücrelerin kanserleridir. Lenfoid dokunun kanseri, antikanser ilaçları, radyasyon veya kemik iliği transplantasyon tedavisi kullanılarak tedavi edilebilir. Kanserin iyileştirilme olasılığı türü, evresi ve derecesine bağlıdır.

Lenf kanseri (Lenfoma) belirtileri

Lenfoma lenfositleri etkileyen kanserdir. Lenfoma genellikle semptomların varlığına dayanarak şüphelenir ve kan veya tümör biyopsileri analiz edildiğinde laboratuarda doğrulanır. Hodgkin lenfoma semptomlarından bazıları şunları içerir:

 • Boyun, koltuk altı ve kasık bölgelerindeki lenf bezlerinin şişmesi. Buna lenfadenopati denir.
 • Düşük veya yüksek dereceli ateş uzun sürelidir ve belirgin bir nedeni yoktur
 • Ciddi, ani gece terlemeleri
 • Kilo kaybı ve iştah kaybı
 • Nefes darlığı ve nefes darlığı ile birlikte yorgunluk
 • Yoğun kaşıntı

Non-Hodgkin lenfoma belirtileri
Non-Hodgkin lenfoma semptomlarından birisi Lenfadenopati veya şişmiş lenf nodlarıdır. Deri yakınındaki lenf nodları, önce boyun, kasık veya koltuk altı veya yaka kemiğinin üstündeki gibi etkilenir. Cildin altında lastik topaklar gibi hissederler.
NHL sıklıkla karında ve göğüste lenf nodlarını etkilediğinden, sadece küçük yemekler yedikten sonra şişkinlik hissi ya da şişmiş bir karınla ​​kendini hissetmek başka bir semptomdur. Buna ek olarak, dalak büyütülebilir ve bu da bir yemekten sonra cildin altında hissedilebilen bir kütle oluşturabilir. Lenfoma da bağırsakları etkiler, bağırsak hareketleri bloke olur ve kabızlık, ağrı, kusma ve bağırsak delinmesine neden olur.
Nefes darlığı veya nefes darlığı göğsündeki basınç veya ağrı. Göğüste lenfomalar, göğüsteki timus veya lenf düğümlerinin trakea veya hava yollarına baskı yapmasına neden olabilir, bu da göğsün solunum sıkışması ve zorlanmasına neden olabilir. Uzun, sürekli bir öksürük başka bir belirtidir.

 • Uzun süre ateşi olan ve belirgin bir nedeni olmayan düşük veya yüksek dereceli
 • Kilo kaybı ve iştah kaybı
 • Yorulma ve zayıflık
 • Gece terlemeleri
 • Beynin konvülsiyonlara, görme ve konuşma zorluklarına ya da felçlere neden olabileceği düşünülmektedir.
 • Lenfoma Tedavisi Nasıl Yapılır?
 • Lenfoma tedavisinin yaklaşımı, lenfoma tipine ve evresine ve yaş ve genel sağlık gibi birkaç hasta faktörüne bağlıdır.

Lenfoma türleri
Birçok lenfoma türü vardır ancak geniş olarak Hodgkin ve Non-Hodgkin lenfomalarına ayrılabilirler. Çok küçük olan Hodgkin dışı lenfoma durumunda, kanser cerrahi olarak alınabilir, başka herhangi bir tedaviye gerek kalmaz.
Kanser düşük dereceli ise, non-Hodgkin lenfomaları için “dikkatli bekleyen” bir yaklaşım kullanılabilir, çünkü kanser rahatsız edici hale gelmek uzun yıllar olabilir. Nodüler lenfosit baskın Hodgkin lenfoma olarak adlandırılan lenfomanın daha az yaygın bir formu, rituksimab adı verilen biyolojik bir madde ile tedavi edilebilir.

Tümör evresi
Evre 1 ve 2 hastalıkları için, kanser yalnızca bir vücut bölümünde mevcut olduğunda, radyoterapi genellikle hastaları tedavi etmek için kullanılır. Bununla birlikte, daha ileri ya da agresif hastalıklarda kemoterapi ve radyasyon terapisi kombinasyonu gerekebilir.

Lenfoma tedavisi

Lenfoma Tedavisi

Tedavi, hematolog veya kan hastalıkları, tıbbi bir onkolog veya kanser uzmanı, radyasyon onkologu veya radyoterapi konusunda uzmanlaşmış bir kanser uzmanı ve hekim tarafından teşhis ve tanı koymaya yardımcı olan bir hematopatolog uzmanlaşmış bir uzman ekibi tarafından planlanır ve yönetilir. Lenfoma evresi ve türü. Diğer katılımcılar arasında beslenme uzmanları, hemşireler ve sosyal hizmet uzmanları bulunmaktadır.

Kemoterapi veya anti-kanser ajanlarının kullanımı genellikle birincil tedavi olarak kabul edilmektedir. Birkaç hafta içinde ya enjeksiyonla ya da haplar şeklinde sikluslar halinde verilir. Kullanılan bazı ilaçlar arasında siklofosfamid, vinkristin, doksorubisin, prednizon, fludarabin, klorambusil, mitoksantron, metotreksat, etoposid, sisplatin, ifosfamid, bleomisin ve gemsitabin bulunur.
Radyasyon tedavisi, lokalize Hodgkin lenfoma tedavisinin temel dayanak noktasıdır. Radyasyon tedavisi, kanser hücrelerini öldürmek için yüksek enerjili ışınların kullanılmasıdır. Radyasyonu yayan bir makine kullanılabilir veya radyoaktif bir malzeme kanser bölgesi yakınındaki vücut içine yerleştirilebilir veya damardan verilir.

Steroidler non-Hodgkin lenfoma’da kemoterapi etkilerini artırabilir.

Bazı non-Hodgkin lenfoma türleri için monoklonal antikor adı verilen biyolojik bir ajan kullanılabilir. Bunların en başarılı ve en yaygın kullanılanı rituksimab’dir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir