Ortopedi ve Sinir Hastalıkları

Kuyruk Sokumu Ağrısı Neden Olur, Nasıl Geçer, Tedavisine Hangi Bölüm Bakar?

Kuyruk Sokumu Nerededir?

Omurganın en alt bölgesinde bulunan çok parçalı kemiklerin içinde bulunan kuyruk sokumu kemiği, kalçamızın tam ortasındadır. Kuyruk kemiği denmesinin sebebi de eğer bir insanda kuyruk olsaydı, çıkmasının en müsait olduğu bölgede olmasından kaynaklanır. Vücut için müthiş bir denge unsuru olan kuyruk sokumu yani kuyruk kemiği dış darbe veya iç sebeplerden dolayı ağrıyabilir. Özellikle darbe aldığı zaman çok geç iyileşmesi ile bilinmektedir. Kuyruk kemiği bölgesinde çok fazla kas, bağ ve tendon yapıları bulunmaktadır. Tıp dünyasında koksiks veya sakrum olarak da isimlendirilmiştir. Şimdi, kuyruk sokumu ağrısı konusunu inceleyelim.

Kuyruk Sokumu Ağrısı

Kadınlarda doğum esnasında bağ yapılarının çok fazla esnemesi, uzun süre oturmak veya dışarıdan bir darbe alınması sebebiyle kuyruk sokumu ağrısı ortaya çıkabilir. Normal zamanlarda çok hissedilmeyen bu ağrı özellikle tuvalet, cinsel ilişki, ibadet, oturup kalkmak gibi durumlarda kendisini gösterir. Hamilelik sebebiyle kadınlarda çok sık görülen bir ağrı çeşididir, erkeklerde genel olarak sadece dış darbeler veya enfeksiyon durumlarında görülür. Bunun sebebi ise erkeklerin kalçalarında kas yapısının güçlü olması, kadınlarda ise kalçaların geniş fakat direncinin düşük olmasıdır. Kuyruk sokumu ağrısı doğrudan tedavisi olan bir rahatsızlık değildir. Zira bu bir tür yaralanmadır fakat hayatınızı daha rahat yaşayabilmeniz adına yardımcı tedavi yöntemleri bulunmaktadır.

Kuyruk Sokumu Ağrısı Neden Olur?

İnsanoğlunun yerleşik düzene geçmesi ve avcı kimliğini bir kenara bırakması ile beraber artık masa başı işlerin dönemine girdik. İnsanlar hayatlarını, bir masa başında 8-10 saat oturarak kazanmaya çalışıyorlar. Özellikle yoğun iş günlerinde kimse yerinden kalkamıyor ve bu da bir süre sonra sağlık sorunları ile tanışılmasına sebep oluyor.

kuyruk sokumu ağrısı oturma pozisyonuYanlış Oturma

Hem uzun süreli hem de yanlış oturan kişilerde kuyruk sokumu ağrısı rahatsızlığının ortaya çıkması çok doğal. Özellikle konforsuz koltuklar ve sert zeminler kemiğin zamanla hasar görmesine sebep veriyor. Vücudumuz kemiği daha fazla yormamamız ve onun üzerinde kalıcı bir hasar bırakmamamız için yoğun ağrı sinyalleri yolluyor. Özellikle taksi şoförlerinde çok sık görülen bir hastalıktır. Uzun süreli oturan kişilerin, en azından 30 dakikada bir 2-3 dakikalık yürüyüş yapmaları tavsiye edilir. İşiniz çok yoğun olabilir fakat hiçbir şey sağlığınızdan önemli değildir, zira kuyruk sokumu ağrısı ile çalışmak neredeyse imkansızdır.

Stres – Depresyon

Neredeyse tüm hastalıkların başlangıcı olan stres, vücuttaki bir çok alanda olduğu gibi kuyruk sokumu bölgesinde de olumsuz etkilere yol açabilir. Bu kimi zaman kuyruk sokumunun bağlı olduğu kasların aşırı gerilmesinden ortaya çıkar. Doktorunuzun yazacağı depresyon ilaçları veya kas gevşeticiler bu ağrıyı kısa zamanda geçirecektir.

Bu konuyla benzer içerikli olarak aşağıdaki makaleleri de inceleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir