Hamilelik

Kürtajdan (Düşükten) sonra karın ağrısı normal mi

Düşükten sonra karın ağrısı normal mi?

Bir kadın gebeliğini kaybettiğinde fiziksel ve duygusal olarak etkilenebilir. Düşük yapmak zorunda olan kadınların çoğunda bazı karın ağrısı ve kramplar görülür. Rahatsızlık seviyesi genellikle tüm kadınlar için aynı değildir. Bu genellikle düşük oluştuğunda gebelik aşamasında belirlenir.

Bir gebeliğin neden feshedilebileceğine dair çeşitli nedenler vardır. Bunlardan biri uterus dışındaki gebelik veya ektopik hamileliktir. Bu düşük yapma şartı, alışılmadık ve değerlendirilmesi gereken kadının vücudundaki anatomide değişikliklere neden olur. Buna ek olarak, bir düşük olduğunda, plasenta kısımlarının uterusta saklanması mümkündür ve kalan gebe kalma ürünleriyle birlikte kaldırılamaz. Plasentanın tutulan dokusu annenin yaşamını tehdit eden bir enfeksiyona neden olabilir. Plasentanın tamamının uterustan çıkarılıp kaldırılmadığını saptamak için basit bir ultrason değerlendirmesi uygulanabilir.

Düşükten sonra karın ağrısı dışında başka hangi belirtiler olabilir?

Düşükten sonra ağrıdan toplam fiziki iyileşme birkaç hafta ile bir aylık dönem arasında geçebilir. İyileşmeniz hamilelik derecenize göre belirlenecektir.

Anemi
Bazı kadınlarda düşük, anemik koşullara neden olabilir. Bu durum normalde düşük bir kırmızı kan hücresi veya hemoglobin sayımı ile karakterizedir. Genellikle tükenme duyguları, huzursuzluk, yorgunluk ve fiziksel güçsüzlüğe neden olur. Sağlık uzmanınız belirli demir takviyelerini kullanmanız için tavsiyelerde bulunabilir ve belki de bununla ilgili yardım almak için diyetinizde bazı değişiklikler yapabilir.

Kanama
Düşük gerçekleşmiş veya ameliyattan sonra kanama miktarı olağan bir süre ile aynı olabilir. Çoğu vakada kanama biraz daha hafif olacaktır. Bununla birlikte, kanamanın uzunluğu çeşitli insanlar için farklıdır. Bu, bir hafta boyunca veya üç hafta sürebilir ve tamamen durmadan yavaş yavaş ölür (açıp kapanır).

Enfeksiyonlar
Ara sıra da olsa, bir kadın düşükten sonraki ilk birkaç gün içinde bazı uterus enfeksiyonu görür. Fiziksel bulaşma işaretleri, düşükten sonra karnın alt bölgesinde hassasiyet veya düşük karın ağrısı, ateş ve muhtemelen kötü bir kokuya sahip rahatsız edici bir akıntı olabilir. Genellikle, enfeksiyon daha ağır kanamayı da etkiler. Bakıcı, ultrasound kullanımı ile uterusta kalan herhangi bir gebelik olup olmadığını tespit etmeye çalışabilir.

Süt Akışı
Eğer hamilelik, gebeliğinizin 14. haftasından sonra meydana gelirse, memelerden süt üretme olanakları vardır. Bununla birlikte, bazı kadınlar için gebelik sırasında daha sonra üretilen anne sütünün olması yaygın bir durumdur. Süt geldiğinde göğüsler, düşükten sonra yaklaşık iki ila beş gün boyunca doldurulur. Göğüsleriniz şişmiş, acılı ve sıcak hissedilebilir.

Fiziksel iyileşme
Eğer gebeliğin ilk evrelerinde, genellikle 7-8 hafta süreyle gerçekleşmişse, vücudunuzun plasentayı veya cenin dokusunu tek başına atmasına izin vermek için doktorunuzdan tavsiyeler alacaksınız. Bu güçlü bir kramp ile birlikte büyük bir dönem şeklinde olabilir.
Bununla birlikte, eğer düşük durumu bir şekilde ortaya çıkarsa veya hamileliğinizin düşük ve kanamadan sonraki karın ağrısı gibi, kalp atışını değerlendirmek için bir ultrasonografi yapılıncaya kadar gebeliğinizin zor bir durumdaysa, tıbbi müdahale gerekecektir.

Bir seçenek olarak, vücudunuzun gebelik dokusunu normalde 24 saat sonra birkaç gün sonra serbest bırakması için ilaç verilebilir. Yine, doktorunuz bir plasental veya fetal dokuyu uzaklaştırmak için bir dilasyon ve boşaltma işlemini, uterus emilimini gerçekleştirmek için önerilerde bulunabilir. Hafif kramp, hafif bir kanama ile birlikte 1 veya 2 gün boyunca yaşanabilmesine rağmen, her zaman güvenli bir prosedürdür.

Duygusal İyileşme
Öte yandan, kadınlar genellikle düşükten sonra gebelik, kızgınlık veya suçluluk duygusu nedeniyle üzgün, üzüntülü ve endişeli hissederler.
Suçluluk: Kadınlar düşükten sorumlu olduklarını düşünebilir. Yedikleri gıdalar ve uyuşturucular gibi şeyleri aramaya başlayabilir ve bunları düşük nedeni olarak alabilirler. Bu durum genellikle normal hayatta pek fazla geçerli değildir ve bu çizgiler boyunca herhangi bir suçluluk hissi duyulmamalıdır.

Kaygı

Kadınlar, bunun gelecekte tekrar oluşabileceğini hisseder ve bu nedenle böyle bir şeyin tekrarlanma ihtimaliyle ilgili olarak doktorlarıyla konuşmak isterler. Başka bir düşük yapma riski ortaya çıkarken, düşük yapmış kadınlar hamilelik dönemini başarıyla tamamladıktan sonra tekrar hamile kalabilir ve sağlıklı bir bebek doğurabilirler.

Düşük yapanlar hangi testleri yaptırmalı

İlk üç aylık dönemde düşük yapmak durumunda testlere ihtiyacınız olmayabilir. Şu anda gerçekleşen düşüklerin nedenleri genellikle bilinmemektedir ve bu nedenle bu tür testler size gerçekten yardımcı olmayabilir. Bununla birlikte, birincil üç aylık döneminizde birkaçını aldıysanız veya 9 aylık gebelik süresinin her 3 aylık dönemindeyseniz, neyin sebep olabileceğini belirlemek için bazı testler önerilebilir.

İşte bazı testler:

Kromozom testleri: Hücrelerde bulunan bu küçük, iplik benzeri yapılar gen taşır ve bazı düşükler kromozomlardan kaynaklanan problemlerin bir sonucudur. Bu nedenle siz ve eşiniz, kromozomunuzla ilgili sorunların olup olmadığını kontrol etmek için test edilebilir. Düşük yapma dokusu da durumu belirlemek için test edilebilir.

Hormonlar üzerindeki testler: Hormonlar vücut kimyasallarıdır. Hormonlarla ilgili bazı sorunları onaylamak için kanınızın test edilebileceğini veya hormon aramak için rahim astarının küçük bir bölümünü çıkarmak için yapılan endometriyal biyopsi prosedüründen geçebilirsiniz.

Bağışıklık kontrolü için kan testleri: Vücut bağışıklığı sizi enfeksiyonlardan korur. Bağışıklık sistemi düşükse düşük durumu ortaya çıkabilir.

Rahim görüntüleme: Uterusu taramak için bir bilgisayar ekranı ile birlikte ses dalgaları kullanan bir ultrason kullanılabilir. Histeroskopi rahiminizi kontrol etmek için serviks aracılığıyla özel bir alan takarak da yapılabilir. Rahminizden bir röntgen ışını da yapılabilir.

Arama Terimleri: düşükten 2 hafta sonra karın ağrısı normalmi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir