Hamilelik

Kürtaj Sonrası Kanama ve İlk Adet

Kürtaj Sonrası Kanama

Kürtaj her kadın için zorlu bir süreçtir ve kürtaj sonrası kanama da kürtajın en sık görülen belirtileri arasındadır. Özellikle ilk zamanlar biraz fazla kan akışı olabilir fakat kürtaj ağır bir operasyon olduğu için bu kanama normal kabul edilebilir. Doktorunuzun belirttiğinden daha fazla kanamanız geliyorsa bir şeyler ters gidiyor olabilir, enfeksiyon kapmamanız adına hiç vakit kaybetmeden doktorunuza başvurunuz.  Normal kürtajlarda 15 gün kadar kanama gelmesi normaldir fakat cerrahi operasyon ile yapılan kürtajlarda kanama olmayabilir zira doğum yolu ile alakası olmayan bir işlemdir. 15 günlük süre ise kadının vücuduna veya hamileliğin ayına göre de değişebilir. İlk adetiniz ile beraber bu kanamalar kesilerek, vücudunuz tekrar normal düzenine girecektir.

Kan Pıhtıları

doğum kontrol hapıKürtaj sonrasında kanınız çok koyu bir şekilde sızıyor veya fındık büyüklüğünde pıhtı şeklinde çıkıyor olabilir. Bu çok normal bir süreçtir fakat bu pıhtıların boyutu giderek büyüyorsa yine doktorunuzu haberdar etmeniz gerekecektir. Ağrılı bir kanama süreci geçiriyorsanız doktorunuzun vereceği ağrı kesiciler ile rahat edebilirsiniz. Bu dönemde kanınızın sıvılaşmasını sağlayacak ilaçlardan ve özellikle aspirinden uzak durmanızı tavsiye ediyoruz.

Kürtaj Sonrası Ne Zaman İyileşilir?

Kişiden kişiye değişmekle beraber kürtaj sonrası kanama bir süre sonra biter ve 15-30 gün arasında kişi tamamen iyileşir ve normal adet düzenine geri döner.

Bu süreçte göğüs uçlarınız ağrıyabilir, adet düzensizliği yaşanabilir, kasık bölgesinde ağrılı kramplar girebilir, ateşli hastalık geçirilebilir, hormonâl bozukluklar sebebiyle kişide gerginlik görülebilir veya hiç kanama da olmayabilir. Bu belirtilerin tamamı en geç 30 gün içerisinde son bulacaktır, eğer bulmamışsa bir sorun var demektir. Belirtinizi detaylı bir şekilde doktorunuza aktarmanız gerekecektir.

Kürtaj Sonrasında Yaşanabilecek Tehlikeli Durumlar

  • Saatlerce süren kanama
  • 2-3 ay geçmesine rağmen adet olmama
  • Yoğun ve giderek artan stres
  • Ateşin düşmemesi
  • Büyük kan pıhtılarının vajinadan çıkması
  • Kötü kokan vajinal akıntılar
  • Enfeksiyon sonucu gelen kan
  • Şiddetli acı ve kramplar

Yukarıda belirtmiş olduğumuz durumlar normal değildir, bu gibi durumlarda kendinizi asla ihmal etmeden doktorunuza görünmelisiniz. Zira özellikle enfeksiyon gibi durumlar sizi çok farklı hastalıklar ile tanıştırarak hayatınızı zora sokabilir.

Kürtaj Sonrası Hayat

Yorucu bir operasyon olduğu için kürtaj sonrasında kişi kendine biraz özen göstermelidir. Bu dönemde cinsel ilişki yasaktır ve çok tehlikelidir. Bunun yanında bölgede hassasiyete sebep olacağı için sportif faaliyetler yapılmamalı, kişi ağırlık kaldırmamalı ve koşmamalıdır. Doktorunuzun kürtaj sonrası vajinal bakım önerilerine kesinlikle uyunuz ve tampon yerine 2-3 ay boyunca kesinlikle ped kullanınız.

Kürtaj Sonrası İlk Adet

Kürtaj olduktan sonra ilk adet 1 veya 2 ay sonra görülebilir. Eğer 3 ay geçmesine rağmen hala adet olunamamışsa sorun var demektir. Hamileliğinin çok ilerleyen aylarında kürtaj yaptıran kişilerde bu süre biraz daha artabilir.

İlk adet sonrasında adet düzeni hemen eskisi gibi olmayabilir. Adet düzeninin tamamen eski haline gelmesi bir kaç ayı bulacaktır, adetleriniz eskisine göre çok sancılı oluyor ve bu aylar içinde halen geçmiyorsa doktorunuza başvurmanız gerekir. Bazı durumlarda kürtaj eksik yapılabilmekte ve vücut halen hamile olduğunu düşündüğü için adet sürecini başlatmamaktadır. Çok istisna bir durum olsa da bu gibi durumlarda tekrar kürtaj yapılarak, kalıntıların tamamen temizlenmesi gerekecektir.

Kürtaj kadının hormonâl düzenini baştan aşağı etkileyen bir durumdur ve o yüzden adet dönemlerinde normalden çok daha fazla depresif duygular görülebilir. Bu geçici bir dönemdir, kişi bunun sebebinin kürtaj olduğunu ve bir kaç aya her şeyin düzeleceğini bilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir