Hamilelik

Kürtaj Sonrası Cinsel İlişki Ne Zaman ve Nasıl Olmalı?

Kürtaj Nedir?

İstenmeyen veya annenin hayatını riske atacak gebeliklerin sonlandırıldığı operasyonlara kürtaj denir. Cerrahi operasyon ile de doğum yolundan da kürtaj yapılabilir. Ülkemiz kanunlarında 10. hafta sonrasındaki gebeliklerde kürtaj yapılamaz, bunun tek istisnası tıbbi gerekliliklerdir. Bebek eğer annenin hayatına zarar veriyorsa veya bebek zaten anne karnında hayatını kaybetmişse kürtaj herhangi bir haftada yapılabilir. Tabii ki aylar ilerledikçe kürtaj operasyonu da daha zorlaşmakta ve kürtaj sonrası iyileşme süreci de uzamaktadır.

Kürtaj Nasıl Yapılır?

Modern tıp merkezlerinde kürtaj artık vakum sistemi ile yapılır. 20 dakika içerisinde biten kürtaj işlemi kesinlikle uzman hekimler tarafından gerçekleştirilmelidir. Haftası geçtiği için merdiven altında bu operasyonu yaptıran kişilerin hayatı, en basitinden bir enfeksiyon ile son bulabilir. Bu sebeple mutlaka bir resmi sağlık kuruluşunda kürtaj işlemini yaptırınız.

Kürtaj sonrasında doktorunuzun belirlediği tarihlerde kontrollere gitmeniz gerekecektir. Kürtaj, kadının doğum yolları üzerindeki hassas bir operasyondur ve etkileri de yorucudur.

Kürtaj sonrası günlerde eğer yoğun bir kanama, kötü koku veya kramp şeklinde ağrılar geliyorsa randevu gününüzü beklemeden doktorunuza başvurunuz. İyileşme süreci genel olarak 1-2 ay sürebilmektedir, bu sürecin boyutu hamileliğin hangi ayında olduğunuza göre değişecektir.

Kürtaj Sonrası Ağrılar ve Adet Süreci

adet sancısıKürtaj sonrasında 6. haftadan itibaren adet görmeye başlamanız gerekir. Eğer bu haftadan sonra hala adet görmüyorsanız bir sorun olabilir. Kürtajın kadın üzerinde oluşturduğu stres, hormonâl düzenin bozulması ve beynin hamileliğin son bulduğunu anlaması için bazen daha uzun süre gerekebilir. Fakat 2. ay sonrasında halen adet olmuyorsanız doktorunuza başvurmanız gerekecektir.

Kürtaj sonrasında özellikle ilk hafta ağrı ve kanama olacaktır. Bu normaldir ve doktorunuza başvurmanız gerekmez. Doktorun verdiği ağrı kesicileri içmeniz bu ağrıları dindirecektir, fakat dayanılmaz kramplar yaşıyorsanız bu normal değildir ve hekiminize başvurmanız gerekir.

Kürtaj Sonrası Cinsel İlişki Ne Zaman ve Nasıl Olmalı?

Kürtaj sonrası iyileşme süreci her kadına göre değişebilir. Doktorunuz, kontrollerinde iyileşme sürecinin tamamlandığını söylerse tekrar cinsel ilişkiye girmenizde hiçbir sakınca yoktur. İyileşme sürecinde herhangi bir şekilde cinsel ilişkiye girmek veya vajinal bölgeye karşı tarafın temas etmesi dahi tehlikelidir. Kürtaj sonrası cinsel ilişki enfeksiyona yol açabileceği için bundan kaçınılmalı ve iyileşme sürecinin tamamlanması beklenmelidir.

Kürtaj yapılmış olması gebeliğe engel değildir, kürtaj sonrasında cinsel ilişkiye girecek bireyler bu konuda dikkatli ve bilgili olmalıdır. Kürtaj operasyonu toplumda bilinenin aksine hamile kalmaya engel durumlardan birisi değildir.

Kürtaj Sonrası Hamilelik

hamilelik testiVakumlu veya cerrahi operasyonlarda da kürtaj doğum yollarına yakın yapılan bir operasyondur. Bu sebeple operasyonu gerçekleştiren hekimin yetenekleri ve hassasiyeti çok önemlidir. Yanlış yapılan bir kürtaj operasyonu kişinin tekrar hamile kalma ihtimalini ortadan kaldırabilir. Bunun yanında ilerleyen dönem hamilelerin kürtaj yaptırması da rahim ve çevresine zarar verebileceği için risk barındırır. Doktorunuz böyle bir durum gerçekleşirse, operasyon sonunda size bilgilendirme yapacaktır.

Normal bir kürtaj süreci ise hamile kalmanıza engel bir durum oluşturmaz. Sadece ilk aylarda kadının hormon dengesi ve adet süreçleri değişeceği için hamile kalması zorlaşacaktır fakat bu kişilere bu yönde bir güven vermemelidir. Kürtaj olan kişinin her zaman hamile kalma riski vardır, gerekli korunma yöntemleri kullanılmalıdır.

Kürtaj sonrasında hamile kalmak isteyen değerli okurlarımıza en azından 6-12 ay gibi bir süreyi geçirmelerini tavsiye ediyoruz. Bu süreçte doğum yollarınız, hormonlarınız ve rahim bölgeniz tam manası ile kendisini yenilemiş, güçlenmiş olacaktır. Sağlıklı bir doğum süreci için bu süreyi geçirmenin önemli olduğunu düşünüyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir