Baş Ağrısı
Genel

Küme Baş Ağrısı Nedir?

Histamin baş ağrısı olarak da bilinen küme baş ağrısı, her 1000 nüfusta yaklaşık 1-2 kişiyi etkileyen nadir ancak ağrılı bir baş ağrısı türüdür. Kısa süreli bir süre boyunca devam eden yoğun tek taraflı ağrılara neden olur.

Ağrı çok hızlı bir zirveye ulaştığında, basit analjezikler genellikle etkili rahatlama sağlamaz ve hızlı etkili alternatifler tercih edilir. Saldırı sıklığını azaltmak için önleyici tedavi de hastanın yaşam kalitesini yükseltmek için önemli bir rol oynamaktadır.

Sebep olmak
Beyindeki hipotalamus ile bağlantı olabileceği halde, küme baş ağrısının tam nedeni tam olarak anlaşılamamıştır. Küme baş ağrısına neden olan genetik bir bağlantı olabilir, çünkü durumdaki 20 kişiden 1’i bir aile üyesine küme baş ağrısı şikayetinde bulunur.

Küme baş ağrısı, herhangi bir yaştaki bireylerde mevcut olabilir, ancak büyük olasılıkla erişkinlik döneminin başında başlayacaktır. Etkilenen bireyler genellikle ömürleri boyunca küme baş ağrısı yaşar, ancak havale dönemleri genellikle yaşla birlikte uzar.

Küme baş ağrısı tetikleyicileri şunları içerir:

 • Alkol tüketimi
 • Aşırı sigara içmek
 • Dumanların solunması (örneğin benzin, boya, parfüm, ağartıcı, çözücüler)
 • Egzersiz
 • Aşırı sıcaklık

Küme Baş Ağrısı Belirtileri
Küme baş ağrısı ile ilişkili ağrı daima tek taraflıdır ve etkilenen tarafın bazı hastalar için dönüşümlü olabilmesine rağmen genellikle bir göz, tapınak veya alında ortalanır.

Baş ağrısı ağrısı genellikle aniden ve belirli bir zamanda her gün ortaya çıkar ve 5-10 dakika sonra kendiliğinden durmadan birkaç saate kadar sürebilen yoğunluğa ulaşır.

Çoğu hasta, birkaç hafta boyunca düzenli olarak ortaya çıkan ve episodik küme baş ağrısı olarak bilinen bir süre boyunca çözülen bir dizi küme baş ağrısı yaşar.

Hastaların küçük bir kısmı (yaklaşık% 20), kronik küme baş ağrısı geçirirken, ataklar arasında semptomsuz bir dönem görülmez.

Küme baş ağrısı diğer belirtileri şunlar olabilir:

 • Burun tıkalı veya burun akıntısı
 • Yüzü etkilenmiş tarafında sarkmış göz kapağı
 • Yüzün etkilenen tarafında göz kızarıklığı
 • Flushing
 • Terlemek

Küme Baş Ağrısı Tanısı
Küme baş ağrısı teşhisi, baş ağrısı semptomlarına özellikle dikkat eden kapsamlı bir tıbbi geçmişe dayanır. Durumu teşhis etmek için kullanılan spesifik bir test yoktur ancak manyetik rezonans görüntüleme (MR) taramaları gibi görüntüleme teknikleri diğer durumların ayırıcı tanısında yardımcı olabilir.

Akut Tedavi
Akut bir saldırıda ağrı genellikle zirve noktasına çok çabuk ulaşır ve bu nedenle ağrı azaltmak için tedavi zamanında yapılır. Basit analjezik ilaçlar genellikle küme baş ağrılarıyla ilişkili şiddetli ağrıdan yeterli rahatlama sağlamaz. Bunun yerine, oksijen uygulaması, uygulamadan 15 dakika sonra etki göstermeye başlayan, pratikte sıklıkla kullanılan güvenli ve etkili bir tedavi seçeneğidir.

Buna ek olarak, sumatriptan enjeksiyonları veya burun spreyleri, bir saldırıda etkili ağrının azaltılmasına yardımcı olabilir. Enjeksiyon yoluyla uygulama, genellikle küme baş ağrısı ağrısının hafifletilmesi için kritik olan daha hızlı bir başlangıç ​​eylemine sahiptir.

Önleme

Küme baş ağrısı tedavisi yoktur ve bu durumdan mustarip hastalar her an bir saldırıya maruz kalabilirler. Bununla birlikte, saldırıların oluşmasını önlemeye yardımcı olabilecek bir dizi yönetim tekniği vardır.

Öncelikle, sigara, alkol ve kuvvetli kokular gibi küme baş ağrısı için bilinen tetikleyicilerin kullanılmaması önemlidir.

Küme baş ağrılarının önlenmesine yardımcı olmak için kullanılabilen bazı farmakolojik seçenekler de vardır. Bunlar arasında şunlar bulunur:

 • Verapamil
 • Metisergit
 • Lityum
 • Kortikosteroidler
 • Ergotamine
 • Topiramat

Verapamil, uygulamada en çok kullanılan seçenektir ve ilacın yan etkileri düşünüldüğünde de, genellikle küme baş ağrılarının önlenmesinde yardımcı olabilir. Özellikle de, verapamil kalbin ritmini değiştirebilir ve bu önleyici tedavi boyunca izlenmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir