Ortopedi ve Sinir Hastalıkları

Kolda Uyuşma, His ve Güç Kaybı Nedenleri, Tedavisi

Kolda Uyuşma

Kol veya parmaklarda uyuşmanın çok farklı sebepleri olabilir. Sinir hastalıkları, kan dolaşımı, kasların hasar görmesi, beyin ile alakalı sorunlar veya hormonâl bozuklular da kolda uyuşma, his ve güç kaybı olarak kendisini gösterebilir. Bunların arasından tedavisi en güç olan beyin kaynaklı sorunlardır, kas ve kan dolaşımı ile alakalı uyuşmaların tedavisi genel olarak cerrahi müdahaleye gerek kalmadan gerçekleştirilir.

Kolda His ve Güç Kaybı Nedenleri

Tüm nedenleri yazımızın devamında belirteceğiz fakat öncelikle en çok rastlanılan uyuşma nedenlerini detaylı bir şekilde açıklayalım.

karpal tünel sendromu

  • Karpal Tünel Sendromu: Kalıcı bir uyuşma olmasa da en çok rastlanılan güç kaybı sebebidir. Bu sendromun oluşma nedeni günlük hayatımızda bir eklem veya kas grubuna sürekli olarak aynı hareketi yaptırıyor olmamızdır. Örneğin bir çöpçü sürekli olarak çöp araba veya kovalarını aşağıdan yukarı şeklinde kaldırmaktadır. Bu hareketler zamanla o bölgedeki eklem ve kasların hantallaşmasına, güç kaybetmesine sebep olur. Tedavisi ise bir süre bu hareketleri yapmayı kesmek ve sonrasında yaparken de doktorun önereceği yardımcı aparatlar ile bölgeye fazla güç yüklenmesinin önüne geçmektir. Genel olarak kalıcı olmayan karpal tünel sendromu, yapılacak egzersizler sayesinde kısa sürede atlatılır.
  • Fiziksel Hasarlar: Bir çok farklı hastalık sonrasında kolumuzda uyuşma olabilir. Örneğin omurgamız duruş bozukluğu sebebiyle düzleşmiş ise kolumuza giden sinirlere baskı yapabilir, bu da kolda güç kaybına neden olacaktır. Bunun dışında bıçak, mermi, yumruk gibi dış darbelerin alındığı bölgelerde de uyuşma görülmesi normaldir. İyileşme süreci tamamen darbenin şiddetine ve hasarın derinliğine bağlı olarak değişkenlik gösterir.

Kolda Uyuşmaya Neden Olabilecek Hastalıklar ve Durumlar

Tümör, sinir sıkışması, tendom iltihaplanması, MS hastalığı, doku hasarı, duruş bozuklukları, eklem sıvısının azalması, miyopati, kırık, çıkık, yetersiz beslenme ve stres gibi durumlarda da kolda uyuşma ve güç kaybı gibi durumların görülmesi normaldir. Doktorunuzun yaptığı tespit sonrasında doğru tedavi yöntemleri izlenerek uyuşma giderilmeye çalışılır.

Kolda meydana gelen uyuşma eğer kısa zaman sonra geçmiş ise bunun için hekim gözetimine girmenize gerek yoktur. Dokular ve kaslarınız zaman zaman kasılarak bu uyuşmalara sebep olabilir. Fakat uyuşma ve güç kayıpları günler geçmesine rağmen son bulmuyorsa hiç vakit kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna başvurmanız gerekecektir.

Kolunuzda şişlik, ciddi bir ağrı, eklem bölgelerinde acı varsa ve hareket ettirirken normalde gelmeyen kemik sesleri geliyorsa tıbbi destek almanız şarttır. Kol uyuşması konusu çok farklı hastalıkların da bir belirtisi olacağı için bu durum kesinlikle ihmal edilmemesi gerekir.

Koldaki Uyuşma ve Güç Kaybı Durumunda Yapılması Gerekenler

Koldaki ağrınız eğer çok şiddetli değilse ve sadece o gün için ortaya çıkmışsa evde yapabileceğiniz bir kaç tedavi yöntemi mevcuttur.

Bu yöntemler sadece basit kol uyuşmaları için geçerlidir, kolunuzda ciddi güç kayıpları varsa mutlaka bir doktor gözetimine girmeniz gerekir.
  • Ağrıyan bölgeyi zorlayacak hareketlerden sakının, kolunuzu dinlendirin.
  • Ağrı tamamen geçene kadar kolunuzu mümkünse hareket dahi ettirmeyin fakat zaman zaman uyuşmanın da şiddetinin artıp artmadığını kontrol edin.
  • Ara ara soğuk bir nesne (buz poşeti) ile kolunuzu soğutun. Dondurmayın sadece soğutun.
  • Kolu vücudunuzdan yüksek tutun, böylece bölgeye kan ve vücut sıvısının hücum ederek şişme olmasını önlemiş olursunuz.

1 günü atlattıktan sonra eğer hala uyuşukluk veya güç kaybı konusunda olumlu bir ilerleme yoksa derhal doktorunuza başvurun. Doktorunuza bu uyguladığınız yöntemlerin tamamını da detaylı bir şekilde aktarın.

Doktorunuz belirtilere bakarak sebebini anlamaya çalışacak eğer bir sonuca varamazsa MR çekilmesini isteyecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir